بالا بردن سرعت اینترنت گوشی‌های اندروید و آیفون

زمان مطالعه: 8 دقیقه

افزایش سرعت اینترنت گوشی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که ممکن است به آن نیاز پیدا کنید. هنگام جست‌وجو در شبکه‌های اجتمائی یا مرورگرها وصفحات وب، کند بودن سرعت اینترنت برای شما آزاردهنده خواهد بود. بسیاری از کارهایی که با گوشی انجام می‌شوند، مثل تماس‌های ویدئویی، دانلود فیلم‌های چندساعتی و یا حتی اجرای بازی‌های سنگین به اینترنت پرسرعت نیاز دارند. شاید با خودتان فکر کنید که کند بودن سرعت اینترنت هیچ راه‌حلی ندارد و تنها مشکل از سیستم ارائه دهنده است و کاری از دست شما برنمی‌آید. در صورتی که اینطور نیست و شما میتوانید با چند راهکار ساده، به راحتی سرعت اینترنت گوشی‌تان را هر چند کم افزایش دهید. در این مطلب قرار است به آموزش بالا بردن سرعت اینترنت گوشی برای سیستم‌عامل‌های اندروید و IOS بپردازیم.

بالا بردن سرعت اینترنت

بررسی دلایل کاهش سرعت اینترنت موبایل

قبل از هرچیزی برای بالا بردن سرعت اینترنت گوشی، شما باید با دلایل کاهش سرعت اینترنت موبایلتان آشنا باشید. کندی سرعت اینترنت به چه علت است؟ آیا مشکل از موقعیت مکانی است یا ترافیک بیش از حد شبکه؟ دلایل مختلفی برای این اتفاق وجود دارد. ممکن است در مکانی که قرار دارید اتصالات شبکه ضعیف باشد. در این صورت با تغییر موقعیت مکانی مشکل کاهش سرعت حل می‌شود. از طرفی دیگر ممکن است برنامه‌ها و صفحات وب زیادی به طور همزمان روی گوشی شما در حال اجرا و فعال باشند. این مسئله حتی سریع‌ترین اینترنت‌هارا نیز با مشکل مواجه می‌کند.

مشکلات حافظه پنهان هم می‌تواند باعث کندی سرعت اینترنت شود. چرا؟ واقعیت این است که مرورگر گوشی شما داده‌ها را در حافظه پنهان گوشی ذخیره می‌کند تا برای دفعات بعدی، بارگیری با سرعت بیشتری انجام شود. با اینکه این امر باید اثر مثبتی بر روی سرعت اینترنت داشته باشد، اما گاهی اوقات اینگونه نیست. گاهی اوقات هم مشکل ترافیک شبکه است که شما با رفتن به یک شبکه خلوت‌تر میتوانید این مشکل را حل کنید. یک علت دیگر کاهش سرعت اینترنت موبایل، این است که تنظیمات شبکه همراه شما نیاز به بازنشانی دارد. هر عاملی که باعث کاهش سرعت اینترنت شما شده است، در این مقاله راهکار از بین بردن آن معرفی می‌شود، پس جای هیچ نگرانی ایی نیست.

آموزش بالابردن سرعت اینترنت موبایل با ترفندهای ساده

در ادامه به شما راهکارهایی برای بالا بردن سرعت اینترنت معرفی می‌کنیم که هرکدام به نحوی می‌توانند سرعت اینترنت گوشی شمارا تا حدودی بهبود ببخشند. برای اجرای آن‌ها کافیست تمام موارد گفته شده‌را مرحله به مرحله انجام دهید.

کش مرورگر و اپلیکیشن‌هارا پاک کنید

حافظه پنهان (کش) گوشی یکی از دلایلی است که علاوه بر کاهش سرعت گوشی، سرعت اینترنت را نیز کاهش می‌دهد. با پاکسازی آن به صورت دوره‌ایی میتوانید به بالابردن سرعت اینترنت گوشی‌تان هرچند کم کمک کنید.

برای پاکسازی کش اپلیکیشن‌ها در گوشی اندروید مراحل زیر را دنبال کنید:

بالا بردن سرعت اینترنت
ابتدا به منوی تنظیمات گوشی اندروید خود بروید و در منوی Apps،تب برنامه موردنظر را باز کنید و روی گزینه Storage بزنید. سپس در منوی باز شده گزینه Clear Cache را بزنید تا کش برنامه پاک شود.

پاکسازی کش مرورگر (کروم) در اندروید:

بالا بردن سرعت اینترنت

برای بالابردن سرعت اینترنت از طریق پاکسازی کش مرورگر کروم،۱-ابتدا مرورگر کروم را باز کنید و روی سه نقطه گوشه سمت راست و بالای صفحه بزنید.

۲-سپس روی گزینه History بزنید و در تب باز شده Clear browsing Data را بزنید.

۳-حالا در منوی Time range گزینه All Time را انتخاب کنید و تیک همه گزینه‌ها به جز Cached Images and Files را بردارید.

۴-در نهایت روی Clear Data بزنید تا کش مرورگر کروم پاک شود.

پاکسازی تاریخچه مرورگر در گوشی آیفون:

بالا بردن سرعت اینترنت

۱- در منوی تنظیمات تب Safari را بازکنید.

۲-روی گزینه Clear History and Website Data بزنید.

۳-در نهایت دیتا و تاریخچه مدت زمان دلخواه خود را برای حذف شدن انتخاب کنید و گزینه Clear History را بزنید.

برای پاکسازی دیتای مرورگر آیفون: در تب Safari روی گزینه Advanced بزنید. سپس روی Website Data بزنید. به سمت پایین اسکرول کنید و گزینه Remove All Website Data را بزنید.

بالا بردن سرعت اینترنت با غیرفعال کردن آپلود تصاویر

لازم است بدانید حجم عظیمی از اینترنت شما صرف دانلود تصاویر وبسایت‌ها می‌شود و این می‌تواند سرعت اینترنت شمارا در برخی موارد با اختلال مواجه کند . اگر دیدن تصاویر برای شما چندان ضرورتی ندارد، میتوانید با فعال کردن گزینه Text Only از دانلود تصاویر در سایت‌ها جلوگیری کنید. در برخی مرورگرها امکان غیرفعالسازی دانلود تصاویر وجود دارد. در این صورت در منو تنظیمات مرورگرتان گزینه Text Only یا Dont Show Image را فعال کنید.

غیرفعال کردن آپلود تصاویر در آیفون:

بالابردن سرعت اینترنت

۱- در تنظیمات گوشی تب Safari را باز کنید.

۲-روی گزینه Reader بزنید.

۳-در مرحله بعد تیک All Websites را فعال کنید.

از مرورگر بهینه مثل کروم استفاده کنید

از آنجایی که مرورگرها حجم عظیمی از داده تلفن همراه شمارا مصرف می‌کنند،پس استفاده از یک مرورگر بهینه و مناسب می‌تواند به بالا بردن سرعت اینترنت شما کمک کند. برای مثال، مرورگر کروم Chrome که برای بیشتر شما شناخته شده است می تواند مرورگر مناسبی باشد. به جز کروم مرورگرهای دیگری همچون OperaMax هستند که در کنار بهینه سازی مصرف اینترنت شما، حافظه‌تان را مدیریت می‌کند و برنامه ‌هارا از نظر مصرف داده نیز کنترل می‌کند.

برنامه‌هایی که مصرف اینترنت بالایی دارند پیدا و حذف کنید

بسیاری از اپلیکیشن‌ها مثل اینستاگرام، به تنهایی حجم زیادی از اینترنت شمارا مصرف می‌کنند.لازم است بدانید پهنای باندی که در اختیار شماست بین برنامه‌ها و شبکه‌های اجتمائی در تلفن همراه تقسیم می‌شود. برای بالابردن سرعت اینترنت گوشی‌تان ابتدا باید بدانید هر برنامه‌ایی، چه میزان از اینترنت همراه شما را مصرف می‌کند و تا چه حد به سرعت اینترنت آسیب می‌زند. درصورت امکان حذف و یا غیرفعال سازی این برنامه‌ها میتواند سرعت اینترنت شمارا بهبود ببخشد.

برای فهمیدن میزان اینترنت مصرفی هر اپلیکیشن مراحل زیر را دنبال کنید: 

بالا بردن سرعت اینترنت

برای گوشی‌های اندرویدی کافیست:

۱-به منوی تنظیمات بروید و تب Connections را بازکنید.

۲-سپس روی گزینه Data Usage بزنید

۳-در مرحله بعد روی گزینه Mobile data Usage بزنید

۴-سپس هر برنامه را با میزان اینترنت مصرفی‌اش به شما نشان می‌دهد. شما می‌توانید با زدن روی هر برنامه و غیرفعال کردن استفاده از آن درحالت روشن بودن اینترنت همراه،سرعت اینترنت خود را افزایش دهید. اما واقعیت این است که حتی با وجود این کار،این برنامه‌ها در پس زمینه گوشی در حال اجرا باقی می‌مانند. در مرحله بعد به شما آموزش می‌دهیم چطور برنامه‌های پس زمینه گوشی را غیرفعال کنید.

برای گوشی‌های آیفون:

بالا بردن سرعت اینترنت
پیدا کردن برنامه‌ها با مصرف بالای اینترنت در گوشی‌های آیفون

۱-ابتدا در منوی تنظیمات روی تب Cellular بزنید.

۲-سپس به سمت پایین اسکرول کنید و در قسمت Cellular Data، می‌توانید برنامه‌هارا با میزان اینترنت مصرفی‌شان ببینید. برای استفاده نکردن برنامه‌ها از اینترنت همراه شما کافیست آن‌‌هارا با جابه‌جایی سوییچ کناری‌شان به سمت چپ، غیرفعال کنید.

۳-تصویر سوم میزان اینترنت مصرفی برنامه‌‌ها در آخرین بروزرسانی‌را نشان می‌دهد. شما میتوانید با زدن گزینه Reset Statistics یک چرخه جدید را شروع کنید تا میزان مصرف اینترنت برنامه‌ها از نو محاسبه شود.

برنامه‌های پس زمینه را غیرفعال کنید

یکی دیگر از راه‌های بالابردن سرعت اینترنت گوشی، غیرفعال کردن برنامه‌های پس زمینه است. برنامه‌هایی که در پس زمینه گوشی‌ شما در حال اجرا هستند، نه تنها روی عمر مفید باتری گوشی‌تان تاثیر منفی می‌گذارند، بلکه باعث کاهش سرعت اینترنت شما نیز می‌شوند. برای غیرفعال کردن برنامه‌های پس زمینه مراحل زیر را انجام دهید:

برای گوشی‌های اندروید: به تازگی گوشی‌های اندروید به گونه‌ایی بهینه سازی شدند که مانع ایجاد مشکل توسط برنامه‌های پس زمینه شوند. اما همچنان برخی برنامه‌ها ممکن است در پس زمینه مجبور به اجرا باشند.

بالا بردن سرعت اینترنت
۱-یک راه حل این است که برنامه را طبق مراحل بالا توقف اجباری کنید. اما با خاموش و روشن شدن گوشی‌تان دوباره همه چیز به حالت اول برمی‌گردد. پس این روش چندان پیشنهادی نیست.
بالا بردن سرعت اینترنت
۲-برای غیرفعال کردن برنامه‌ها در پس زمینه گوشی اندرویدی، کافیست به تنظیمات گوشی بروید، منوی Apps را انتخاب کنید و روی برنامه موردنظر بزنید. سپس روی گزینه Mobile Data بزنید و Allow BackGroand Data Usage را غیرفعال کنید.

برای گوشی‌های آیفون:

بالا بردن سرعت اینترنت
غیرفعال کردن برنامه‌های دلخواه در پس زمینه گوشی آیفون

۱-ابتدا در منوی تنظیمات تب General را باز کنید.

۲-روی گزینه BackGroand App Refresh بزنید.

۳-حالا شما می‌توانید برنامه مورد نظرتان را با سوییچ کردن آیکون کناری (خاموش کردن آن) غیرفعال کنید.

اگر میخواهید در گوشی‌های آیفون، تمام برنامه‌های پس زمینه‌را غیرغعال کنید مراحل زیر را دنبال کنید:

بالا بردن سرعت اینترنت

روی گزینه BackGroand App Refresh بزنید و در تبی که باز می‌شود، میتوانید انتخاب کنید که برنامه‌های پس زمینه در چه حالتی فعال باشند؟ هنگام استفاده از وای‌فای، اینترنت همراه، هیچکدام و یا حتی هر دو.

بالا بردن سرعت اینترنت با مسدود کردن تبلیغات

نمایش تبلیغات در حین وبگردی، علاوه بر آزاردهنده بودن باعث کاهش سرعت اینترنت شما نیز می‌‌شود. مسلم است که مرورگر برای اینکه وبسایت‌را همراه با تبلیغاتش نشان دهد، باید اینترنت بیشتری مصرف کند. و این باعث کند شدن سرعت وبگردی شما می‌شود. برای بالا بردن سرعت اینترنت گوشی شما می‌توانید از مرورگرهایی استفاده کنید که به طور خودکار تبلیغات را مسدود می‌کنند. یا از اپلیکیشن‌هایی استفاده کنید که علاوه بر مرورگر،تبلیغات برنامه‌هارا نیز مسدود می‌کنند. برای گوشی‌های اندروید و آیفون می‌توانید از مرورگر Brave که بسیار کاربردی است استفاده کنید. این مرورگر تمام تبلیغات وب را برای شما غیرفعال می‌کند و دیگر مجبور نیستید با آن‌ها سروکله بزنید.

لینک دانلود مرورگر Brave برای اندروید از گوگل‌پلی

لینک دانلود مرورگر Brave برای آیفون از اپ استور

همچنین برای اپلیکیشن مسدود کننده تبلیغات گوشی، به شما Adblock Plus را پیشنهاد می‌کنیم که رابط کاربری خیلی ساده‌ایی دارد و با یکبار تنظیم آن می‌توانید از شر تبلیغات خلاص شوید!

لینک دانلود اپلیکیشن Adblock plus برای اندروید از گوگل پلی

لینک دانلود اپلیکیشن Adblock Plus برای آیفون از اپل استور

از برنامه‌های بالا بردن سرعت اینترنت استفاده کنید

استفاده از برنامه‌ها برای تقویت سرعت اینترنت قرار نیست معجزه کند! اما هرکدام از این راهکارها به نحوی می‌توانند تاثیر اندکی بر روی بهبود سرعت اینترنت گوشی شما بگذارند. برای گوشی‌های اندروید برنامه‌ی Net Optimizer می‌تواند گزینه خوبی باشد. این برنامه بخصوص برای گیمرها و کسانی که به دنبال پینگ مناسب در بازی‌ها هستند بسیار مناسب است. Net Optimizer بهترین DNS را در موقعیتی که قرار دارید پیدا می‌کند و به‌ آن متصل می‌شود که این امر موجب بالا بردن سرعت اینترنت شما می‌شود.

لینک دانلود اپلیکیشن Net Optimizer برای اندروید از گوگل پلی

برای گوشی‌های آیفون نیز می‌توانید از اپلیکیشن Network Analyzer Pro استفاده کنید. این برنامه به صورت حرفه‌ایی اتصال شما به شبکه را بررسی و تجزیه و تحلیل می‌کند. همچنین مشکلات و علت کندی سرعت اینترنت را شناسایی می‌کند و آن را از بین می‌برد.

لینک دانلود اپلیکیشن Network Analyzer Pro برای آیفون از اپ استور

البته لازم به ذکر است هر دوی این اپلیکیشن‌ها عمدتا برای اتصالات Wifi استفاده می‌شوند.

تنظیمات اینترنت گوشی را بازنشانی کنید

آخرین راه برای بالا بردن سرعت اینترنت ، بازنشانی تنظیمات گوشی است. با این کار تنظیمات اینترنت تلفن همراه شما به حالت اولیه برمی‌گردد. البته لازم به ذکر است اطلاعاتی مثل پسورد WiFi ها و دیگر اطلاعات از پیش ذخیره شده در گوشی حذف می‌شوند. پس بهتر است اگر به آن‌ها نیاز دارید، آن‌هارا در گوشه‌ایی یادداشت کنید.

برای بازنشانی تنظیمات اینترنت گوشی اندرویدی مراحل زیر را دنبال کنید:

بالا بردن سرعت اینترنت

۱-ابتدا به تنظیمات گوشی خود بروید

۲-تب General Management را باز کنید

۳-روی گزینه Reset بزنید

۴-سپس روی گزینه Reset Network Settings بزنید و در مرحله آخر روی گزینه Reset Settings بزنید تا بازنشانی اینترنت برای شما انجام شود.

لازم به ذکر است انجام این مراحل ممکن است در برخی گوشی‌ها با یکدیگر متفاوت باشد، اما کلیات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

برای بازنشانی تنظیمات اینترنت گوشی‌های آیفون مراحل زیر را دنبال کنید:

بالا بردن سرعت اینترنت
بازنشانی تنظیمات اینترنت گوشی‌های آیفون

۱-ابتدا به منوی تنظیمات گوشی آیفون بروید و روی منوی General بزنید.

۲-در مرحله بعد روی Transfer Or Reset Iphone بزنید.

۳-سپس روی گزینه Reset بزنید.

۴- مراقب باشید که در این مرحله تنها روی Reset Network Settings بزنید تا فقط تنظیمات اینترنتتان ریست شود.

سایر روش‌های بالابردن سرعت اینترنت

روش‌های ساده دیگری نیز برای بالا بردن سرعت اینترنت گوشی آیفون و اندروید وجود دارد. مثل ری استارت کردن گوشی و یا روشن و خاموش کردن حالت هواپیما. همچنین برای افزایش سرعت اینترنت گوشی‌تان می‌توانید خاموش و روشن کردن داده تلفن همراهتان را هم امتحان کنید.

پرسش‌های متداول

۱-چطور سرعت اینترنت گوشی را افزایش دهم؟ برنامه‌های غیرضروری گوشی‌را با خاموش کردن قابلیت BackGround App Refresh که در مقاله به صورت کامل آموزش دادیم غیرفعال کنید.

۲-چگونه سرعت اینترنت ۴G را افزایش بدیم؟ با دانلود و استفاده از مرورگر مناسب، غیرفعال کردن برنامه‌های بلااستفاده،مسدود کردن تبلیغات،غیرفعال سازی آپلود تصاویر و دیگر راهکارهایی که در مقاله معرفی شدند.

۳-آیا سرعت اینترنت ۱Gbps (یک گیگابایت در ثانیه) سریع است؟ بله. با این سرعت شما می‌توانیدیک فیلم ۲ ساعته را تنها در چند ثانیه دانلود کنید.

۴-آیا استفاده از VPN سرعت اینترنت را کم می‌کند؟ اگر شما از VPN قانونی استفاده می‌کنید،سرعت اینترنتتان آن چنان تغییری نخواهد کرد.

۵-LET یا ۴G کدام یک سریع‌تر است؟ اینترنت ۴G(تا ۱Gbps) سریع‌تر از LET اصلی با سرعت ۱۰۰Mbps است. ممکن است تلفن شما قابلیت اتصال به اینترنت ۴G یا ۵G داشته باشد، اما در اتصال به LET،۳Gیا حتی ۲G گیر کند. این امر باعث کندی اینترنت شما می‌شود و برای بالا بردن سرعت اینترنت باید تنظیمات آن را بازنشانی کنید که در بالا مراحل آن‌ را توضیح دادیم. گاهی وقت‌ها نیز در یک مکان شلوغ افراد زیادی در حال استفاده از شبکه ۴G هستند. در این زمان شما با رفتن به یک شبکه ۳G، نه تنها سرعت اینترنتتان کم نمی‌شود، بلکه افزایش پیدا می‌کند.

send_to_mobileاین نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up