افزایش طول عمر باتری انواع گوشی‌ها با راهکارهای ساده

زمان مطالعه: 10 دقیقه

افزایش طول عمر باتری گوشی‌ها

افزایش طول عمر باتری گوشی‌های هوشمند بدون شک از مسائلی است که کاربران بسیار به آن اهمیت می‌دهند و همیشه به دنبال راه‌هایی هستند که بوسیله آن‌ها، عمر مفید باتری گوشی‌شان را افزایش دهند. تا برای مدت طولانی‌تری بتوانند از آن استفاده کنند. البته باید توجه داشت که هر باتری بر حسب نوع آن (برخی طولانی‌تر و برخی کوتاه‌تر)، یک طول عمری دارد و پس از گذشت عمر مفید آن و در صورت خرابی کامل، هیچ راهی جز تعویض باتری گوشی وجود ندارد. شما تنها می‌توانید این عمر مفید را با راهکارهایی افزایش دهید تا باتری گوشی دیرتر خراب شود. در این مقاله به بررسی روش‌های مختلفی برای افزایش طول عمر باتری انواع گوشی‌ها میپردازیم.

قبل از هرچیزی شما باید با نوع باتری گوشی‌تان آشنا باشید تا بتوانید طول عمر آن‌ را افزایش دهید و شیوه درست استفاده از آن‌را یاد بگیرید.

افزایش طول عمر باتری گوشی

انواع باتری‌ها

باتری‌های نیکل کادمیوم

باتری‌های اولیه از نوع نیکل کادمیوم (NiCd) بودند. این باتری‌ها اثری به اسم حافظه داشتند. حافظه داشتن باتری به این معناست که بهتر است شارژ باتری هربار به صورت کامل خالی و سپس صددرصد پر شود. اگر این اصل رعایت نشود، تغییراتی در صفحه منفی باتری نیکل کادمیوم اتفاق می‌افتد. در نهایت باتری مقداری از بار مفید را برای شارژ کردن بعدی نمی‌تواند ذخیره کند و سطح ذخیره انرژی باتری هر روز کم‌تر و کم‌تر می‌شود. این نکته برای افزایش طول عمر باتری‌ بسیار حائز اهمیت است. امروزه باتری‌های نیکل کادمیوم دیگر در ساخت لوازم الکترونیک کاربردی ندارند و با باتری‌های لیتیوم یونی( Li-ion)و حتی کمی جدیدتر، لیتیوم پلیمری (LiPo) جایگزین شدند.

باتری‌های لیتیومی

باتری‌های لیتیومی مثل لیتیوم یونی (Li-ion) و لیتیوم پلیمری (LiPo) امروزه به صورت بسیار وسیعی در گوشی‌ها و سایر وسایل الکترونیک استفاده می‌شوند. باتری های لیتیومی ظرفیت بالاتری نسبت به وزنشان دارند و دیگر اثری به اسم حافظه ندارند. این باتری‌ها نه‌‌تنها نیاز به شارژ اولیه ندارند، بلکه تا قبل از رسیدن به دست کاربر دست‌کم دو بار شارژ شدند. یکبار توسط شرکت سازنده باتری و یکبارهم شرکت سازنده دستگاه الکترونیک برای تست آن. باتری‌های لیتیوم یونی عمری حدود ۴ سال دارند و بعد از آن دیگر بازدهی مناسبی نسبت به حالت اولیه ندارند بهتر است تعویض شوند. اما باتری‌های لیتیوم پلیمری عمر طولانی‌تری دارند و تا مدت‌ها نیاز به تعویض ندارند.

گوشی که در دست شماست قطعا از باتری‌ لیتیومی شارژ می‌گیرد. چون دیگر باتری هیچ گوشی هوشمندی از نوع نیکل کادمیوم نیست و استفاده از آن در گوشی‌ها منسوخ شده است. پس راهکارهایی که برای افزایش طول عمر باتری گوشی معرفی می‌شوند، مربوط به باتری‌های لیتیومی هستند.

چگونه طول عمر باتری گوشی را افزایش دهیم؟

استفاده از شارژر و کابل اورجینال

یک نکته بسیار مهم برای افزایش طول عمر باتری گوشی، این است که حتما از شارژر و کابل اورجینال خود گوشی استفاده کنید. اگرچه شارژرهای غیر اصل زیادی در بازار دیده می‌شوند که با قابلیت‌های عجیب و غریب، می‌توانند برای شما وسوسه انگیز باشند. اما این موضوع می تواند تاثیر بزرگی روی طول عمر باتری گوشی شما بگذارد اگر شارژر و یا کابل شما اورجینال نباشد.  گوشی‌های جدید اغلب بدون شارژٰر در داخل جعبه عرضه می‌شوند. در این شرایط باز بهتر است شارژر خود را از منابع و برندهای معتبر و کاملا اورجینال تهیه کنید.

افزایش طول عمر باتری گوشی

جلوگیری از داغ شدن و سرد شدن بیش از حد گوشی

گرما یکی از مهم‌ترین علل‌های تخریب باتری است. داغ شدن بیش از حد گوشی می‌تواند باعث کاهش عمر باتری شود. بخصوص وقتی که باتری کاملا شارژ شده! داغ شدن بیش از حد گوشی باعث می‌شود حتی وقتی که از گوشی استفاده نمی‌کنید، شارژ باتری تخلیه شود، آن هم با سرعت بیشتر. برای افزایش طول عمر باتری، باید از داغ شدن بیش از حد گوشی جلوگیری کنیم. برای مثال، اگر بعد از مدت طولانی کار کردن با گوشی دمای آن خیلی بالا رفت، مدتی به آن استراحت دهیم تا دمای آن کاهش یابد تا باتری آسیب نبیند.

البته سرد شدن بیش از حد هم برای باتری مضر است. نباید برای سرد شدن گوشی وقتی خیلی داغ است آنرا ناگهانی از یک محیط خیلی گرم وارد محیط خیلی سرد مثل فریزر کنیم! هرگز این اشتباه را نکنید. یک توصیه دیگر برای افزایش عمر باتری این است که از استفاده از گوشی در مکان های خیلی گرم و خیلی سرد خودداری کنیم.

افزایش سرعت گوشی‌های سامسونگ و شیائومی با جدیدترین روش‌ها
بیشتر

درست شارژ کردن گوشی برای افزایش طول عمر باتری

درست شارژ کردن گوشی یکی از راه‌هایی است که به افزایش طول عمر باتری گوشی کمک می‌کند. برای درست شارژ شدن، گوشی هنگام شارژ باید در حالت استراحت و خاموش باشد. اگر حین شارژ شدن از گوشی کار بکشیم، باعث تولید گرما توسط پردازنده می شود. این گرما روی عمر باتری اثر منفی میگذارد. همچنین نباید گوشی برای مدت طولانی به شارژر متصل بماند. برای مثال از شب تا صبح به شارژر متصل بودن گوشی می‌تواند مشکل ساز باشد.

این درست است که سیستم قطع کننده وجود دارد و با پر شدن شارژ گوشی، اتصال آن به برق کاملا قطع می شود. اما بعد از آن شارژ گوشی کم می‌شود و بعد دو مرتبه چرخه شارژ شروع می‌شود و این فرایند مدام تکرار می‌شود و عمر مفید باتری‌ را کاهش می‌دهد. نکته آخر که مربوط به شارژر گوشی می‌شود این است که بعد از شارژ شدن گوشی و اتمام کار با شارژٰر، آن را از پریز برق بیرون بکشیم. همیشه داخل پریز ماندن شارژر باعث خرابی و تاثیر مستقیم آن روی باتری گوشی می‌شود.

افزایش طول عمر باتری گوشی

نصب اپلیکیشن‌ها از منابع مجاز و ایمن

بهتر است اپلیکیشن‌های گوشی را از منابع ایمن و مطمئن دانلود و نصب کنید. چرا که بعضی از این برنامه‌‌ها بخاطر مشکلات بدافزاری و موارد دیگر همیشه در پس زمینه گوشی فعال می‌مانند و باعث مصرف دائمی شارژ گوشی و کاهش طول عمر باتری آن می شوند. ترجیحا برای افزایش طول عمر باتری گوشی‌تان از منابع معتبر نرم‌افزاری اقدام به دانلود کنید.

قانون ۲۰-۸۰ برای افزایش طول عمر باتری 

رعایت قانون ۲۰-۸۰ برای افزایش طول عمر باتری گوشی بسیار موثر است. قانون ۲۰-۸۰ یعنی باید وقتی شارژ گوشی‌تان به ۲۰ درصد رسید، آن را شارژ کنید و وقتی به ۸۰ درصد رسید، آن‌را از شارژ بیرون بکشید. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که برای سالم ماندن باتری باید گوشی ۱۰۰ درصد پر شود. اما این یک باور غلط است! البته این بدین معنا نیست که پر شدن کامل شارژ برای گوشی کشنده است، بلکه با تکرار مداوم آن در دراز مدت باعث کاهش طول عمر مفید باتری می شود. علت آن این است که شارژ باتری‌های لیتیوم یونی از ۸۰ به ۱۰۰ درصد برای آن‌ها مضر است. همچنین شارژ زیر ۲۰ درصد نیز باعث کاهش عمر آن‌ها می‌شود. پس بهتر است گوشی را در این بازه درصدی شارژ کنید.

انتخاب تنظیمات مناسب برای افزایش طول عمر باتری

شما با انتخاب یکسری تنظیمات مناسب میتوانید به افزایش طول عمر مفید باتری گوشی‌تان کمک کنید. این تنظیمات مناسب شامل کاهش نور صفحه نمایش و انتخاب یک Wallpaper تیره و تم Dark گوشی می‌شود. همچنین بهتر است در برنامه‌هایی که قابلیت Night Mode دارند، از این مود استفاده کنید. چون در این حالت تعداد پیکسل کمتری روشن می‌شود و مصرف باتری کمتر می‌شود. راهکارهای دیگر برای جلوگیری از کاهش عمرباتری خاموش کردن صدای کیبورد و غیرفعال کردن اعلان‌های غیرضروری است. علاوه بر این‌ها بهتر است برای گوشی در بخش تنظیمات یک Auto Lock تنظیم کنید و قفل خودکار را روی زمان‌های کوتاه قرار دهید.

یک مورد مهم دیگر! وقتی به بلوتوث، لوکیشن، اینترنت همراه یا وای‌فای گوشی نیازی ندارید و از آن استفاده نمی‌کنید، آن‌هارا خاموش کنید. اگرچه در صورت خاموش شدن این موارد برخی اپلیکیشن‌ها ممکن است دیگر کار نکنند. قرار دادن گوشی روی حالت هواپیما Airplane mode نیز تاثیر زیادی در حفظ عمر مفید باتری دارد.

خودداری از نصب برنامه‌های سنگین

برای افزایش طول عمر باتری،از قسمت Setting گوشی‌تان میتوانید میزان باتری مصرفی هر برنامه روی گوشی را ببینید و برنامه‌هایی که تاثیر خیلی زیادی در کاهش شارژ باتری دارند حذف کنید. برنامه‌های خیلی سنگین میتوانند روی طول عمر باتری گوشی تاثیر بگذارند.

افزایش طول عمر باتری گوشی

فعال کردن Battery Saver

فعال کردن گزینه Battery Saver می‌تواند به خصوص در مواردی که شارژ باتری رو به اتمام است برایتان بسیار کاربردی باشد. با فعال کردن Battery Saver، تم Dark گوشی به طور خودکار فعال می‌شود و فعالیت پس زمینه گوشی خاموش می‌شود. البته لازم به ذکر است که برخی قابلیت‌ها، برنامه‌ها، اتصالات شبکه و جلوه‌های بصری ممکن است در این حالت دچار تاخیر شوند.

آپدیت نرم افزاری برای افزایش طول عمر باتری

آپدیت‌های نرم افزاری و حتی آپدیت‌‌های دوره‌ای گوشی‌های مختلف نباید نادیده گرفته شوند. چرا که سازندگان در آپدیت‌های نرم افزاری، اقدام به رفع باگ‌ها و مشکلات مصرف شارژ می‌کنند. امکان دارد با آپدیت کردن یک نرم افزار، مصرف باتری آن کم‌تر شود و شما از این طریق می‌توانید به افزایش طول عمر باتری گوشی‌تان کمک کنید. درباره آپدیت‌های شرکت سازنده گوشی که با رفتن به بخش تنظیمات میتوانید به آن دسترسی پیدا کنید، به یک نکته توجه داشته باشید. آن هم این است که اگر از گوشی‌های خیلی قدیمی استفاده می‌کنید (بیشتر از ۴ سال از استفاده شما از گوشی می‌گذرد) بهتر است این آپدیت‌ها را انجام ندهید. چون ممکن است برای گوشی شما سنگین باشد و با پرکردن بیش از حد حافظه تاثیر مخرب روی طول عمر باتری بگذارد.

آموزش دانلود ویدیو کوتاه یوتیوب (Shorts) بدون فیلتر و کاملا رایگان
بیشتر

افزایش طول عمر باتری گوشی

حذف برنامه‌های بلا استفاده

شاید در نگاه اول، حذف برنامه‌های بلااستفاده بسیار ساده و پیش پا افتاده بنظر برسد. اما در واقع برنامه‌هایی که برای مدت طولانی از آن‌ها استفاده نمی‌کنید و تنها حافظه ذخیره‌سازی گوشی را اشغال کرده‌اند، با  اجرای دائمی سرویس‌هایی در پس زمینه دستگاه باعث کاهش عمر باتری می‌شوند. پس برای افزایش طول عمر باتری گوشی‌تان بهتر است برنامه‌های بلااستفاده را که به آن‌ها نیازی ندارید حذف کنید.

خودداری از انجام فالیت‌هایی که باعث روشن ماندن صفحه می شود

روشن ماندن صفحه نمایش برای مدت طولانی، باعث خالی شدن سریعتر شارژ باتری و کاهش عمر آن می‌شود. برای افزایش طول عمر باتری گوشی، باید از انجام فعالیت‌هایی که باعث روشن ماندن صفحه می شوند خودداری کنید. مثل دیدن یک ویدئو، اجرای بازی‌های گرافیکی بسیار سنگین یا استفاده از برنامه‌ها برای مدت طولانی.

علاوه بر موارد گفته شده که برای اکثر گوشی‌ها از برندهای مختلف صادق است، برخی گوشی‌ها ویژگی‌های منحصربه فردی دارند که با یادگرفتن آن‌ها میتوانید عمر مفید باتری گوشی‌تان را افزایش دهید.

افزایش طول عمر باتری گوشی

افزایش عمر باتری گوشی شیائومی

پاک کردن کش(Cache) گوشی به صورت منظم

با پاکسازی حافظه پنهان گوشی، شما می‌توانید فضای گوشی‌تان را آزاد کنید و باعث بهبود و افزایش طول عمر مفید باتری شوید.

غیرفعال کردن انیمیشن‌ها برای افزایش طول عمر باتری

انیمیشن‌های گوشی در رابط کاربری MIUI باعث افزایش مصرف باتری می‌شوند. برای افزایش عمر باتری گوشی شیائومی بهتر است آن‌ها را غیرفعال کنید. برای غیرفعال کردن انیمیشن‌ها به قسمت تنظیمات گوشی بروید، سپس روی گزینه More Options و بعد از آن روی گزینه Developer Options کلیک کنید. از این تب گزینه‌های Window Animation را پیدا کنید و همه را روی 0X قرار دهید. حالا انیمیشن‌های گوشی شما غیرفعال شده‌اند.

فعال‌سازی Ultra Battery Saver

با فعال‌سازی Ultra Battery Saver تمام برنامه‌های گوشی شما محدود به ۶ برنامه می‌شوند. این اقدام موجب کاهش فوق العاده مصرف باتری گوشی شیائومی می‌شود. برای افزایش عمر مفید باتری در رابط کاربری MIUI، به قسمت تنظیمات بخش باتری بروید و گزینه Ultra Battery Saver را فعال کنید.

عدم استفاده از پس زمینه متحرک برای افزایش طول عمر باتری

اگر هیچکدام از موارد بالا باعث بهبود عمر مفید باتری شما نشد، درنهایت آخرین اقدامی که می‌توانید انجام دهید بازنشانی کارخانه (Reset Factory) گوشی است.

افزایش طول عمر باتری گوشی

افزایش عمر باتری گوشی‌های سامسونگ

برای افزایش عمر باتری گوشی‌های سامسونگ می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

تعلیق کردن برنامه‌های بلااستفاده برای افزایش عمر باتری

اگر از آن دسته از افراد هستید که برنامه‌ های بلااستفاده را حذف نمی‌کنید تا شاید روزی به کارتان بیاید، می‌توانید تا زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید آن‌هارا به حالت تعلیق درآورید تا مصرف شارژ Backgroand شما را کاهش دهند. برای تعلیق کردن برنامه‌های بلااستفاده برای افزایش طول عمر باتری شما باید به قسمت تنظیمات Setting دستگاه رفته و تب Battery And Device Care  را باز کنید. سپس روی گزینه Battery کلیک کنید و BackGround Usage Limits را باز کنید. گزینه Put unused apps to sleep را فعال کنید و برنامه‌های بلااستفاده شما به حالت تعلیق درمی‌آیند.

غیرفعال کردن قابلیت اسکن دستگاه‌های نزدیک

گوشی‌های سامسونگ به صورت دوره‌ای اسکن‌هایی برای پیدا کردن دستگاه‌های مجاور شما انجام می‌دهند. این امر می تواند روی میزان عمر باتری شما تاثیر بگذارد. برای غیرفعال کردن قابلیت اسکن دستگاه‌های نزدیک، به تنظیمات گوشی سامسونگ رفته و در قسمت Connections تب More Connection Setting را باز کنید. سپس گزینه Nearby Device Scanning را غیرفعال کنید. با این کار می‌توانید هر چند اندک، به افزایش عمر باتری گوشی سامسونگ خود کمک کنید.

فعال کردن بهینه سازی خودکار مصرف باتری

برای فعال کردن بهینه‌سازی خودکار مصرف باتری به بخش تنظیمات رفته و در قسمت Battery And Device Care روی گزینه Automatic Optimization بزنید و Restart When needed را فعال کنید. این کار نیز میتواند باعث افزایش طول عمر باتری گوشی شود.

کاهش سرعت پردازش گوشی برای افزایش طول عمر باتری

این آپشن ممکن است برای برخی گوشی‌های سامسونگ در دسترس نباشد. با این‌حال شما با رفتن به بخش تنظیمات گوشی قسمت Battery و باز کردن تب Performance Profile و قرار دادن آن روی گزینه Light می‌توانید بدون تاثیر قابل توجه روی سرعت پردازش گوشی‌تان باعث افزایش طول عمر باتری شوید.

آموزش دانلود از یوتیوب بدون فیلتر و نصب برنامه
بیشتر

تنظیمات صفحه قفل Lock Screen

در بخش تنظیمات صفحه قفل، شما با بازکردن تب Always On Display و خاموش کردن آن می‌توانید اعلان‌های صفحه قفل‌ را که در هر لحظه به کاربر نمایش داده می شود و باعث کاهش عمر باتری می‌شود غیرفعال کنید. اگر نخواستید که این اعلان‌ها را کاملا خاموش کنید روی گزینه Top to show</strong> بزنید تا مصرف باتری گوشی کمتر و موجب افزایش عمر باتری گوشی شما شود.

تنظیمات صفحه نمایش برای افزایش طول عمر باتری

گوشی سامسونگ خود را در حالت نور صفحه‌ی خودکار قرار دهید برای این کار می‌توانید گزینه Adaptive Brightness را در قسمت Display فعال کنید. با این کار بر اساس شرایط نوری که در محیط وجود دارد نور صفحه نمایش شما به طور خودکار تغییر می‌کند و این امر می‌تواند از کوتاه شدن عمر مفید باتری‌ شما جلوگیری کند.

همچنین در قسمت Display تنظیمات گوشی سامسونگ، شما می توانید با غیرفعال کردن گزینه Extra brightness، نور اضافی غیرضروری را که عمدتا باعث افزایش مصرف باتری می شود خاموش کنید.

قابلیت بعدی که بازهم تنها در بعضی گوشی‌های سامسونگ دیده می‌شود، تغییر رزولوشن صفحه نمایش است. شما می‌توانید در قسمت تنظیمات به تب Screen Resolution بروید و با انتخاب رزولوشن Full HD پلاس با ۲۳۱۶×۱۰۸۰ پیکسل به جای WQHD پلاس که ۳۰۸۸×۱۴۴۰ پیکسل دارد، عمر باتری گوشی‌تان را افزایش دهید. این دو رزولوشن تفاوت چندان زیادی باهم ندارند. تنها حالت اول مصرف باتری کم‌تری از حالت دوم دارد.

افزایش طول عمر باتری گوشی

افزایش طول عمر باتری گوشی‌های آیفون

استفاده از شارژر اصلی آیفون

درآوردن کاور گوشی هنگام شارژ

درآوردن کاور گوشی آیفون هنگام شارژ می‌تواند تا حد زیادی به افزایش طول عمر باتری شما کمک کند. کاور روی گوشی هنگام شارژ ممکن است باعث داغ شدن گوشی و ایجاد گرمای اضافی شود. در نتیجه این داغ شدن روی عمر مفید باتری گوشی تاثیر منفی میگذارد. پس هنگام شارژ آیفونتان حتما کاور آن را جدا کنید.

غیرفعال کردن Backgruand App Refresh

با این اقدام شما فعالیت پس زمینه گوشی‌تان را محدود می‌کنید. BackGround App Refresh به برخی برنامه‌ها اجازه می‌دهد تا در پس زمینه دستگاه‌ها اجرا شوند و اطلاعات خود را دائما بروز کنند. این قابلیت میتواند روی عمر باتری و مصرف انرژی تاثیر مخرب داشته باشد. برای غیرفعال کردن Background App Refresh و افزایش عمر باتری گوشی‌های آیفون،‌ کافیست به تنظیمات آیفون خود بروید و در بخش General روی Background App Refresh بزنید و آن‌را روی حالت Off قرار بدید.

افزایش طول عمر باتری گوشی

غیرفعال سازی AirDrop

 Airdrop گوشی‌های آیفون درواقع راهی برای تبادل فایل‌ها و داده‌ها به صورت بی‌سیم است که تنها برای گوشی‌های شرکت اپل این قابلیت وجود دارد. شما می‌توانید به صورت بی‌سیم، عکس، ویدئو، لوکیشن و … را برای دیگر آیفون‌هایی که در فاصله نزدیک از شما هستند ارسال کنید. همان‌طور که متوجه شدید، این آپشن آنقدر هم ضروری نیست و شما با غیرفعال کردن آن می‌توانید به افزایش عمر باتری گوشی کمک کنید. برای غیرفعال سازی AirDrop آیفون کافیست به قسمت Setting و بخش General روید. سپس از تب Airdrop گزینه Receiving Off را انتخاب کنید.

استفاده از وای فای به جای اینترنت همراه

چون در استفاده از وای‌فای انرژی کمتری در مقایسه با اینترنت همراه مصرف می‌شود. در نتیجه شما می‌توانید برای مدت طولانی‌تری بدون استفاده از شارژر از آیفونتان استفاده کنید و باعث افزایش طول عمر باتری گوشی شوید.

سایر نکات سخت افزاری و نرم‌افزاری برای افزایش طول عمر باتری 

اگر از شارژر اصلی گوشی به هر دلیلی استفاده نمی‌کنید، پس بهتر است یک سری نکات دیگر را رعایت کنید. برای مثال، از شارژر با ولتاژ کم برای شارژ گوشی استفاده نکنید. این شارژرها مدت زمان شارژ را افزایش می‌دهند که ممکن است به باتری آسیب برساند. از طرفی شارژدهی با ولتاژ بالاتر از حد مشخص شده موجب داغ شدن باتری می‌شود که آن هم نیز آسیب زننده است. یک راه حل دیگر برای افزایش طول عمر باتری گوشی افزایش چرخه‌های شارژ به جای پر و خالی کردن کامل انرژی باتری است. یعنی همان قانون ۲۰-۸۰.

جمع بندی 

به طور کلی سه عامل روی طول عمر باتری‌های لیتیومی اثر منفی دارد:

  • افزایش سن
  • دما
  • تعداد چرخه‌های شارژ

با رعایت نکات گفته شده و شیوه درست استفاده از باتری، می‌توانید عمر آن را افزایش دهید. البته این‌ها برای زمانی است که باتری شما هنوز قابل استفاده است و نیاز به تعویض ندارد. امیدواریم مطالب این نوشته برای شما مفید بوده باشد. اگر ترفند دیگری برای افزایش عمر باتری می شناسید، در بخش نظرات آن‌ را معرفی کنید تا دیگران هم از تجربیات شما استفاده کنند.

send_to_mobileاین نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up