متاورس چیست؟ توضیح جامع و ساده متاورس

متاورس چیست؟

به طور کلی متاورس شامل مجموعه ای از نرم افزار ها و سخت افزار هاست . مانند یک شبکه اجتماعی می‌تواند مردم را به یکدیگر متصل کند. ولی سطح تعامل این فضا با همه‌ی مدل های قبلی ارتباطات متفاوت است و حس ارتباط خیلی قوی تری را ایجاد می‌کند.
با تک ریپورتر همراه باشید تا با بیانی ساده و روان و توضیحاتی جامع به شما کمک کنیم تا فضای متاورس را بهتر و ساده تر درک کنید.

متاورس
متاورس

روند پیشرفت تکنولوژی

سالها پیش وقتی که تلفن های همراه به بازار وارد شدند، انقلاب بزرگی در زمینه ارتباطات بین مردم رقم خورد . در ابتدا شاید عده زیادی تلفن همراه نداشتند ولی امروزه زندگی بدون تلفن همراه و اینترنت مطمئنا کار آسانی نخواهد بود .

اگر کمی به گذشته و کیفیت ارتباط آن زمان توجه کنیم خیلی از این ارتباطات ممکن است برای ما تمسخر آمیز باشد که چگونه ساعت ها برای بارگذاری یک صفحه اینترنتی باید منتظر می‌ماندیم . بدون شک ارتباطات الان هم در آینده ای نه چندان دور همینقدر برای ما ابتدایی و تمسخر آمیز می‌شوند.

تکنولوژی هر روز با سرعتی باور نکردنی در حال پیشرفت است. به طوری که هر روز مدل ارتباطات و سطح آنها دگرگون می‌شود . هر روزه افراد بیشتری با بهره گیری از تکنولوژی و پیاده سازی ایده های جدید خود ، به ثروت های هنگفتی می‌رسند.

متاورس ، یک تکنولوژی انقلابی

در این مقاله تک ریپورتر به بررسی یکی از تکنولوژی های انقلابی که مطمئنا سطح ارتباطات را به شدت دگرگون می‌سازد می‌پردازیم. این تکنولوژی بدون شک بعد مسافت را به چالش می‌کشد . به گونه ای که شما چه در روستای دور افتاده ای باشید یا در پایتخت یک کشور پیشرفته زندگی کنید ، می‌توانید به راحتی از بستر متاورس استفاده کنید تا با دوستان خود که ممکن است با شما هزاران کیلومتر فاصله داشته باشند به گفت و گو بنشینید . حتی به آنها دست بدهید و انگشتان آنها را حس کنید.

بعد از پیدایش اینترنت که شبکه ای جهانی پدید آورد،‌مردم توانستند با استفاده از بستر آن با یکدیگر از طریق نرم افزار هایی که طراحی شده بود ارتباط برقرار کنند . این نرم افزار ها روز به روز بیشتر و قوی تر می‌شدند  . برای مثال نرم افزار اسکایپ به مردم این امکان را می‌داد که با یکدیگر تماس تصویری برقرار کنند ، یوتیوب بستری را فراهم کرد که مردم از سراسر دنیا با هم ویدئو های خودشان را به اشتراک بگذارند.

به لطف ذهن خلاق زاگربرگ (موسس فیسبوک) این امکان برای مردم فراهم شد تا نمایه ای اینترنتی برای خود داشته باشند و متن ها و تصاویر دلخواه خود را با بقیه به اشتراک بگذارند.

و اما متاورس …

متاورس AR
متاورس AR

چند وقتی است که اسمی نا آشنا بر سر زبان ها افتاده است.  متاورس از دو واژهٔ : مِتا (Meta) به معنی فراتر و یونیورس (Universe) به معنی جهان تشکیل شده است . در واقع متاورس (Metaverse) در معنای لغوی به معنای فراجهان است .

متاورس قرار است یک تکنولوژی انقلابی در سطح ارتباطی بین مردم باشد. متاورس مانند سایر شبکه های اجتماعی دارای زیر ساخت هایی است که شامل نرم افزارها و سخت افزارها می‌شود . مردم جهان به وسیله‌ی این زیرساخت ها به هم متصل‌ میشوند و بتوانند تجربه ارتباطی خیلی واقعی تری را داشته باشند .

برای مثال در متاورس ما می‌توانیم کنار دوستانمان بنشینیم. در حالی که هر کدام در مکانی متفاوت هستیم و یکدیگر را به راحتی ببینیم و حتی صورت یکدیگر را لمس کنیم و دستان هم را بفشاریم. در ابتدا شاید تصور این ویژگی های ارتباطی برای ما عجیب و غیر قابل درک باشد . ولی به این توجه کنید که الان خیلی از چیز هایی که در گذشته برای ما غیر قابل باور بودند ، به یک روتین در زندگی ما تبدیل شده اند . برای مثال با تماس تصویری بدون آن که شما کنار فرد مورد نظر خود باشید ، او را در لحظه می‌بینید . شما حتی از حالت های چهره او و رنگ لباس و صدای محیط اطراف او در لحظه آگاه می‌شوید .

در آینده ای نه چندان دور جهان متاورس برای ما تبدیل به چیزی قابل درک و راحت خواهد شد و جز جدایی ناپذیری از زندگی ما می‌شود . برای آشنایی بهتر با فضای متاورس لازم است که تکنولوژی های مورد استفاده برای ورود به این جهان را با هم مورد بررسی قرار دهیم تا درک راحت تری از متاورس داشته باشید.

فناوری های مورد استفاده در متاورس 

دو فناروی که به صورت بارز و عمده در استفاده و ورود به فضای متاورس به کار برده می‌شوند تکنولوژی های AR (واقعیت افزوده) و VR (واقعیت مجازی) هستند .

واقعیت مجازی یا VR 

متاورس VR
متاورس VR

این تکنولوژی احتمالا برای شما  قابل درک تر و راحت تر باشد. مطمئنا در پارک ها یا فضا های تفریحی عینک های بزرگی را مشاهده کرده اید که با پوشیدن آنها شما وارد دنیای آن بازی یا سرگرمی می‌شوید. این عینک ها با داشتن صفحه نمایش و سخت افزار هایی مثل ژیروسکوپ به شما قابلیت هایی می دهند.برای مثال با پوشیدن آنها ،دنیایی را میبینید و با چرخاندن سر خود داخل آن دنیا اطراف خود را می بینید و در آنجا حتی قدم می زنید .

شما با این عینک ها می‌توانید فیلم های ۳۶۰ درجه ببینید . هنگامی که فیلم در حال پخش شدن است، داخل فضای اطراف بچرخید و یک تصویر در همه زوایا داشته باشید . فیلم های که برای دیدن با این عینک ها ضبط می‌شوند ، با دوربین های مخصوص ۳۶۰ درجه ای ضبط شده که در یک لحظه از همه زوایا تصویر برداری می‌کنند .

تکنولوژی واقعیت افزوده یا AR :

 با این تکنولوژی همان طور که از اسمش پیدا است ، شما میتوانید به محیط اطراف خود چیز هایی را اضافه کنید که در واقعیت وجود ندارند . مرسوم ترین نوع واقعیت افزوده فیلتر هایی هستند که در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام از آنها استفاده می‌کنیم . مثلا فیلتر عینک آفتابی که به صورت ما یک عینک آفتابی می‌زند و این عینک در واقعیت وجود ندارد ولی در صفحه موبایل روی صورت ماست.

این دو تکنولوژی جای بحث بیشتری دارند که در مقالاتی دیگر از سایت تک ریپورتر به آنها می‌پردازیم . برای توضیح دنیای متاورس به همین مقدار شناخت هم که برسید کافی است تا بتوان درک راحت تری از ادامه مقاله و توضیحات آن داشت .

بستر های نرم افزاری

بستر های متاورس که ما با آنها بتوانیم با یکدیگر در ارتباط باشیم ، همین نرم افزار های فعلی مثل اینستاگرام ، توییتر یا تردز خواهند بود که ما آنها را نصب می‌کنیم .  با ثبت نام کردن در این نرم افزار ها و استفاده از سخت افزار مناسب وارد دنیای متاورس خواهیم شد . چه بسا همین نرم افزار های گفته شده بستر های لازم را در آینده ای نه چندان دور فراهم کنند تا بتوانیم از طریق همین حساب های فعلی به این دنیا وارد شویم.

این نرم افزار ها در حال حاضر سطح تعاملی را برای کاربران خود ایجاد کرده اند. مثلا شما یک عکس و متنی از یک منظره اطراف خود در یکی از این شبکه های اجتماعی منتشر می‌کنید . بدون اینکه افراد در آن جا حضور داشته باشند در هر جایی از دنیا و هر ساعتی می‌توانند آن مکان را مشاهده کنند .اگر چندین سال پیش این ویژگی ها را برای افراد آن زمان توضیح می‌دادیم مطمئنا یا درکی از آن نداشتند یا به سختی درک می‌کردند .

خب تا اینجا فهمیدیم که متاورس قرار است دنیایی با استفاده از تکنولوژی های AR  و VR بسازد که از طریق نرم افزار هایی شبیه شبکه های اجتماعی فعلی ،مردم دنیا را به هم وصل کند و به آنها امکاناتی را ارائه دهد .

شرکت های مختلف در زمینه توسعه متاورس چه به صورت نرم افزاری و چه به صورت سخت افزاری چه کار هایی انجام داده اند 

شرکت متا

با فیسبوک شروع کنیم که اکنون یکی از کم نظیر ترین غول های عرصه ارتباطات محسوب می شود.

فیسبوک در سال ۲۰۲۱ نام شرکت را به متا تغییر داد که ابتدای نام متاورس است.

بخشی به اینستاگرام تحت عنوان آواتار اضافه شده است .شما می توانید از قسمت تنظیمات، آواتار خود را با انتخاب رنگ پوست ،حالت بینی ، رنگ چشم ،مدل چشم و … انتخاب کنید. این آواتار برای تعامل پذیری بیشتر شما با افراد دیگر است .به این صورت که می توانید از آواتار خود برای استوری ها استفاده کنید. این آواتار همچنین به عنوان ایموجی هم استفاده می‌شود. شاید بتوان گفت این یک قدم در جهت پیش رفتن به سمت دنیای آواتاری و متاورسی است.

شرکت متا اعلام کرده که به دنبال توسعه متاورس مبتنی بر عینک های VR است و از دنیایی که شما با آواتار خود در این دنیا با بقیه تعامل کنید استقبال می‌کند .

ولی هم زمان مایکروسافت قصد دارد دنیای متاورس را بر مبنای AR  را گسترش بدهد و اشیا‌ و  وسایل و افراد را به صورت مجازی به محیط اضافه کند. مثلا وقتی با عینک AR به محیط اطراف نگاه می‌کنید بتوانید اشیا یا افرادی را ببینید که به صورت مجازی در آنجا وجود دارند .

متاورس اپل ویژن
متاورس اپل ویژن

شرکت اپل

شرکت اپل که همیشه پیشگام فناوری های جدید است ،این بار با پیش دستی از سایر رقبا عینکی افسانه ای و فوق گران را به بازرا عرضه کرد. این عینک به معنای واقعی، سخت افزاری بی نظیر و همه چیز تمام برای دنیای متاورس محسوب می‌شود . بقیه رقبا نیز در حال ارائه نسخه های عینک های خود به بازار هستند . در مقاله ای جدا در تک ریپورتر این عینک ها را به طور کامل بررسی می‌کنیم .

خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد میکنیم : هدست ویژن پرو ، هر آنچه که باید بدانید

شرکت های بازی سازی مختلف و حتی شرکت های بزرگی مثل سونی هم دست روی دست نگذاشته و عینک های واقعیت مجازی خود را همراه کنسول های بازی به بازار عرضه کرده اند . آن ها در تلاشند همراه دنیای متاورس شوند و بازی ها و دستگاه های بازی خود را برای مردم تعاملی تر کنند . همچنین حس واقعی تری از بازی ها را به کاربران خود منتقل کنند.

دستکش هپتیک
دستکش هپتیک

بعضی شرکت ها در زمینه متاورس اقدام به ساخت گجت های پوشیدنی تحت عنوان فناوری هپتیک کرده اند. کاربران با پوشیدن این گجت ها حس تعامل بیشتری با دنیای متاورسی خواهند داشت. برای مثال دستکش هایی ساخته شده اند که شما با پوشیدن آنها وقتی که به عینک وصل هستند و به دوست خود دست می‌دهید این دستکش اطلاعاتی را جابه جا می کند و سنسور هایی دارد که دست دادن را برای شما طبق سایز و اندازه دست دوستتان شبیه سازی کند.

شاید به خواندن این مطلب علاقه مند باشید : عینک هوشمند شرکت متا ؛ Ray-Ban Meta Smart Glasses

متاورس فورتنایت
متاورس فورتنایت

بازی ها

الان بعضی برنامه ها و بازی ها مثل فورتنایت ، پابجی ، رابلکس و … به شما این امکان را می‌دهند که برای خود کارکتر یا آواتاری بسازید . با دیگر کاربران در یک دنیای مجازی زندگی کنید و باهم تعامل داشته باشید . برای مثال فورتنایت با خوانندگان معروف قرارداد هایی بست و کنسرت های این خوانندگان را در بازی شبیه سازی کرد تا بازیکنان به صورت مجازی بتوانند در این فضا به کنسرت بروند.یا در بازی رابلکس شما می‌توانید در یک محله برای خود خانه بخرید و زندگی کنید ، خانه های همسایه های شما در بازی نمایان هستند و می‌توانید به راحتی رفت و آمد همسایه ها را مشاهده کنید . اما نمی توانید بدون اجازه به خانه و حریم خصوصی آنها وارد شوید .

درست است که این بازی ها و نرم افزار ها به شما فضای تعاملی مثل متاورس می‌دهند ولی هنوز از پشت صفحه ای دو بعدی (موبایل یا سایر نمایشگر های صفحه‌ای) قابل مشاهده هستند و حس حضور به صورت واقعی را به کاربر نمی دهند. اما می‌توان گفت که سطحی از تعامل مثل متاورس در آنها قابل مشاهده است .

کاربرد های متاورس 

متاورس
متاورس

متاورس مثل اینترنت است و می‌تواند کاربرد های متعددی داشته باشد . مثلا در اینترنت ما می‌توانیم خرید کنیم ، فیلم تماشا کنیم ، اخبار روز را بخوانیم ، درخواست تاکسی بدهیم و هزاران چیز دیگر . کاربرد های اینترنت هر روزه در حال توسعه و شکوفایی است .متاورس هم همینگونه است . ولی ما به بیان تعدادی از کاربرد های آن برای شما می‌پردازیم تا دید بهتری نسبت به این دنیا داشته باشید .

نمونه هایی از توسعه متاورس در جهان امروزی

برای مثال امارات در حال ساختن بیمارستانی است تا بیمارانی که توانایی خارج شدن از بیمارستان را به هر علتی ندارند ، بتوانند با پوشیدن عینک های واقعیت مجازی و استفاده از بستر متاورس به شهر خود به صورت مجازی سفر کنند . حتی داخل خانه خود حضور پیدا کنند.

شرکت هایی که در زمینه سرگرمی و فیلم و سینما هستند در حال بهره گیری از فضای متاورس و وارد کردن خود به دنیای این فضا هستند . مثلا شما بتوانید با تهیه بلیط یکی از فیلم های نتفلیکس با عینک واقعیت مجازی در یک سینمای مجازی قرار بگیرید و با دوستان خود از سراسر دنیا به تماشای فیلم مورد علاقه خود بپردازید .

با استفاده از دنیای متاورس می‌توان حتی خیلی از آموزش های دنیای واقعی را به صورت کم هزینه تر و واقعی اجرا کرد . مثل آموزش به خلبانان یا حتی آموزش های دیگر. در کل دنیای متاورس جهان را به سطح دیگری از ارتباطات منتقل می‌کند.  شاید حتی صد ها مقاله برای بیان آن هم کفایت نکند .

در صورت تمایل نوشته هوش مصنوعی چیست؟ معرفی شگفت انگیز و کامل را نیز مطالعه کنید .

سخن آخر

در این مقاله در تک ریپورتر سعی کردیم تا معرفی و آشنایی برای شما با دنیای متاورس به وجود بیاوریم . سایت و شبکه های اجتماعی تک ریپورتر را دنبال کنید تا از تازه های تکنولوژی به ساده ترین بیان اطلاع یابید .

درصورت علاقه به اینگونه مطالب بروز و جامع در مورد تکنولوژی های مختلف ، ما را در تلگرام و اینستاگرام به آدرس های زیر دنبال کنید :

تلگرام 

اینستاگرام

تک ریپورتر همراه تکنولوژی، همگام آینده .

منابع :

تجربه‌ی دست اندر کاران سایت تک ریپورتر

ویکی پدیا

 متا 

جدیدترین مطالب

تبلیغات

بیشترین بازدید ها

لینک شبکه های اجتماعی

Instagram
Telegram

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up