آیفون ۱۶ ؛ بررسی شایعات و احتمالات

زمان مطالعه: 7 دقیقه

آیفون 16 اپل با ظاهر آیفون های قبلی

آیفون ۱۶ در اواخر شهریور سال ۱۴۰۳ معرفی می‌شود. به نظر می‌رسد داینامیک آیلند حذف می‌شود. در قیمت نیز احتمالا افزایش چشم گیری نداریم.

اپل چندی پیش در رویدادی در اوایل پاییز ، آیفون های سری ۱۵ خود را به نمایش گذاشت. در این رویداد همچنین طبق هرسال ساعت های سری اس و اپل واچ اولترا ۲ نیز معرفی شد. بسیاری معتقد بودند آیفون این بار به جای عرضه سری پرومکس ، این سری را به اولترا تغییر دهد. به این موضوع در مطلب بررسی شایعات آیفون ۱۵ پرداختیم. خود ما هم انتظار عرضه سری اولترا را داشتیم. شایعه عرضه سری اولترا به جای پرومکس ، احتمالا به علت عرضه پردازنده M2 Ultra در سال ۲۰۲۳ بود؛ این عرضه باعث شد عده‌ای از تحلیل گران به اشتباه بیافتند.

مدل های آیفون ۱۶ 

با توجه به تجربه های گذشته انتظار می‌رود در سری آیفون ۱۶ نیز شاهد عرضه ۴ مدل : آیفون ۱۶ ، آیفون ۱۶ پلاس ، آیفون ۱۶ پرو و آیفون ۱۶ پرومکس باشیم. در دو سری قبلی یعنی مدل های ۱۴ و ۱۵ شاهد این بودیم که آخرین نسل از پردازنده های موبایل اپل ، در نسخه پرومکس استفاده می‌شد و نسخه های دیگر از پردازنده سال قبل استفاده می‌کردند.

پردازنده iPhone 16

A18 Pro پردازنده اپل
A18 Pro پردازنده اپل

آیفون ۱۵ پرومکس دارای پردازنده A17pro bionic است. این پردازنده سه نانومتری از قدرت بالایی برخوردار است. اپل با شرکت های بزرگ بازی سازی قرار داد بسته است تا بازی های کنسولی نسل ۹ خود را برای آیفون ۱۵ پرومکس نیز عرضه کنند. طبق شایعات گفته شده اپل قصد دارد در سری آیفون ۱۶ در تمامی نسخه ها از پردازنده A18 استفاده کند. پردازنده A18 نیز ظاهرا ۳ نانومتری است. استفاده از جدیدترین پردازنده اپل برای نسخه های iPhone 16 و iPhone 16 Plus یک پیشرفت نسبت به نسل های قبلی محسوب می‌شود.

آیفون ۱۶ به احتمال زیاد از لحاظ سخت افزاری دچار جهش خارق العاده ای نمی‌شود. اپل در سری جدید آیفون به سمت رفع نقص های آیفون ۱۵ می‌رود. یکی از مشکلاتی که آیفون ۱۵ را با مشکل مواجه کرد ، داغ شدن بیش از حد آن بود که بالاخره با آپدیت iOS و محدود کردن ۲۰٪ قدرت پردازنده این مشکل برطرف شد. شایعات آیفون ۱۶ اینگونه نشان می‌دهند اپل قصد دارد برای خنک سازی غیر فعال آیفون های ۱۶ از گرافن استفاده کند. هیت سینک گرافنی از سیستم خنک سازی فعلی اپل بهتر عمل می‌کند و گرمای سیستم راحت تر به محیط منتقل می‌شود.

مرتبط   بهترین گوشی های گیمینگ - معرفی و بررسی

احتمالات و رندر‌های فاش شده صفحه نمایش آیفون ۱۶

طبق ‌آخرین رندر‌های فاش شده از آیفون ۱۶ به نظر می‌رسد در دو نسخه آیفون ۱۶ و آیفون ۱۶پرومکس شاهد افزایش اندازه صفحه نمایش باشیم. صفحه نمایش iPhone 16 به اندازه ۶.۳ اینچ و اندازه صفحه نمایش iPhone 16 ProMax قرار است ۶.۹ اینچ باشد.

طبق این رندر افشا شده اپل ظاهرا قرار نیست به دکمه اکشن دست بزند و تغییری در آن شاهد نخواهیم بود. دکمه اکشن برای اولین بار در سال ۲۰۲۳ میلادی و همراه با آیفون ۱۵ عرضه شد. دکمه اکشن قابلیت‌های شخصی سازی شده بسیاری به آیفون اضافه می‌کند.

حذف داینامیک آیلند و انتقال Face ID

آیفون 16 پرومکس طرح احتمالی
آیفون ۱۶ پرومکس طرح احتمالی

داینامیک آیلند یا به قول اپل : راهی جادویی برای تعامل با آیفون ، در نسخه های iPhone 14 pro و iPhone 14 Pro Max برای اولین بار رونمایی شد. طبق شایعات قبلی اعلام شده بود در سری آیفون های ۱۷ قرار است با داینامیک آیلند خداحافظی کنیم. در جدیدترین شایعات به نظر می‌رسد اپل قصد دارد داینامیک آیلند را در سری آیفون ۱۶ حذف کند.

اپل در بخش طراحی با توجه به چند نسل قبلی احتمالا تغییر زیادی در iPhone 16 ایجاد نکند. به قول معروف ترکیب برنده اپل به همین طرح که دوربین ها یک سمت به صورت جزیره قرار بگیرند تبدیل شده است. این طرح آنقدری معروف و بکر است که همه افراد عادی هم با دیدن این ترکیب برند تلفن همراه را به سرعت متوجه می‌شوند. ظاهرا سامسونگ هم ترکیب موفق و برنده خود را پیدا کرده و قصد ندارد همانند اپل آن را دستخوش تغییر کند.

رندر منتسب به آیفون 16 در ایکس Apple Hub
رندر منتسب به آیفون ۱۶ در ایکس Apple Hub

صفحه‌ی Apple Hub در شبکه اجتماعی ایکس پستی منتشر کرد؛ این پست رندری منتسب به آیفون ۱۶ داشت. آیفون ۱۶ به جای داینامیک آیلند از حفره دایره‌ای شکلی برای دوربین استفاده کرده بود. اپل قصد دارد بعد از دو سال از معرفی داینامیک آیلند با آن خداحافظی کند. آیفون می‌تواند دوربین را زیر صفحه نمایش منتقل کند ولی ظاهرا قصد ندارد این آزمون و خطا را انجام دهد و شاید در سری های بعدی شاهد این اتفاق باشیم.

آیفون از حسگر های متعددی برای Face ID بهره می‌برد ، این حسگر ها در مرحله اول در آیفون ۱۶ قرار است به زیر نمایشگر منتقل شوند. اپل احتمالا در مرحله بعدی دوربین را به زیر نمایشگر منتقل کند . شاید در آیفون ۱۷ شاهد انتقال دوربین سلفی به زیر صفحه نمایش باشیم.

پردازنده اختصاصی دوربین آیفون ۱۶

پردازش های بعد از ثبت تصویر در تلفن های همراه نقش مهمی در کیفیت و جذابیت نهایی تصاویر و ویدئو ها دارند. اپل به نظر می‌رسد در حال طراحی پردازنده اختصاصی (ISP) برای آیفون های خود است. پردازنده تصویر اپل در حال حاضر توسط شرکت سونی تاًمین می‌شود. پردازنده های اختصاصی دوربین اپل می‌تواند کمک چشم گیری به کیفیت تصاویر دوربین اپل کند.

آیفون ۱۶ احتمال می‌رود مجهز به این پردازنده باشد. شرکت های دیگر نظیر گوگل علاوه بر پردازش سخت افزاری ، پردازش های ابری را برای کاربران خود در بخش دوربین فراهم کرده‌اند. پیکسل ۸ قابلیت استفاده از سخت افزار ابری گوگل برای پردازش تصاویر را داشت.

مرتبط   ZET Libero Flip ارزان‌ترین گوشی تاشو دنیا معرفی شد

هوش مصنوعی و Siri در آیفون ۱۶

طبق ادعا های صورت گرفته افشاگران ، اپل مشغول توسعه نسخه جدید سیری با مدل هوش مصنوعی است. سیری مرکز توجه اپل در حوزه هوش مصنوعی خواهد بود. برخلاف سایر شرکت ها نظیر متا و مایکروسافت ، اپل در حال توصعه زبان اختصاصی هوش مصنوعی خود است. هوش مصنوعی ایلان ماسک(گروک) نیز با زبان اختصاصی خودش معرفی شد. اپل به احتمال زیاد هوش مصنوعی خودش را در سری جدید سیری در مدل های آیفون ۱۶ معرفی می‌‌کند.

طبق آخرین احتمالات اپل ظاهراً برای بهبود تجربه کار با سری و هوش مصنوعی اختصاصی‌‌اش قصد دارد تا میکروفون های آیفون ۱۶ را ارتقا دهد. تقویت ویژگی‌های سخت افزاری و نرم‌افزاری Siri موجب تجربه بهتر هوش مصنوعی در آیفون جدید می‌شود. میکروفون های جدید قرار است نسبت سیگنال به نویز بهتر و در برابر آب مقاوم‌تر باشند.

شگفتی های اختصاصی هر سال اپل

تیم کوک مدیر عامل اپل
تیم کوک مدیر عامل اپل

هرساله آیفون به تدریج برای زنده نگه داشتن اخبار بازار در مورد آیفون های جدید ، اطلاعاتی را به صورت غیر مستقیم در اختیار رسانه ها قرار می‌دهد. افرادی نیز به واسطه دسترسی هایی که در فرآیند ساخت آیفون ها دارند ، شروع به افشای اطلاعاتی در مورد آیفون ها می‌کنند. برخلاف اطلاعاتی که هر ساله اپل دوست دارد به بیرون درز کنند ، اطلاعاتی نیز تا روز معرفی محصول به بیرون نمی‌رسند.

آیفون ۱۵ پرومکس با استفاده از پردازنده A17pro می‌توانست بازی های کنسولی نسل ۹ را اجرا کند. طی قرار دادی که شرکت اپل با شرکت های بازی سازی مثل یوبیسافت و کپ کام منعقد کرد کاربران به تدریج بازی هایی مثل رزیدنت اویل ویلیج و اساسین میراژ را برای آیفون خود دریافت کردند. خبر اجرای بازی های کنسول روی آیفون شاید تعجب برانگیز ترین و جالب ترین اتفاق در سری ۱۵بود.

قیمت آیفون ۱۶

در مورد قیمت هم اپل هرساله سعی در حفظ قیمت در بازه ای مناسب برای رقابت با سایر شرکت های تولید کننده تلفن های همراه دارد. به نظر می‌رسد در سری iPhone 16 نیز افزایش قیمت چشم گیری را شاهد نباشیم و احتمالا سری های مختلف آیفون با اختلاف قیمت پایه ۲۰۰ دلاری نسبت به هم عرضه شوند. مثلا آیفون ۱۶ معمولی با قیمت ۸۰۰ دلار ، آیفون ۱۵ پلاس با قیمت ۹۰۰ دلار ، آیفون ۱۶ پرو ۱۰۰۰ دلار و آیفون ۱۶ پرومکس با قیمت ۱۲۰۰ دلاری عرضه شوند. اپل ممکن است افزایش قیمت ۱۰۰ دلاری روی مدل های مختلف خود داشته باشد که بعید به نظر می‌رسد.

آیفون های سری ۱۵ گران قیمت ترین تلفن های همراه تمام شده برای اپل بشمار می‌روند؛ اپل همچنان سعی در حفظ قیمت آنها در بازه ای نزدیک به سری قبلی داشت. آیفون ۱۵ پرومکس نسبت به نسل قبلی خود ویژگی هایی از قبیل استفاده از بدنه تیتانیومی ، پردازنده ۳ نانومتری و دوربین تله فتو با بزرگنمایی ۵ برابری اپتیکال با ترکیب چهار منشور داشت. با تمام این ویژگی ها در کانفیگ پایه نسبت به آیفون ۱۴ پرومکس صرفا ۱۰۰ دلار افزایش قیمت داشت. پس به نظر می‌‌رسد در سری ۱۶ افزایش قیمت چشم گیری را مشاهده نخواهیم کرد مگر اینکه اپل دست به تغییر بزرگی بزند.

مرتبط   پیکسل 8 معرفی و مشخصات کامل

تحولات مالی اپل در ۲۰۲۳ و ترس از ریسک کردن در آیفون ۱۶

اپل پارک؛ افت 400 میلیاری ارزش اپل
اپل پارک؛ افت ۴۰۰ میلیاری ارزش اپل

با توجه به تجربه‌‌ی بد اپل در سری آیفون ۱۵ به علت اتفاقات از پیش تعیین نشده ، در سری ۱۶ به ترمیم کاستی های سری ۱۵ برود و به دنبال ماجرا جویی بیشتر نباشد. اپل در سال ۲۰۲۳ یکی از بزرگترین افت بازار های خود را آن هم در سه ماهه آخر سال میلادی تجربه کرده است. اپل هر ساله به علت معرفی محصولات خود در دو رویداد پایان سال روز های پر ارزشی را سپری می‌کند. در رویداد Wonderlust شاهد معرفی آیفون های سری ۱۵ اپل بودیم. رویداد Scary Fast ‌که آخرین رویداد اپل در سال ۲۰۲۳ بود ، شاهد معرفی مک‌بوک های جدید در آن بودیم و ظاهرا برای اپل دستاورد بزرگی نداشت.

اپل در سال ۲۰۲۳ حدود ۴۰۰ میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داد. حدود ۱۱ درصد سهام آن نیز دچار افت شده است. این تحولات اصلا برای اپل عادی نیست. چین بزرگترین بازار موبایل جهان است؛ در سال ۲۰۲۳ شاهد این بودیم هواوی توانست شرکت اپل را کنار بزند و پر فروش ترین برند بزرگترین بازار موبایل جهان شود. تیم کوک مدیر عامل اپل نیز در سال ۲۰۲۳ سفری غیر منتظره به چین داشت. به نظر می‌رسد اپل در بازار چین خطر را بسیار جدی تر از آن چیزی که به نظر می‌رسد می‌بیند.

حالا باید صبر کنیم تا ببینیم اپل در روز معرفی آیفون های ۱۶ مثل هر سال دوستداران فناوری و طرفدارانش را شگفت زده می‌کند؟ یا اینکه با احتیاط بیشتری گام های بعدی را طی می‌کند.

وضعیت شایعات تا روز معرفی

آیفون 16 با طرح احتمالی تصویر ساخته شده با هوش مصنوعی
آیفون ۱۶ با طرح احتمالی تصویر ساخته شده با هوش مصنوعی

این مطلب تا روز معرفی رسمی آیفون های سری ۱۶ آپدیت می‌شود. تقریبا می‌توان گفت در روز های منتهی به معرفی آیفون ۱۶ ، بیشتر مشخصات و ویژگی های آن را می‌دانیم. این تفاسیر می‌توان گفت ، حدودا در اواخر مرداد ۱۴۰۳ تقریبا بخش بزرگی از ویژگی های آیفون جدید بر ملا می‌شود.

در صورت تمایل می‌توانید تک ریپورتر را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید. نظر خود را در مورد آینده اپل به عنوان بزرگترین غول فناوری دنیا و آیفون های سری ۱۶ در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

تک ریپورتر همراه تکنولوژی ، همگام آینده.

There is nothing to show here!
Slider with alias none not found.
send_to_mobileاین نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up