آیفون ۱۶ ؛ بررسی شایعات و احتمالات

زمان مطالعه: 8 دقیقه

رندرهای احتمالی آیفون ۱۶آیفون ۱۶ احتمالاً در اواخر شهریور سال ۱۴۰۳ معرفی می‌شود. به نظر می‌رسد داینامیک آیلند حذف نمی‌شود و در قیمت نیز احتمالا افزایش چشم‌گیری نداریم.

اپل چندی پیش در رویدادی در اوایل پاییز ، آیفون های سری ۱۵ خود را به نمایش گذاشت. در این رویداد همچنین طبق هر سال ساعت های سری اس و اپل واچ اولترا ۲ نیز معرفی شد. بسیاری معتقد بودند آیفون این بار به جای عرضه سری پرومکس ، این سری را به اولترا تغییر دهد. به این موضوع در مطلب بررسی شایعات آیفون ۱۵ پرداختیم. خود ما هم انتظار عرضه سری اولترا را داشتیم. شایعه عرضه سری اولترا به جای پرومکس ، احتمالا به علت عرضه پردازنده M2 Ultra در سال ۲۰۲۳ بود؛ این عرضه باعث شد عده‌ای از تحلیل گران به اشتباه بیافنتد.

مدل های آیفون ۱۶ 

با توجه به تجربه های گذشته انتظار می‌رود در سری آیفون ۱۶ نیز شاهد عرضه ۴ مدل : آیفون ۱۶ ، آیفون ۱۶ پلاس ، آیفون ۱۶ پرو و آیفون ۱۶ پرومکس باشیم. در دو سری قبلی یعنی مدل های ۱۴ و ۱۵ شاهد این بودیم که آخرین نسل از پردازنده های موبایل اپل ، در نسخه پرومکس استفاده می‌شد و نسخه های دیگر از پردازنده سال قبل استفاده می‌کردند.

پردازنده iPhone 16

A18 Pro پردازنده اپل
A18 Pro پردازنده آیفون ۱۶ پرومکس

آیفون ۱۵ پرومکس دارای پردازنده A17pro bionic است. این پردازنده سه نانومتری از قدرت بالایی برخوردار است. اپل با شرکت های بزرگ بازی سازی قرار داد بسته است تا بازی های کنسولی نسل ۹ خود را برای آیفون ۱۵ پرومکس نیز عرضه کنند. طبق شایعات گفته شده اپل قصد دارد در سری آیفون ۱۶ در تمامی نسخه ها از پردازنده A18 استفاده کند. پردازنده A18 نیز ظاهرا ۳ نانومتری است. استفاده از جدیدترین پردازنده اپل برای نسخه های iPhone 16 و iPhone 16 Plus یک پیشرفت نسبت به نسل های قبلی محسوب می‌شود.

ظاهراً پردازنده‌ی A18 Pro قاب بزرگتری نسبت به A17 که در آیفون ۱۵ استفاده شده است دارد. قاب بزرگتر توانایی قرارگیری ترانزیستورهای بیشتری دارد که این پردازنده را برای پردازش‌های آفلاین مربوط به هوش مصنوعی بهینه می‌کند. استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی آفلاین زمان کمی در حد چند میلی ثانیه نیاز دارند که البته میزان RAM بیشتری را از دستگاه می‌طلبد. استفاده از هوش مصنوعی آفلاین را برای اولین بار در پیکسل ۸ پرو گوگل آن هم با مدل اختصاصی خود که Gemini Nano نام داشت شاهد بودیم که کارهایی مثل خلاصه‌ی متن را انجام می‌داد.

آیفون ۱۶ به احتمال زیاد از لحاظ سخت افزاری دچار جهش خارق العاده ای نمی‌شود. اپل در سری جدید آیفون به سمت رفع نقص های آیفون ۱۵ می‌رود. یکی از مشکلاتی که آیفون ۱۵ را با مشکل مواجه کرد ، داغ شدن بیش از حد آن بود که بالاخره با آپدیت iOS و محدود کردن ۲۰٪ قدرت پردازنده این مشکل برطرف شد. شایعات آیفون ۱۶ اینگونه نشان می‌دهند اپل قصد دارد برای خنک سازی غیر فعال آیفون های ۱۶ از گرافن استفاده کند. هیت سینک گرافنی از سیستم خنک سازی فعلی اپل بهتر عمل می‌کند و گرمای سیستم راحت تر به محیط منتقل می‌شود.

احتمالات و عکس‌های فاش شده آیفون ۱۶

طبق ‌آخرین رندر‌های فاش شده از آیفون ۱۶ به نظر می‌رسد در دو نسخه آیفون ۱۶ و آیفون ۱۶پرومکس شاهد افزایش اندازه صفحه نمایش باشیم. صفحه نمایش iPhone 16 به اندازه ۶.۳ اینچ و اندازه صفحه نمایش iPhone 16 ProMax قرار است ۶.۹ اینچ باشد. طبق این رندر افشا شده اپل ظاهرا قرار نیست به دکمه اکشن دست بزند و تغییری در آن شاهد نخواهیم بود. دکمه اکشن برای اولین بار در سال ۲۰۲۳ میلادی و همراه با آیفون ۱۵ عرضه شد. دکمه اکشن قابلیت‌های شخصی سازی شده بسیاری به آیفون اضافه می‌کند.

در مورد شکل ظاهری iPhone 16 باید گفت که همیشه شاهد افشای تصاویر متعددی از آیفون در صفحات رسمی و غیر رسمی بسیاری در بستر وب و شبکه‌های اجتماعی هستیم. از این تصاویر غیر رسمی می‌توان به شبیه شدن دوربین‌های آیفون به سامسونگ گفت که بسیار مضحک است و مطمئناً اپل هیچگاه چنین اقدامی نمی‌کند این در صورتی است که حتی صفحات معتبری به این خبر واکنش نشان دادند. نمونه‌های دیگر از دوربین زیر هم نیز از رندرهای افشا شده شاهد بودیم که توجیه آن را فیلم برداری ۳D در آیفون ۱۶ می‌دانستند. نکته‌ی مهمی که در مورد طراحی نسل بعدی تلفن‌های همراه شرکت‌های بزرگ نظیر اپل و سامسونگ وجود دارد این است که تصور یک طراحی عجیب و کاملا فضایی نباید از این دستگاه‌ها داشته باشیم که این در مورد iPhone 16 نیز صادق است.

تصاویر غیر واقعی iPhone 16
تصاویر غیر واقعی iPhone 16

حذف داینامیک آیلند و انتقال Face ID در آیفون ۱۶ صورت نمی‌گیرد

داینامیک آیلند یا به قول اپل : راهی جادویی برای تعامل با آیفون ، در نسخه های iPhone 14 pro و iPhone 14 Pro Max برای اولین بار رونمایی شد. طبق شایعات قبلی اعلام شده بود در سری آیفون های ۱۷ قرار است با داینامیک آیلند خداحافظی کنیم. به نظر می‌رسد اپل قصد ندارد داینامیک آیلند را در سری آیفون ۱۶ حذف کند.

تصاویر فاش شده‌ی iPhone 16
رندرهای فاش شده‌ی iPhone 16

اپل در بخش طراحی با توجه به چند نسل قبلی احتمالا تغییر زیادی در iPhone 16 ایجاد نکند. به قول معروف ترکیب برنده اپل به همین طرح که دوربین ها یک سمت به صورت جزیره قرار بگیرند تبدیل شده است. این طرح آنقدری معروف و بکر است که همه افراد عادی هم با دیدن این ترکیب برند تلفن همراه را به سرعت متوجه می‌شوند. با عرضه S24 Ultata ظاهرا سامسونگ هم ترکیب موفق و برنده خود را پیدا کرده و قصد ندارد همانند اپل آن را دستخوش تغییر کند.

 آیفون می‌تواند دوربین را زیر صفحه نمایش منتقل کند ولی ظاهرا قصد ندارد این آزمون و خطا را انجام دهد و شاید در سری های بعدی شاهد این اتفاق باشیم. شاید در آیفون ۱۷ شاهد انتقال دوربین سلفی و Face ID به زیر صفحه نمایش باشیم.

آپدیت آیفون ۱۶ درون جعبه ممکن خواهد شد

طبق گزارشات ظاهراً اپل فناوری با نام Presto را با موفقیت آزمایش کرده است و شاهد استفاده از آن در نسل آیفون ۱۶ به بعد خواهیم بود. بعد از عرضه‌ی آیفون ۱۵ و داغ شدن بیش از حد آن، اپل با ارائه‌ی آپدیت‌هایی این مشکل را برطرف کرد. حالا مشکل آیفون ۱۵ اپل را به سمت ساخت پدی با نام Presto برد. پد Presto می‌تواند با ارتباط بیسیم از خارج جعبه دستگاه را آپدیت کند. ممکن است این فناوری برای سایر دستگاه‌ها و گجت‌هایی نظیر اپل واچ نیز عرضه شود و در اختیار فروشگاه‌های اپل در سراسر دنیا قرار بگیرد.

پردازنده اختصاصی دوربین آیفون ۱۶

پردازش های بعد از ثبت تصویر در تلفن های همراه نقش مهمی در کیفیت و جذابیت نهایی تصاویر و ویدئو ها دارند. اپل به نظر می‌رسد در حال طراحی پردازنده اختصاصی (ISP) برای آیفون های خود است. پردازنده تصویر اپل در حال حاضر توسط شرکت سونی تاًمین می‌شود. پردازنده های اختصاصی دوربین اپل می‌تواند کمک چشم گیری به کیفیت تصاویر دوربین اپل کند.

آیفون ۱۶ احتمال می‌رود مجهز به این پردازنده باشد. شرکت های دیگر نظیر گوگل علاوه بر پردازش سخت افزاری ، پردازش های ابری را برای کاربران خود در بخش دوربین فراهم کرده‌اند. پیکسل ۸ قابلیت استفاده از سخت افزار ابری گوگل برای پردازش تصاویر را داشت.

iOS 18 و هوش مصنوعی اختصاصی اپل در آیفون ۱۶

اپل در حال توسعه‌ی مدل زبانی چند وجهی خود است. به تازگی گزارشاتی مبنی بر پیشرفت چشمگیری در این زمینه منتشر کرده است. اپل می‌گوید آموزش هوش مصنوعی با متن و تصویر موجب قدرتمندتر و انعطاف‌پذیرتر بودن آن می‌شود. مدل زبانی اپل ظاهرا با ۳۰ میلیارد پارامتر آموزش دیده است و در درک تصاویر عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد. اپل استدلال چند مرحله‌ای هوش مصنوعی اختصاصی‌اش را نیز در این گزارش خاطر نشان کرده است.

iOS 18 و هوش مصنوعی اختصاصی اپل در آیفون 16

طبق گزارشات اعلام شده اپل با دو شرکت Google و Open AI برای استفاده از چت‌بات هوش مصنوعی آنها در iOS 18 وارد مذاکره شده است. بر خلاف سایر غول‌های فناوری شرکت اپل نه تنها هنوز محصول یا چت‌باتی در قد و قواره‌ی GPT یا Gemini عرضه نکرده است.

طبق آخرین احتمالات اپل ظاهراً برای بهبود تجربه کار با هوش مصنوعی اختصاصی‌‌اش قصد دارد تا میکروفون های آیفون ۱۶ را ارتقا دهد. تقویت ویژگی‌های سخت افزاری و نرم‌افزاری موجب تجربه بهتر هوش مصنوعی در آیفون جدید می‌شود. میکروفون های جدید قرار است نسبت سیگنال به نویز بهتر و در برابر آب مقاوم‌تر باشند.

شگفتی های اختصاصی هر سال اپل

هرساله آیفون به تدریج برای زنده نگه داشتن اخبار بازار در مورد آیفون های جدید ، اطلاعاتی را به صورت غیر مستقیم در اختیار رسانه ها قرار می‌دهد. افرادی نیز به واسطه دسترسی هایی که در فرآیند ساخت آیفون ها دارند ، شروع به افشای اطلاعاتی در مورد آیفون ها می‌کنند. برخلاف اطلاعاتی که هر ساله اپل دوست دارد به بیرون درز کنند ، اطلاعاتی نیز تا روز معرفی محصول به بیرون نمی‌رسند.

آیفون ۱۵ پرومکس با استفاده از پردازنده A17pro می‌توانست بازی های کنسولی نسل ۹ را اجرا کند. طی قرار دادی که شرکت اپل با شرکت های بازی سازی مثل یوبیسافت و کپ کام منعقد کرد کاربران به تدریج بازی هایی مثل رزیدنت اویل ویلیج و اساسین میراژ را برای آیفون خود دریافت کردند. خبر اجرای بازی های کنسول روی آیفون شاید تعجب برانگیز ترین و جالب ترین اتفاق در سری ۱۵بود.

قیمت آیفون ۱۶ پرومکس

در مورد قیمت هم اپل هرساله سعی در حفظ قیمت در بازه ای مناسب برای رقابت با سایر شرکت های تولید کننده تلفن های همراه دارد. به نظر می‌رسد در سری iPhone 16 نیز افزایش قیمت چشم گیری را شاهد نباشیم و احتمالا سری های مختلف آیفون با اختلاف قیمت پایه ۲۰۰ دلاری نسبت به هم عرضه شوند. مثلا آیفون ۱۶ معمولی با قیمت ۸۰۰ دلار ، آیفون ۱۵ پلاس با قیمت ۹۰۰ دلار ، آیفون ۱۶ پرو ۱۰۰۰ دلار و آیفون ۱۶ پرومکس با قیمت ۱۲۰۰ دلاری عرضه شوند. اپل ممکن است افزایش قیمت ۱۰۰ دلاری روی مدل های مختلف خود داشته باشد که بعید به نظر می‌رسد.

آیفون های سری ۱۵ گران قیمت ترین تلفن های همراه تمام شده برای اپل بشمار می‌روند؛ اپل همچنان سعی در حفظ قیمت آنها در بازه ای نزدیک به سری قبلی داشت. آیفون ۱۵ پرومکس نسبت به نسل قبلی خود ویژگی هایی از قبیل استفاده از بدنه تیتانیومی ، پردازنده ۳ نانومتری و دوربین تله فتو با بزرگنمایی ۵ برابری اپتیکال با ترکیب چهار منشور داشت. با تمام این ویژگی ها در کانفیگ پایه نسبت به آیفون ۱۴ پرومکس صرفا ۱۰۰ دلار افزایش قیمت داشت. پس به نظر می‌‌رسد در سری ۱۶ افزایش قیمت چشم گیری را مشاهده نخواهیم کرد مگر اینکه اپل دست به تغییر بزرگی بزند.

تحولات مالی اپل و ترس از ریسک کردن در آیفون ۱۶

اپل پارک؛ افت 400 میلیاری ارزش اپل

با توجه به تجربه‌‌ی بد اپل در سری آیفون ۱۵ به علت اتفاقات از پیش تعیین نشده ، در سری ۱۶ به ترمیم کاستی های سری ۱۵ برود و به دنبال ماجرا جویی بیشتر نباشد. اپل در سال ۲۰۲۳ یکی از بزرگترین افت بازار های خود را آن هم در سه ماهه آخر سال میلادی تجربه کرده است. اپل هر ساله به علت معرفی محصولات خود در دو رویداد پایان سال روز های پر ارزشی را سپری می‌کند. در رویداد Wonderlust شاهد معرفی آیفون های سری ۱۵ اپل بودیم. رویداد Scary Fast ‌که آخرین رویداد اپل در سال ۲۰۲۳ بود ، شاهد معرفی مک‌بوک های جدید در آن بودیم و ظاهرا برای اپل دستاورد بزرگی نداشت.

سال ۲۰۲۳ و افت سهام اپل

اپل در سال ۲۰۲۳ حدود ۴۰۰ میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داد. حدود ۱۱ درصد سهام آن نیز دچار افت شده است. این تحولات اصلا برای اپل عادی نیست. چین بزرگترین بازار موبایل جهان است؛ در سال ۲۰۲۳ شاهد این بودیم هواوی توانست شرکت اپل را کنار بزند و پر فروش ترین برند بزرگترین بازار موبایل جهان شود. تیم کوک مدیر عامل اپل نیز در سال ۲۰۲۳ سفری غیر منتظره به چین داشت. به نظر می‌رسد اپل در بازار چین خطر را بسیار جدی تر از آن چیزی که به نظر می‌رسد می‌بیند.

سال ۲۰۲۴ و سقوط دوباره اپل

در سال ۲۰۲۴ اپل به انحصارگرایی متهم شد و در پی شکایت دولت آمریکا، ۴.۱ درصد از سهام آن کاهش پیدا کرد. دولت آمریکا در شکایت خود از اپل اعلام کرده که اپل توسط موانع ایجاد شده به وسیله کوپرتینویی‌ها، باعث شکست و ناکامی گوشی‌های شرکت‌هایی همچون آمازون، ال‌جی و … شده است و تنها سامسونگ و گوگل رقبای جدی اپل در بازار موبایل آمریکا هستند. در پی این شکایت، سهام اپل ۴.۱ درصد کاهش پیدا کرد و ۱۱۳ میلیارد دلار از ارزش این شرکت از دست رفت.

دولت آمریکا همچنین اشاره کرده که اقداماتی نظیر ایجاد اختلال در سوپراپلیکیشن‌ها، وابستگی اپل واچ به آیفون و … سبب شده است تا کاربران هنگام خرید گوشی جدید به سمت آیفون بروند و اپل بازار را در اختیار خود قرار بگیرد. حالا باید صبر کنیم تا ببینیم اپل در روز معرفی آیفون های ۱۶ مثل هر سال دوستداران فناوری و طرفدارانش را شگفت زده می‌کند؟ یا اینکه با احتیاط بیشتری گام های بعدی را طی می‌کند.

وضعیت شایعات تا روز معرفی iPhone 16

رنگ بندی احتمالی iPhone 16
رنگ بندی احتمالی iPhone 16

این مطلب تا روز معرفی رسمی آیفون های سری ۱۶ آپدیت می‌شود. تقریبا می‌توان گفت در روز های منتهی به معرفی آیفون ۱۶ ، بیشتر مشخصات و ویژگی های آن را می‌دانیم. این تفاسیر می‌توان گفت ، حدودا در اواخر مرداد ۱۴۰۳ تقریبا بخش بزرگی از ویژگی های آیفون جدید بر ملا می‌شود.

در صورت تمایل می‌توانید تک ریپورتر را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید. نظر خود را در مورد آینده اپل به عنوان بزرگترین غول فناوری دنیا و آیفون های سری ۱۶ در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

تک ریپورتر همراه تکنولوژی ، همگام آینده.

send_to_mobileاین نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up