لیک اینسامنیاک

بیش از ۱.۷ ترابایت از اطلاعات حیاتی اینسامنیاک گیمز سرقت شد

زمان مطالعه: 4 دقیقه

بحث لیک شدن یا به اصطلاح لو رفتن اطلاعات و برنامه های آینده شرکت های بزرگ دنیا مسئله تازه‌ای نیست و چند سالی هست که این روند در حال انجام شدن است. حال چه در زمینه تکنولوژی چه در زمینه سینما و چه در زمینه ویدیوگیم .

لیکرها با دستیابی به اطلاعات و برنامه‌های استودیوهای بازی سازی کوچک و درشت آنها را سریع‌تر از زمان مقرر برای هر کدام منتشر می‌کنند و هایپ ایجاده برای آن محصول را از بین می‌برند .

قبل از اینکه به بزرگترین لیک تاریخ ویدئوگیم بپردازیم مروری بر لیک‌های بزرگ تاریخ ویدئوگیم داشته باشیم.

لیک‌های بزرگ تاریخ بازی‌های ویدئویی

  1. سال ۲۰۱۱ بیش از ۶۵ درصد از بازی call of duty modern warfare 3 لیک شد این لیک شامل تمام شخصیت ها ،مراحل و محیط‌های بازی بود و میلیون‌ها گیمر که آن سال منتظر این آی پی بودند را ۶ ماه قبل از انتشار رسمی بازی ناامید کرد.
  2. فقط ۲ روز قبل از انتشار رسمی بازی mass effect 3 که پایانی بر سه‌گانه این بازی بود و خیلی‌ها بی صبرانه منتظر آن بودند، به دلیل اشتباه استودیو سازنده بازی در آپلود بازی در سرورهای جهانی مرحله اول بازی برای چند صد نفر اتفاقی باز شد و تمام این مرحله در فضای مجازی لیک شد.
  3. یکی از مهمترین آی پی های سونی یعنی The Last of Us Part 2 در سال ۲۰۲۰ متضرر مسئله لیک شدن شد. در این سال به دلیل وجود بیماری کرونا در دنیا زمان انتشار بازی نامعلوم بود، ولی به دلیل لیک شدن مهمترین اتفاق بازی در فضای مجاز، سونی و ناتی داگ مجبورشدند بازی را زودتر از موعد منتشر کنند که باعث ضرر مالی عظیمی برای ناتی داگ شد .
  4. یکی از جدیدترین لیک های دنیای گیم لیک شدن تریلر بازی Gta6 بود که نشان داد راکستار هم در امان نیست. یک شب قبل از انتشار رسمی تریلر بازی، تریلر به صورت کامل لیک شد و راکستار مجبور شد یک روز زودتر تریلر را منتشر کند .این امر باعث ضرر ۲۳۰ میلیون دلاری راکستار شد. راکستار سال قبل هم با فاش شدن گیم پلی و مراحل ابتدائی GTA VI مواجه شد که شرکت با درخواست‌های متعدد به شرکت هایی نظیر یوتیوب درخواست حذف این اطلاعات را از سراسر وب داد. بعد از لیک شدن اطلاعات راکستار برای سری بعدی جی‌تی‌ای مشخص شد که بازی یک شخصیت زن دارد و شهر بازی به احتمال زیاد میامی است.

لیک اینسامنیاک

حال میرسیم به لیک شدن اطلاعات اینسامنیاک

بزرگترین لیک تاریخ ویدئوگیم چگونه اتفاق افتاد ؟

اولین شوک بزرگ به اینسامنیاک که جرقه مشکلات متعدد این استودیو در چند وقت اخیر شد، ناکامی این استودیو در گیم اواردز ۲۰۲۳ بود. برخلاف پیش بینی ها جدیدترین ساخته این استودیو یعنی Marvels Spiderman 2  نتوانست هیچ جایزه ای را به خود اختصاص دهد . از همین جا بود که اینسامنیاک یک روز خوش ندید. ۵ روز بعد از مراسم طی یک اتفاق بی سابقه استودیو در قالب بیانیه ای اعلام کرد که آپدیت بزرگ بازی SpiderMan 2 که اضافه کردن حالت new game plus به بازی را در خود داشت تا سال ۲۰۲۴ به تاخیر می‌افتد. این بیانیه دو شکست برای استودیو بود، شکست اول به تاخیر افتادن عنوانی از استودیو برای اولین‌بار در تاریخ استودیو و شکست دوم عدم توانایی استودیو در به موقع رساندن یک آپدیت ساده. این دو اتفاق آن هم برای استودیویی که بازی به وسعت spiderman 2 را ساخت اصلاً خوش آیند نیست.

اینسامنیاک هنوز مسئله تاخیر را هضم نکرده بود که در تاریخ ۱۹ دسامبر ۲۰۲۳ اطلاعات مهمی از اینسامنیاک لیک شد. اطلاعاتی که آنقدر زیاد و البته حیاتی بود که تمام استودیوهای بازی‌سازی بزرگ دنیا با اینسامنیاک همدردی کردند. لیک به قدری عظیم بود که باعث سقوط ۱۲ درصدی سهام این استودیو شد. به دلیل اینکه این استودیو زیرمجموعه سونی است باعث ضرر مالی قابل توجهی برای سونی نیز می‌شود .

اطلاعات سرقت شده اینسامنیاک گیمز

تصویری از بیلد اولیه بازی Marvel’s Wolverine لیک شد.
تصویری از بیلد اولیه بازی Marvel’s Wolverine لیک شد

لیکرها با Wolwerine مهمترین آی پی آینده استودیو شروع کردند . کانسپت آرت ، گیم پلی و حتی کلاس های مختلف بازی برای شروع ،همه و همه لیک شدند. لیکرها حتی به منو بازی هم رحم نکردند و آن را نیز منتشر کردند. لیکرها قصد عذاب اینسامنیاک را داشتند چون جایی که استودیو فکر میکرد لیک‌ها تمام شده لیکرها اطلاعات جدیدی را منتشر می‌کردند.

از اسناد و قراردادها تا صدا پیشه های بازی‌های مختلف همه و همه لیک شدند. بعد از Wolwerine سراغ DLC بازی SpiderMan 2 به نام Venom رفتند و مراحل بازی ، باس فایت ها و حتی قیمت آن را هم منتشر کردند. طبق سرقت اطلاعت اینسامنیاک ،این بازی شامل ۱۲ ماموریت و ۳ باس فایت اصلی می شود و این اکسپنشن با قیمت آن ۴۹.۹۹ دلار عرضه خواهد شد.

 <yoastmark class=

هکرها در آخر با انتشار تاریخ عرضه این عناوین و برنامه استودیو برای سال های آتی کار را یکسره کردند.

آینده پروژه های استودیو Insomniac :

  • Marvel’s Venom – پاییز ۲۰۲۵
  • Marvel’s Wolverine – پاییز ۲۰۲۶
  • Marvel’s Spider-Man 3 – پاییز ۲۰۲۸
  • Marvel’s X-Men – 2030 پاییز
  • New IP 2031- 2032
عناوین در دست ساخت اینسامنیاک لیک شد
عناوین در دست ساخت اینسامنیاک گیمز که لیک شد

واکنش به سرقت اطلاعات اینسامنیاک تا این لحظه

شرکت اینسامنیاک چند روز بعد از این سرقت گسترده اطلاعاتش نسبت به این اتفاق بیانه‌ای در فضای مجازی منتشر کرد. اینسامنیاک نوشت :

با اینکه این اتفاق بسیار برای ما دردناک و غم‌انگیز بود ولی شرکت همچنان به کار خودش ادامه می‌دهد و با قدرت روی بازی‌های آینده استودیو کار می‌کند. کار روی بازی مارولز ولورین برای PS5 همچنان ادامه دارد. نتیجه نهایی بازی مطمئناً همانند سایر بازی‌های ما متفاوت از آنچه سرقت شده است خواهد بود. این چند روز در حال حمایت عاطفی یکدیگر برای این اتفاق ناگوار بودیم. از همه شرکت‌هایی که از ما در این اتفاق حمایت کردند و موجب دلگرمی ما شدند سپاس گزاریم.

بسیاری از شرکت‌های بزرگ و معروف حوزه بازی سازی با اینسامنیاک ابراز همدردی کردند. شرکت رمدی (خالق مجموعه مکس پین و آلن ویک) در واکنش به فاش شدن این اطلاعات اعلام کرد:

به اینسامنیاک گیمز و تمام اعضای تیم که تحت تاثیر هک قرار گرفتند، ابراز همدردی می‌کنیم. بعد از این همه تلاشی که برای بازی‌هایشان می‌کنند و با توجه‌ به تعهدی که نسبت به این بازی‌ها دارند، لیاقت‌شان این نبود. هکرها همچنین اطلاعات شخصی کارمندها را فاش کردند که واقعا بی‌شرمانه و ننگین است.

درست است که این حادثه ضربه بزرگی برای کمپانی اینسامنیاک بود،اما به عقیده ما و جهان گیم اینسامینیاک پتانسیل بازگشت به عرصه را دارد . این شرکت در طی سال ها با عناوین مهم و بزرگی خود را ثابت کرده است. حال باید دید که آیا اینسامینیاک شکست را قبول می‌کند یا دوباره آماده رقابت با غول های بازی سازی می‌شود ؟

 اینسامنیاک باتوجه به فاش شدن اطلاعاتش ممکن است رویکردش را برای زمان بندی و حتی سناریو بازی‌ها تغییر دهد . باید منتظر باشیم و ببینیم که این شرکت چه رویه‌ای را در پیش می‌گیرد.

send_to_mobileاین نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up