پرنس اف پرشیا لاست کرون

پرنس اف پرشیا لاست کرون معرفی و بررسی بازی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

Prince of Persia: The Lost Crown محصول سال ۲۰۲۴ شرکت یوبیسافت است و بخشی از مجموعه دوست داشتنی و به یاد ماندنی پرنس آف پرشیا است. پرنس آف پرشیا توانست متا ۸۸ را کسب کند که برای یک بازی ۲D فوق‌العاده به نظر می‌رسد. تلاش ۳.۵ ساله شرکت یوبیسافت این بار توانست  به سری بازی پرنس آف پرشیا جانی دوباره بدهد و بعد از سالها نام پرنس آف پرشیا بر سر زبان‌ها افتاد.

برگشت پر افتخار Prince of Persia آن هم با نسخه لاست کرون

بعد از سال ها بالاخره یوبیسافت نسخه جدید پرنس آف پرشیا را رونمایی کرد. البته در سال ۲۰۱۹ یک نسخه آزمایشی از این بازی رونمایی و آنقدر بد بود که یوبیسافت تصمیم به کنسل کردن کامل آن گرفت. در مراسم سامر گیم فست ۲۰۲۲، لاست کرون را معرفی کرد که یک نسخه دو بعدی از آی پی پرنس آف پرشیا محسوب می‌شود. بازی بسیار به سبک مترویدونیا وفادار است؛ سبک مترویدوانیا یک سبک از بازی‌های ویدئویی است که جست‌وجو و پیشرفت در این بازی‌ها به صورت خطی نیست و روی ابزارهای کاربردی تمرکز دارد. سبک مترویدوانیا عموماً بازی های ۲D را شامل می‌شود.

پرنس اف پرشیا لاست کرون از لحاظ گیم پلی بسیار خوب عملکرده و واقعا خاطرات متروید را زنده می‌کند. از لحاظ داستانی بازی جالبی را شاهد هستیم در حالی که انتظار داستانی از بازی دو بعدی نمی‌رود ولی لاست کرون داستان زیبایی را روایت می‌کند و پلات توییست های جالبی دارد، یعنی داستان بازی آنطور که بیننده انتظار دارد دنبال نمی‌شود. پشتیبانی از زبان فارسی بازی را دوچندان زیبا و لذت بخش کرده است. هر چند بازی از مشکلاتی رنج می‌برد که در ادامه به آن اشاره می‌شود.

بازی لاست کرون در ابتدای معرفی مورد هجمه زیادی قرار گرفت که یکی از این هجمه‌ها دو بعدی بودن بازی بود. نسخه جدید شاهزاده ایرانی نشان داد که حتی یک بازی دو بعدی که همراه خلاقیت و داستان غیره منتظره باشد می‌تواند گیمرها و منتقدان را به خوبی تحت تاثیر قرار دهد.

پرنس اف پرشیا لاست کرون

داستان کلی بازی Prince of Persia: The Lost Crown

داستان بازی در زمان حمله حکومت کوشانیان به ایران باستان روایت می‌شود. کوشانیان یک امپراطوری باستانی با مرکزیت بلخ بودند و حدود سال ۳۰ تا ۳۵۰ میلادی حکومت می‌کردند.  حدود ۳۰ سال خشکی و قحطی همراه با تهاجم کوشانیان، فشار زیادی روی ایران برای فروپاشی می‌آورد. گارد جاویدان کوشانیان را شکست می‌دهد. شما در نقش سارگون، یکی از گارد جاویدان ایران هستید که سر فرماده کوشانیان را قطع می‌کند. سارگون و تعدادی از گارد جاویدان به کوه قاف سفر می‌کنند. کوه قاف یک کوه افسانه‌ای و بلند است که در ادبیات و نوشته‌های بسیاری از آن یاد شده و عمدتاً به عنوان دورترین و سخت ترین مکان ممکن برای رسیدن از آن یاد می‌کنند.

شما باید به کوه قاف بروید تا شاهزاده ایرانی، غسان را از دست دشمنان نجات دهید. در این راه شما با معماها، پازل‌ها، دشمنان و باس فایت‌های مختلفی روبرو می‌شوید و از قابلیت‌های جادویی آترا برای مبارزه و حرکت استفاده می‌کنید. داستان بازی شاهزاده ایرانی در نسخه لاست کرون بسیار پیجیده و زیبا و مخاطب از حدس زدن ادامه ماجرا دست بسته است.

پرنس اف پرشیا لاست کرون

اساطیر ایرانی، موسیقی و فضای دوست داشتنی شاهزاده ایرانی تاج گمشده

توجه خوب و عالی به اساطیر ایران می‌تواند تجربه خوبی برای ایرانیان سراسر جهان باشد. یوبیسافت در لاست کرون همچنین تنوع محیطی بالایی را برای گیمرهای شاهزاده ایرانی فراهم کرده است. معماری‌های اصیل ایران باستان توانسته به خوبی با داستان بازی تلفیق شود و شما را در ایران باستان غرق کند. شاهزاده ایرانی در این نسخه موسیقی دلنواز و برجسته‌ای را ارائه می‌دهد. Gareth Coker و آهنگ ساز ایرانی منتریکس موسیقی‌های بازی را ساخته‌اند. کوکر در ساخت موسیقی بازی‌هایی نظیر Halo Infinite، Minecraft و Dota 2 مشارکت داشته است و یکی از آهنگسازان برجسته حوزه بازی‌های کامپیوتری به شمار می‌رود. پرنس اف پرشیا لست کرون در هنگام تند شدن، کند شدن و حتی مبازه با باس فایت‌ها موسیقی و جلو‌ه‌های صوتی خوبی را ارائه می‌دهد.

دوبله و منوهای کاملاً فارسی Prince of Persia: The Lost Crown

یکی از جذاب‌ترین و دوست داشتنی‌ترین اتفاق برای دنیای گیم فارسی شاید همین اتفاق است. بالاخره شاهد رونمایی یوبیسافت از نسخه کاملاً فارسی پرنس اف پرشیا لاست کرون هستیم. پرنس ایرانی حالا با کمک دوبلورهای ایرانی یک حس کاملاً خارق‌العاده را به گیمر‌های فارسی زبان می‌دهد. دوبله و منو‌های فارسی لاست کرون مطمئناً برای فارسی زبانان این بازی را به یکی از تجربه‌های بیادماندنی تبدیل خواهد کرد.

پرنس اف پرشیا لاست کرون

وقتی محتواهای فارسی ساخته شده در مورد شاهزاده ایرانی را می‌بینیم همه از این بازی کاملاً فارسی و دوبله‌ی حیرت انگیزش با ذوق زیاد تعریف می‌کنند. با توجه به لذت بخش بودن تجربه یک بازی با کیفیت آن هم با زبان فارسی، انتظار می‌رود استودیوهای ایرانی نیز روی بهبود خودشان کار کنند تا بتوانند بازی‌های درخوری بسازند و گیمرها را از تجربه بازی‌های فارسی خوش‌حال کنند.

علاوه بر دوبله در بخش‌های متعدد دیگری از قبیل بازی‌های ویدئویی و حتی فیلم و سریال هم ایران باستان با این همه شکوه و عظمت نادیده گرفته شده است. جای بازی هایی مثل Prince of Persia: The Lost Crown که ایران باستان و اسطوره‌های ایرانی را به تصویر بکشند خالی است. ایران یکی از بزرگترین و غنی‌ترین فرهنگ و ادبیات و حتی پیشینه تاریخی تمدنی جهان را دارد که متاسفانه به آن کم توجهی شده است. یوبیسافت می‌توانست با توجه به این موارد بازی را زیباتر و پر جزئیات تر کند.

جذابیت‌های اختصاصی پرنس آف پرشیا

تلاش ۳.۵ ساله یوبیسافت یک بازی خلاقانه با ایده‌های ناب را تحویل دنیای پلی استیشن، PC، ایکس باکس و نینتندو می‌دهد. طراحی مکانیک‌های بازی دوست داشتنی و خیره کننده هستند. کوه قاف و نقشه‌های آن وسعت زیادی دارند که گیمر باید دائما در بین آنها رفت و آمد کند. بازی نبرد‌های عالی دارد و باس فایت‌های بازی را برای شکست دادن باید به خوبی تحلیل کنید، حتی حرکات آنها را زودتر حدس بزنید تا بتوانید پیروز شوید.

پرنس اف پرشیا لاست کرون

پرهای سیمرغ به گیمرها قابلیت‌های جدیدی می‌دهند. سارگون دو شمشیر به نام لیلا و مجنون(قیس) دارد. سارگون به مرور انواع و اقسام حرکات و مبارزات را یاد می‌گیرد و در شکست دادن دشمنان قدرتمندتر عمل می‌کند. تمام این قابلیت‌ها به شاهزاده ایرانی نسخه لاست کرون کمک کرده تا بتواند نمره خوب ۸۸ از سایت متاکریتیک را کسب کند.

برخی از نقاط قوت پرنس اف پرشیا لاست کرون 

 • ارائه داستانی پرجزییات و مملو از اتفاق‌های غافلگیر‌کننده
 • طراحی جهان شگفت‌انگیز با تنوع محیطی بالا
 • سیستم مبارزه‌های غنی با انواع و اقسام حرکات و ضربه‌ها
 • پیاده‌سازی درست عناصر مترویدوینیا و لذت‌بخش بودن گشت و گذار
 • طراحی درست جنبه‌های پلتفرمینگ و ارائه چالش شیرین در قالب آن‌ها
 • موسیقی و صداگذاری‌های باکیفیت
 • باس فایت‌های هیجان‌انگیز و چالش‌برانگیز

نقاط ضعف بازی لاست کرون 

 • کنترل‌های گاهی ناهماهنگ و نامتعادل
 • برخی از پازل‌ها و معماها تکراری و خسته‌کننده
 • برخی از سکانس‌های پلتفرمینگ زمان دار بیش از حد سخت و ناعادلانه
 • قسمت‌هایی از بخش‌ داستانی ضعیف و پیش‌پا افتاده است

پرنس اف پرشیا لاست کرون

جمع بندی بازی Prince of Persia: The Lost Crown 

در مجموع بازی پیرنس آف پرشیا لاست کرون یک بازی خوب از مجموعه است که می‌توان گفت این نسخه کل مجموعه را احیا کرده و می‌توان به نسخه های آینده امیدوار بود ولی یک بازی کامل نیست و یک سری ایراد های همیشگی یوبیسافت را داراست که می‌توانست با برطرف کردن این ایراد ها بهترین بازی دوبعدی ۲۰۲۴ باشد.

 

امتیاز تک ریپورتر گیمینگ ۸.۵ از ۱۰

send_to_mobileاین نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up