افزایش سرعت گوشی‌های سامسونگ و شیائومی با جدیدترین روش‌ها

زمان مطالعه: 7 دقیقه

افزایش سرعت گوشی‌های سامسونگ و شیائومی با جدیدترین روش‌ها

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و آپدیت برنامه‌ها شاهد کند شدن تلفن‌های همراه قدیمی و عموما اندرویدی هستیم. نرم‌افزارها و پیام‌رسان های جدید حافظه‌ و حتی میزان RAM بیشتری را از تلفن همراه شما اشغال می‌کنند. در این آموزش روش‌های کامل و جامعی را برای افزایش سرعت گوشی‌های سامسونگ و شیائومی از قبیل پاکسازی حافظه RAM و دستگاه بیان کرده‌ایم. به موضوع مهم سرعت نمایش انیمیشن‌ها و نحو‌ه‌ی تغییر آنها نیز اشاره می‌کنیم. بعد از اجرای کامل روش‌های بالا بردن سرعت گوشی، شما به نحو چشمگیری این تغییرات را حس خواهید کرد ولی توجه داشته باشید که مطلب را با دقت و تا انتها مطالعه کنید که با مشکل مواجه نشوید.

بالا بردن سرعت گوشی با خالی کردن رم گوشی و بستن برنامه‌های پس‌زمینه

یکی از دلایل کند شدن تلفن‌های همراه اندرویدی پر شدن حافظه‌ی RAM آنهاست. برنامه‌ها برای اجرا شدن و پردازش به صورت آنی، نیاز به یک فضای ذخیره‌سازی پرسرعت جدا از حافظه‌ی اصلی دستگاه دارند که به این حافظه RAM گفته می‌شود. زمانی که تعداد زیادی برنامه باز باشد باعث می‌شود مقدار بیشتری از رم دستگاه اشغال شود. دستگاه‌های قدیمی اندرویدی عموما حافظه‌ی RAM کمی دارند و اشغال شدن آن با باز بودن برنامه‌های متعدد در پس زمینه موجب کندی بسیار آزار دهنده‌ای می‌شود.

خالی کردن حافظه‌ی رم و بستن برنامه‌هایی که در پس زمینه اجرا می‌شوند طبق آموزش تصویری زیر عمل کنید.

آموزش خالی کردن RAM دستگاه‌های شیائومی

 • ابتدا دکمه هوم را نگه می‌داریم
 • حالا از قسمت بالای صفحه‌ روی گزینه Cleaner لمس می‌کنیم
 • در آخرین مرحله وارد فضای Cleaner شده و با لمس Cleaner up رم (RAM) دستگاه را خالی می‌کنیم

خالی کردن رم گوشی و بستن برنامه‌های پس‌زمینه

آموزش خالی کردن RAM گوشی‌های سامسونگ

 1. وارد تنظیمات و گزینه‌ی Battery and device care شوید
 2. در صفحه‌ی باز شده روی گزینه‌ی Memory بزنید
 3. در اخرین مرحله میزان پر شده از RAM دستگاه را مشاهده که با زدن Clean now فضای اشغال شده خالی می‌‌‌شود

آموزش خالی کردن RAM گوشی‌های سامسونگ

کد افزایش سرعت گوشی‌های سامسونگ

 • وارد شماره‌گیر گوشی سامسونگ خود شوید و پس از آن کد #۹۹۰۰#* را شماره گیری کنید
 • بعد از شماره‌گیری منویی مطابق تصویر خواهید دید و با استفاده از گزینه‌ی Delete dumpstate/logcat حافظه‌ی کش پنهان دستگاه شما خالی خواهد شد و سرعت تلفن‌همراه شما افزایش پیدا می‌کند

دسترسی به این فایل‌ها صرفا با استفاده از این کد USSD قابل دسترسی است و اجرای این کد باعث خالی شدن مقداری از حافظه‌ی دستگاه شما نیز می‌شود.

کد افزایش سرعت گوشی‌های سامسونگ

افزایش سرعت گوشی اندرویدی با انیمیشن‌ها و گزینه‌های تهیه کننده

هنگامی که یک برنامه را اجرا یا بین گزینه‌های مختلف جابه‌جا می‌شوید انیمیشن‌های متفاوتی به شما نمایش داده می‌شود. این انیمیشن‌ها برای کاهش حس خشک بودن باز شدن و جابه‌جایی بین گزینه‌های تلفن همراه است. سرعت نمایش انیمیشن‌‌‌های تلفن‌همراه شما موجب می‌شود تا عملکرد نرم و یا حتی کندتری از دستگاه خود داشته باشید. برای تغییر سرعت نمایش انیمیشن‌ها باید از گزینه‌ی تهیه کننده یا همان developer options استفاده کنید.

آموزش برای سامسونگ

 1. در مرحله‌ی اول با رفتن تنظیمات روی گزینه‌ی Software information (اطلاعات دستگاه) بزنید. حالا سراغ گزینه‌ی شماره‌ی ساخت (Build number) بگردید و چندین بار روی آن ضربه بزنید تا پیام You are now a developer برای شما روی صفحه ظاهر شود.
 2. حالا به صفحه‌ی اصلی تنظیمات بروید تا گزینه‌ی developer options را پیدا کنید و آن را لمس کنید.
 3. در آخرین مرحله مطابق تصویر شما سه گزینه می‌بینید که در کمترین مقدار ۰.۵X را مشاهده می‌کنید که هر سه گزینه را روی این عدد قرار دهید و خواهید دید که سرعت جابه‌جایی بین منوها و برنامه‌های شما به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

افزایش سرعت گوشی‌های سامسونگ با انیمیشن‌ها و گزینه‌های تهیه کنندهآموزش برای شیائومی

 1. در مرحله‌ی اول با رفتن تنظیمات روی گزینه‌ی About phone (درباره‌ دستگاه) بزنید. حالا سراغ گزینه‌ی MIUI version بگردید و چندین بار روی آن ضربه بزنید تا پیام You are now a developer برای شما روی صفحه ظاهر شود.
 2. حالا به صفحه‌ی اصلی تنظیمات بروید تا گزینه‌ی Additional settings را پیدا کنید و آن را لمس کنید.
 3. در بین گزینه‌ها روی Developer options بزنید و وارد آن شوید.
 4. در آخرین مرحله مطابق تصویر شما سه گزینه می‌بینید که در کمترین مقدار ۰.۵X را مشاهده می‌کنید که هر سه گزینه را روی این عدد قرار دهید و خواهید دید که سرعت جابه‌جایی بین منوها و برنامه‌های شما به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

افزایش سرعت گوشی‌های شیائومی با انیمیشن‌ها و گزینه‌های تهیه کنندهحذف و غیرفعال سازی برنامه‌های اضافی

همه‌ی تلفن‌های همراه از قبیل سامسونگ و شیائومی برنامه‌های پیشفرض متعددی روی خود دارند. بعضی از این برنامه‌ها حذف و تعدادی دیگر قابلیت حذف ندارند. برنامه‌هایی را که کمتر استفاده می‌کنید و برای شما غیرضروری هستند را حذف کنید و اگر قابلیت حذف نداشتند آنها را غیرفعال کنید. علاوه بر برنامه‌های سیستمی ممکن است نرم‌افزارهای متعددی را نیز خودتان روی تلفن‌همراه نصب کرده‌ باشید، در صورتی که از این برنامه‌ها استفاده نمی‌کنید حتما آن‌ها را حذف کنید تا حافظه‌ی دستگاه شما خالی شود.

برای پردازش و اجرای بهتر برنامه‌ها باید بخشی از حافظه‌ی دستگاه خالی باشد. بسیاری از تلفن‌های همراه قدیمی حتی کمتر از ۱۶ گیگابایت حافظه دارند و با توجه به پیشرفت تکنولوژی و سنگین شدن برنامه‌ها و اضافه شدن‌ قابلیت‌های زیادی به آنها، خالی نگه داشتن هرچه بیشتر حافظه موجب اجرای بهتر برنامه‌ها می‌شود و از اهمیت بالایی برخوردار است.

ریستارت دوره‌ای گوشی

برای بالا بردن سرعت گوشی اندرویدی بهتر است دستگاه خود را به صورت دوره‌ای ریستارت کنید. Restart دستگاه موجب می‌شود تا همه‌ی برنامه‌ها بسته و همچین RAM دستگاه شما خالی شود. ریستارت منظم گوشی‌های سامسونگ و شیائومی موجب می‌شود سرعت این گوشی‌ها زمانی که کند می‌شوند مقداری افزایش پیدا کند. برای ریستارت دکمه‌ی پاور را چند لحظه نگه دارید و با استفاده از گزینه‌ی Reboot دستگاه خود را Restart کنید.

غیرفعال کردن آپدیت نرم‌افزاهای گوشی اندرویدی

در صورتی قدیمی بودن تلفن‌همراه خود سعی کنید از آپدیت برنامه‌ها خودداری کنید. هرچه برنامه‌ها بروزتر می‌شوند به میزان حافظه و حتی RAM بیشتری برای پردازش نیاز دارند که موجب کند شدن تلفن‌همراه شما می‌شود. بهتر است حتی در صورت دسترسی، از نسخه‌های قدیمی برنامه‌ها و پیام‌رسان‌ها استفاده کنید. برای خاموش کردن آپدیت خودکار نرم‌افزارها در گوگل پلی کافی است طبق آموزش تصویری زیر عمل کنید و در انتها با زدن دکمه‌ی OK آپدیت خودکار نرم‌افزارها برای شما خاموش می‌شود.

خاموش کردن آپدیت خودکار نرم‌افزارها در گوگل پلیحذف کش برنامه‌هایی مثل اینستاگرام و فایل‌های تلگرام

بعد از نصب برنامه‌هایی مثل اینستاگرام و حتی تلگرام شما ممکن است متوجه حجم بالای این برنامه‌ها شوید در صورتی که هنگام دانلود و نصب این برنامه‌ها حجم بسیار کمتری داشتند. حجم بالا در برنامه‌ها به علت دانلود فایل‌های مختلف و سنگین شدن ‌آنها است. برای مثال وقتی شما در حال چرخیدن در اینستاگرام هستید، تمام ویدیوها و تصاویر برای شما دانلود می‌شوند و در برنامه کش می‌شوند. کش شدن یعنی اینکه درست است تصاویر و ویدیوها در گالری شما وجود ندارند ولی در فایل‌های برنامه هستند که موجب بالا رفتن حجم برنامه‌ می‌شوند.

آموزش حذف کش اینستاگرام:

 1. ابتدا وارد تنظیمات تلفن همراه خود شوید
 2. حالا به قسمت Apps بروید و بعد در بخش مدیریت برنامه‌ها (Manage apps) اینستاگرام را پیدا کنید.
 3. برنامه‌ی اینستاگرام را پیدا کنید و بعد از آن دو مرحله‌ی تصویر را انجام دهید.

در مدل‌های مختلف تلفن همراه ممکن است کمی گزینه‌ها متفاوت باشد ولی در کلیات همینطور مراحلی را باید طی کنید.

آموزش حذف کش اینستاگرام

برای تلگرام نیز بهتر است فایل‌های دانلودی آن را به صورت هفتگی تنظیم کنید تا حذف شوند و دستگاه شما را بیش از حد سنگین و موجب کندی آن نشوند.

آموزش حذف کش تلگرام:

 1. ابتدا وارد برنامه‌ی تلگرام شوید و به تنظیمات آن بروید.
 2. حالا مراحل یک و دو را طبق تصویر انجام دهید.

بهتر است کش تلگرام را به صورت هفتگی یا حتی روزانه تنظیم کنید تا حذف و دستگاه شما را بیش از حد سنگین، و موجب کندی آن نشوند.

آموزش حذف کش تلگرام

نصب نسخه‌ی لایت برنامه‌ها برای بالا بردن سرعت گوشی

بعضی از برنامه‌های ضروری و حتی شبکه‌های اجتماعی نسخه‌ رسمی تحت عنوان Lite دارند. نسخه‌های لایت علاوه بر حجم کمتر، قابلیت‌های محدودتری نسبت به نسخه‌ی اصلی برنامه دارند. این نسخه‌ها هنگام اجرا سیستم‌عامل دستگاه اندرویدی شما را کمتر درگیر می‌کنند که باعث می‌شود سرعت گوشی قدیمی شما افزایش پیدا کند. پیشنهاد می‌کنیم اگر نسخه رسمی Lite یک برنامه در گوگل پلی موجود است آن را نصب کنید و در غیر این صورت از نصب برنامه‌های غیر رسمی و غیر ایمن خودداری کنید زیرا در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام ممکن است حساب کاربری شما مسدود شود.

حذف ویجت‌های غیرکاربردی

آیکون‌‌های شناوری که جدای از آیکون برنامه‌ها روی صفحه‌ی اصلی یا قسمت‌های مختلف گوشی‌تان می‌بیند، مثل باکس سرچ گوگل، ویجت نام دارند. این ویجت‌ها بعضا به صورت پیش فرض یا اضافه شده توسط کاربر هستند. ویجت‌ها عموما باعث کندی شدن سرعت گوشی قدیمی شما می‌شوند. پیشنهاد می‌شود برای سبک سازی تلفن‌همراه و افزایش سرعت گوشی سامسونگ یا شیائومی خود این ویجت‌ها را حذف کنید.

بهترین‌ برنامه‌های افزایش سرعت گوشی‌های سامسونگ و شیائومی

برنامه‌های متعددی برای نصب روی تلفن‌های اندرویدی وجود دارد. این برنامه‌ها عموما با استفاده از خالی کردن RAM دستگاه و همچنین حذف برنامه‌ها و فایل‌های شما سعی در سبک سازی دستگاه شما دارند. استفاده از این برنامه‌ها را پیشنهاد نمی‌کنیم. این برنامه‌ها عموما نه تنها در افزایش سرعت گوشی شما موثر واقع نمی‌شوند بلکه تلفن‌همراه شما را بعضاً حتی کندتر می‌کنند. بهترین برنامه‌ برای افزایش سرعت گوشی شما چه شیائومی داشته باشید و چه سامسونگ، پیشنهاد ما به شما همان برنامه‌های سیستمی هستند که روی خود دستگاه به صورت پیش‌فرض نصب هستند و RAM دستگاه را خالی یا اینکه به شما پیشنهاد حذف فایل‌های بلااستفاده و تصاویر تکراری دوربین‌را می‌دهند.

ساخت RAM مجازی برای افزایش سرعت گوشی

همانطور که در ابتدای این مطلب گفتیم، میزان رم دستگاه تاثیر بسزایی در سرعت گوشی و نرم اجرا شدن برنامه‌ها دارد. تلفن‌های همراه جدید قابلیتی با نام ساخت RAM مجازی دارند. این قابلیت بخشی از حافظه‌ی دستگاه را به RAM برای آن تبدیل می‌کند. برای ساخت رم مجازی و افزایش سرعت گوشی طبق آموزش زیر عمل کنید.

آموزش ساخت رم (RAM) مجازی برای اندروید:

 1. ابتدا به تنظیمات تلفن‌همراه خود بروید و گزینه‌ی Additional settings را انتخاب کنید.
 2. در مرحله دوم گزینه‌ی Memory extension را انتخاب کنید.
 3. در آخرین مرحله با انتخاب یکی از گزینه‌ها، برای گوشی همراه شما به همان میزان رم (RAM) مجازی ساخته می‌شود.

نکات مهم ساخت رم (RAM) مجازی:

 • ممکن است این گزینه‌ برای همه‌ی تلفن‌های همراه در دسترس نباشد
 • اگر حافظه‌ی دستگاه شما پر باشد این گزینه نمی‌تواند به خوبی عمل کند پس حتما از خالی بودن حافظه دستگاه به میزان حداقل ۲ برابر مقدار انتخابی مطمئن باشید.

ساخت RAM مجازی برای افزایش سرعت گوشی

ریست فکتوری آخرین قدم بالا بردن سرعت گوشی‌های قدیمی

اگر تلفن‌همراه شما لگ و کندی زیادی دارد آخرین قدم بازنشانی کارخانه یا همان reset factory است. ریست فکتوری علاوه بر حذف تمامی برنامه‌ها و فایل‌ها، موجب می‌شود تلفن‌همراه شما به همان تنظیمات اولیه که کارخانه آنها را تنظیم کرده است برگردد. برای ریست فکتوری کافی است به تنظیمات دستگاه خود بروید و با جستجوی گزینه‌ی reset factory و تایید رمز عبور خود دستگاه را به تنظیمات کارخانه بازنشانی‌ کنید. توجه کنید که ریست فکتوری موجب حذف مخاطبین دستگاه شما که در سیم‌کارت ثبت نشده‌اند خواهد شد پس بهتر است همه‌ی مخاطبین خود را یا در حساب گوگل همگام سازی یا اینکه آنها را به سیم‌کارت خود انتقال دهید و بعد از آن ریست فکتوری کنید.

جمع بندی کلی افزایش سرعت گوشی

این نکته را بدانید که بسیاری از تلفن‌های همراه و مخصوصا سامسونگ و شیائومی عمر بهینه حدود ۵ سال دارند و بعد از آن با کندی و مشکلات بسیاری از طرف این تلفن‌های همراه مواجه خواهید شد. اگر برای شما امکان پذیر است حتی خریدین یک تلفن‌همراه بروز و ارزان قیمت هم می‌تواند شما را از مشکلات کندی تلفن‌همراه خلاص کند. اگرچه سخت‌افزار گوشی‌ قدیمی شما روی کاغذ از تلفن‌همراه ارزان قیمت و جدیدی پایین‌تر باشد، ولی در عمل بسیار بهینه‌تر و قدرتمندتر عمل خواهند کرد.

اگر از این مطلب لذت بردید مطالب زیر را نیز به شما برای مطالعه پیشنهاد می‌کنیم:

افزایش طول عمر باتری انواع گوشی‌ها با راهکارهایی ساده

افزایش سرعت اینترنت

send_to_mobileاین نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up