هوش مصنوعی ایلان ماسک ؛ گروک معرفی شد

زمان مطالعه: 7 دقیقه

شرکت xAI ؛ استارتاپ سازنده گروک

هوش مصنوعی ایلان ماسک، با نام هوش مصنوعی گروک (Grok) معرفی شد. ایلان ماسک در اسفند ماه سال ۱۴۰۱ استارتاپی با نام xAI تاسیس کرد. هدف این استارتاپ ساخت هوش مصنوعی با هدف درک ماهیت جهان است. ایلان ماسک در رویداد  Twitter Spaces event اعلام کرد قصد دارد هوش مصنوعی خودش را بسازد.

هوش مصنوعی شرکت xAI، در آبان ۱۴۰۲ با نام Grok معرفی شد. گروک در زمان عرضه در دسترس عموم قرار نگرفت و گروه هدف مشخصی برای استفاده از آن تعریف شد، اما در حال حاضر در دسترس کاربران پرمیوم پلاس ایکس قرار دارد. هوش مصنوعی ایلان ماسک یک چت بات است که توانایی پاسخ به سوالات شما در زمینه های مختلف را دارد.

فعالیت های ایلان ماسک در هوش مصنوعی

هوش مصنوعی ایلان ماسک ؛ گروک

ایلان ماسک در سال ۲۰۱۵، شرکت Open AI (مالک قوی ترین چت بات هوش مصنوعی دنیا) را به همراه افرادی دیگر بنیان گذاری کرد. ایلان ماسک در سال ۲۰۱۸ به دلایلی از هیئت مدیره این شرکت استعفا داد. حالا ایلان ماسک سعی دارد با استارتاپ جدیدش به مبارزه با OpenAI ، جمنای گوگل (Gemini) و Copilot مایکروسافت برود.

گروک در حال حاضر علاوه بر پیروی از دستورات متنی، با مدل چندوجهی جدید خود با نام Grok-1.5V توانایی پردازش تصاویر، اسکرین‌شات‌ها و همچنین نمودارها را دارد. هوش مصنوعی چت GPT نیز همچنین توانایی شنیدن و دیدن را پیدا کرده است. گروک در آینده‌ای نه چندان دور قرار است قابلیت پیروی از دستورهایی که به صورت صوتی ارسال می‌شوند را پیدا کند.

هوش مصنوعی ایلان ماسک قابلیت طرح سوالات پیشنهادی را نیز داراست. یکی از ویژگی های متمایز این چت بات نسبت به سایر چت بات های معروف، استفاده از کمی شوخ طبعی در پاسخ به سوالات است. اگر شوخ طبعی این چت بات برای شما مطلوب نیست، استفاده از آن ممکن است برای شما مورد پسند نباشد.

چت بات گروک توسط گروهی ۱۶ نفره با رهبری ایلان ماسک توسعه پیدا کرده است. هوش مصنوعی ایلان ماسک به طور مستقیم با استفاده از ایکس (توییتر) به جدید ترین اطلاعات دسترسی دارد. دسترسی به اطلاعات توییتر به صورت بر خط به گروک این امکان را می‌دهد که آپدیت ترین اطلاعات را به ما ارائه دهد.

عبور از محدودیت های قانونی هوش مصنوعی

گروک ظاهرا قرار است مرز بندی های هوش مصنوعی را نیز متحول کند. سوالات متعددی که سایر هوش های مصنوعی از قبیل Chat GPT آنها را رد می‌کنند یا به علت محدودیت های دولت های مختلف به آنها پاسخ نمی‌دهند، قرار است توسط این هوش مصنوعی پاسخ داده شوند. در حال حاضر پلتفرم های مختلفی داریم که محدودیت هایشان با یکدیگر متفاوت است. برای مثال محتوا های جنسی توسط شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر نمی‌شود؛ همین محتوا توسط پلتفرمی مثل توییتر سابق (ایکس) سانسور نمی‌شوند.

محدودیت نداشتن در پاسخ گویی به سوالات، به شرکتی قدرتمند برای حمایت های قانونی از این اتفاق نیاز دارد که ایلان ماسک و شرکت های تحت فرمانش مطمئنا توانایی این حمایت را داشته اند. این توان قانونی برای شرکت Open AI (مالک چت GPT) به عنوان اولین هوش مصنوعی قدرتمند و پیشتاز چت بات ها ظاهرا فراهم نبوده است.

به تازگی برای خارج شدن از مشکلات قانونی و حقوقی که دولت ها بر هوش مصنوعی اعمال می‌کنند، شرکت Del Complex اقدام به ساخت شناوری با زیر ساخت های هوش مصنوعی و فرستادن آن بر روی آب های آزاد کرده است. استفاده از آب های آزاد می‌تواند زمینه ساز ایجاد دولت هوش مصنوعی آزاد و خارج از قوانین بین‌الملی شود. ممکن است در آینده شاهد استفاده از زیر ساخت هایی در زیر اقیانوس و حتی در فضا برای هوش مصنوعی باشیم.

شرکت Del Complex اولین قلمرو خود مختار هوش مصنوعی
شرکت Del Complex اولین قلمرو خود مختار هوش مصنوعی

تست فینال ملی دبیرستان مجارستان در آزمون ریاضی

گروک توسط زبان اختصاصی خودش شروع به کار کرد. اولین نسخه آن Grok-0 بود. نسخه بعدی زبان گروک ،‌ Grok-1، سپس Grok-1.5 و حالا آخرین نسخه آن که چندوجهی نیز است، Grok-1.5V نام دارد. گروگ ۱ با توجه به داده های ارائه شده در سایت xAI ، در بسیاری از آزمون ها از جمله آزمون محاسبات عملکرد بهتری از چت GPT-3.5 دارد. در حال حاضر قوی ترین چت بات هوش مصنوعی جهان چت GPT-4 است که عملکردش نسبت به گروک ۱ قابل توجه تر است. البته نسخه چندوجهی گروک که به تازگی معرفی شده، در برخی از بنچمارک ها GPT-4 را پشت سر گذاشته است.

شرکت xAI در مطلب معرفی هوش گروک اعلام کرد که عملکرد مناسبی در تست ریاضی داشته‌ایم. این شرکت مدعی شد هیچ پیش زمینه ای برای گروک ۱ ایجاد نکردیم تا در شرایطی مشابه زندگی واقعی این آزمون را پشت سر بگذارد.

جدول زیر مقایسه نمره این آزمون با دو هوش مصنوعی چت GPT و Claude است.

مقایسه گروک با سایر هوش های مصنوعی در آزمون ریاضی مجارستان
مقایسه گروک با سایر هوش های مصنوعی در آزمون ریاضی مجارستان

سخت افزار هوش مصنوعی Grok

استارتاپ xAI اعلام کرده است در زمینه سخت افزار استفاده شده، دقت لازم را انجام داده ایم. هوش مصنوعی ایلان ماسک اهمیت سخت افزار را اینگونه اعلام کرده است که هوش مصنوعی ما مثل قطاری باری است که چرخ های جلوی آن به شدت جرقه می‌زنند. خارج شدن یک واگن از ریل، برگرداندن آن را به مسیر بسیار دشوار می‌کند. به همین دلیل تیم ما توجه بسیار زیادی به سخت افزار استفاده شده دارد.

نقص در کارت گرافیک های هوش مصنوعی (GPU) می‌تواند مراحل یادگیری هوش مصنوعی را با اختلال مواجه کند. مشکلاتی از قبیل: نقص تولید ، اتصالات شل ، تراشه حافظه تخریب شده ، پیکربندی نادرست کارت گرافیک‌ها و … می‌تواند فرایند یادگیری را با اختلال جدی مواجه کند.

شرکت گروک اعلام کرده برای جلوگیری از مشکلات زیر ساختی ، ده ها هزار GPU را با هم هماهنگ کرده‌ایم. هماهنگ کردن این تعداد کارت گرافیک (GPU) باعث می‌شود هرگونه اشکال در اطلاعات یا شکست در فرایند های وابسته به زیر ساخت، سریعاً شناسایی و رفع شوند.

شرکت ایکس ای‌آی اهداف خود را اینگونه بیان کرده است:

دستیار هوش مصنوعی ما تلاش می‌کند تا در تحقیقات به محققان کمک کند تا با سرعت بالایی داده های خود را جمع آوری کنند. هوش مصنوعی گروک تلاش می‌کند تا با استفاده از توان پردازشی خود به سرعت داده ها را تحلیل کند. تحلیل داده ها به کمک این هوش مصنوعی این قابلیت را به ما می‌دهد تا بتوانیم به سرعت ایده های خلاقانه و جدید را کشف کنیم.

هوش مصنوعی ایلان ماسک، قصد دارد توانمندی های کاربران را افزایش دهد. البته قانونمندی هم برای این چت بات موضوعیت دارد.

قیمت اشتراک هوش مصنوعی Grok

هوش مصنوعی گروک در حال توسعه است و با آزمون و خطا سعی دارد مهارت ها و توانمندی هایش را توسعه دهد. هوش مصنوعی ایلان ماسک در حال حاضر برای کاربران پرمیوم پلاس ایکس در دسترس است. اشتراک پریمیوم پلاس ایکس در حال حاضر به صورت ماهانه و سالانه به ترتیب با قیمت های اشتراکی ۱۶دلار و ۱۶۸ دلار عرضه می‌شود. به نظر می‌رسد با توجه به رویکرد های ایلان ماسک در توییتر و پولی کردن هرچه بیشتر این پلتفرم نسبت به قبل ، بخش های ویژه و قابلیت های متعدد هوش مصنوعی گروک نیز با قیمت ها و اشتراک های متعدد و گران قیمتی عرضه شوند.

در صورت علاقه به هوش مصنوعی مطلب: هوش مصنوعی معرفی شگفت انگیز را ببینید.

رونق تولید سخت افزار برای هوش مصنوعی

زیر ساخت های هوش مصنوعی

در حال حاضر شرکت های بزرگ متعددی در حال ساخت و توسعه هوش مصنوعی خود برای اهداف گوناگون هستند. از سیستم های هوش مصنوعی توصیه گر مثل یوتیوب و نتفلیکس گرفته تا هوش مصنوعی های مولد مثل DAL-E3 که قدرت خلق تصاویر هنری بینظیری را دارد. شرکت های بزرگی که در زمینه ساخت پردازنده نیز فعالیت می‌کنند، در حال توسعه پردازنده هایی مبتنی بر هوش مصنوعی یا همان پردازنده های NPU هستند.

در حال حاضر سخت افزارهایی که برای استفاده پردازش های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی هستند، هر روزه در حال فراگیر شدن هستند. پلتفرم هایی که مبتنی بر هوش مصنوعی هستند نیازمند پردازش های ابری قوی نیز هستند. فراهم کردن زیر ساخت برای این پردازش ها نیز هزینه بر و گران قیمت است. این تجهیزات همچنین نگهداری دشوار و قابل توجهی دارند. همه اینها باعث به وجود آمدن گردش های مالی بالایی برای شرکت های ارائه دهنده زیر ساخت می‌شود.

باید ببینیم آیا ایلان ماسک مثل سایر بخش‌ها، اقدام به ورود در حوزه سخت افزار نیز می‌کند؟

متن‌باز یا Open Source بودن گروک

چندی پیش ایلان ماسک گفت که شرکت OpenAI از هدف خود که عرضه هوش مصنوعی متن‌باز بوده دور شده است و همچنین اعلام کرد که هوش مصنوعی گروک متن‌باز می‌شود. گفتنی است که وقتی صحبت از متن‌باز بودن یک هوش مصنوعی می‌شود بدین معنی است که کدهای آن بطور رایگان در دسترس عموم قرار می‌گیرد و هر کسی می‌تواند از آن استفاده کند یا آن را تغییر بدهد.

حالا ایلان ماسک کد منبع هوش مصنوعی گروک را بضورت عمومی منتشر کرده است. شرکت xAI در این باره گفته که گروک یک مدل Mixture-of-Experts یا ترکیب-متخصص با ۳۱۴ میلیارد پارامتر می‌باشد.

این کد منبع که منتشر شده شامل معماری و ساخت شبکه گروک است و این شرکت درباره آن گفته که این کد مربوط به اکتبر سال گذشته میلادی است و بعد از آن برای هیچ کاربرد خاصی بهینه سازی نشده است.

آغار رقابت جدی ایلان ماسک با رقبا؛ معرفی Grok-1.5

چندی پیش، شرکت xAI، نسخه جدیدتر هوش مصنوعی خود با نام Grok-1.5 را معرفی کرد. این شرکت اعلام کرده که این نسخه از مدل پیشین خود، بسیار هوشمندانه تر عمل می‌کند و و همچنین در بخش استدلال و حل مسائل از نسخه قبلی بهتر عمل می‌کند.

یکی از پیشرفت‌های قابل توجه Grok-1.5 در ریاضی می‌باشد. در بنچمارک ها در معیار MATH امتیاز ۵۰.۶% و در معیار GSM8K نمره ۹۰% را کسب کرده است که نشان دهنده پیشرفت بسیار زیاد این هوش مصنوعی در حل مسائل ریاضی است. این نسخه در بنچمارک های مختلف برابر با رقبای خود و یا حتی در برخی موارد بهتر از آن ها عمل می‌کند.

مقایسه Grok-1.5 با رقبا در بنچمارک های مختلف
مقایسه Grok-1.5 با رقبا در بنچمارک های مختلف

همچنین Grok-1.5 یک ویژگی جدید دارد که توانایی پردازش های زمینه طولانی تا ۱۲۸ هزار توکن در پنجره زمینه است. این ویژگی به گروک اجازه می‌دهد تا ۱۶ برابر ظرفیت حافظه ای بیشتر نسبت به مدل قبلی خود داشته باشد.

آشنایی با مدل چندوجهی گروک، Grok-1.5 Vision

گروک، اکنون با مدل چندوجهی خود، علاوه بر قابلیت های متنی، قادر به پردازش طیف بسیار زیادی از اطلاعات بصری، از جمله نمودارها، تصاویر گوناگون و اسکرین شات است. طبق گفته شرکت xAI، این نسخه بزودی در دسترس برخی از کاربران مشخص و همچنین کاربران فعلی گروک قرار می‌گیرد.

این شرکت همچنین ادعا دارد که این نسخه از هوش مصنوعی خود، در برخی از بخش ها مانند استدلال چندرشته ای، درک نمودارهای علمی، تصاویر و … توانایی رقابت با مدل های چندوجهی دیگر را دارد. این نسخه از گروک، در بنچمارک جدید RealWorldQA که برای ارزیابی میزان درک دنیای واقعی ایجاد شده است، از رقبای خود عملکرد بهتری داشت.

مقایسه Grok-1.5 Vision با دیگر مدل های چندوجهی در بنچمارک های مختلف
مقایسه Grok-1.5 Vision با دیگر مدل های چندوجهی در بنچمارک های مختلف

با توجه به هدف شرکت xAI، که درک ماهیت جهان است، قطعا در آینده بسیار نزدیک، شاهد بروزرسانی ها و پیشرفت های بسیار زیاد گروک در زمینه های مختلف از جمله صدا، تصویر و ویدیو خواهیم بود.

نقاط قوت و ضعف هوش مصنوعی گروک

یکی از نقاط قوت گروک، این است که در آپدیت بودن اخبار از رقبا جلوتر است. این بدین منظور است که در زمان واقعی و در زمان درست، اخبار را خلاصه می‌کند و در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

همچنین یکی از نقاط ضعف این هوش مصنوعی که مورد انتقاد بسیاری نیز قرار گرفت، این است که گروک از داده های ChatGPT استفاده می‌کند. گروک در پاسخ به یکی از کاربران گفت که این درخواست برخلاف سیاست های OpenAI است. البته یکی از مهندسان گروک بعد ها پاسخ داد که این اتفاق برای ما بسیار ناگهانی و غیر منتظره بود و احتمالا به دلیل پر شدن اینترنت از داده های ChatGPT این اتفاق رخ داده است.

سرعت فراگیر شدن هوش مصنوعی به علت کاربرد های آن بسیار زیاد است. ایلان ماسک و شرکت های وابسته‌اش برای جا نماندن از این تکنولوژی جذاب دست به کار شده‌اند. حالا باید ببینیم هوش مصنوعی ایلان ماسک چه دستاورد ها و پیشرفت هایی را برای جامعه دارد و چه برتری نسبت به سایر هوش مصنوعی های دیگر خواهد داشت.

منابع:

سایت xAI

سایت Forbes

send_to_mobileاین نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up