هوش مصنوعی ایلان ماسک ؛ گروک معرفی شد

شرکت xAI ؛ استارتاپ سازنده گروک

هوش مصنوعی ایلان ماسک با نام هوش مصنوعی گروک (Grok) معرفی شد. ایلان ماسک در اسفند ماه سال ۱۴۰۱ استارتاپی با نام xAI تاسیس کرد. هدف این استارتاپ به گفته خودشان ساخت هوش مصنوعی با هدف درک ماهیت جهان است. ایلان ماسک در رویداد  Twitter Spaces event اعلام کرد قصد دارد هوش مصنوعی خودش را بسازد.

هوش مصنوعی شرکت xAI در آبان ۱۴۰۲ با Grok معرفی شد. گروک در زمان عرضه در دسترس عموم قرار نگرفت و گروه هدف مشخصی برای استفاده از تعریف شد. هوش مصنوعی ایلان ماسک یک چت بات است که توانایی پاسخ به سوالات شما در زمینه های مختلف را دارد.

فعالیت های ایلان ماسک در هوش مصنوعی

هوش مصنوعی ایلان ماسک ؛ گروک

ایلان ماسک در سال ۲۰۱۵ شرکت Open AI (مالک قوی ترین چت بات هوش مصنوعی دنیا) به همراه افرادی دیگر بنیان گذاری کرد. ایلان ماسک در سال ۲۰۱۸ به دلایلی از هیئت مدیره این شرکت استعفا داد. حالا ایلان ماسک سعی دارد با استارتاپ جدیدش به مبارزه با اوپن ای‌آی ، گوگل بارد (هوش مصنوعی گوگل) و بینگ مایکروسافت برود.

گروک در حال حاضر توانایی دیدن و شنیدن ندارد و فقط با دستور های متنی از ما پیروی می‌کند. هوش مصنوعی چت GPT نیز به تازگی توانایی شنیدن و دیدن را پیدا کرده است. گروک در آینده ای نه چندان دور قرار است قابلیت پیروی از دستور هایی که به صورت صوتی و تصویری ارسال می‌شوند را پیدا کند.

هوش مصنوعی ایلان ماسک قابلیت طرح سوالات پیشنهادی را نیز داراست. یکی از ویژگی های متمایز این چت بات نسبت به سایر چت بات های معروف ، استفاده از کمی شوخ طبعی در پاسخ به سوالات است. اگر شوخ طبعی این چت بات برای شما مطلوب نیست استفاده از آن ممکن است برای شما مورد پسند نباشد.

چت بات گروک توسط گروهی ۱۶ نفره با رهبری ایلان ماسک توسعه پیدا کرده است. هوش مصنوعی ایلان ماسک به طور مستقیم با استفاده از ایکس(توییتر) به جدید ترین اطلاعات دسترسی دارد. دسترسی به اطلاعات توییتر به صورت بر خط به گروک این امکان را می‌دهد که آپدیت ترین اطلاعات را به ما ارائه دهد.

مرتبط   هوش مصنوعی و تاثیر بر مشاغل + فرصت‌ها و تهدیدها

عبور از محدودیت های قانونی هوش مصنوعی

گروک ظاهرا قرار است مرز بندی های هوش مصنوعی را نیز متحول کند. سوالات متعددی که سایر هوش های مصنوعی از قبیل Chat GPT آنها را رد می‌کنند یا به علت محدودیت های دولت های مختلف به آنها پاسخ نمی‌دهند ، قرار است توسط این هوش مصنوعی پاسخ داده شوند. در حال حاضر پلتفرم های مختلفی داریم که محدودیت هایشان با یکدیگر متفاوت است. برای مثال محتوا های جنسی توسط شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر نمی‌شود؛ همین محتوا توسط پلتفرمی مثل توییتر سابق( ایکس) سانسور نمی‌شوند.

محدودیت نداشتن در پاسخ گویی به سوالات به شرکتی قدرتمند برای حمایت های قانونی از این اتفاق نیاز دارد که ایلان ماسک و شرکت های تحت فرمانش مطمئنا توانایی این حمایت را داشته اند. این توان قانونی برای شرکت Open AI (مالک چت GPT) به عنوان اولین هوش مصنوعی قدرتمند و پیشتاز چت بات ها ظاهرا فراهم نبوده است.

به تازگی برای خارج شدن از مشکلات قانونی و حقوقی که دولت ها بر هوش مصنوعی اعمال می‌کنند؛ شرکت Del Complex  اقدام به ساخت شناوری با زیر ساخت های هوش مصنوعی و فرستادن آن روی آب های آزاد کرده است. استفاده از آب های آزاد می‌تواند زمینه ساز ایجاد دولت هوش مصنوعی آزاد و خارج از قوانین بین‌الملی شود. ممکن است در آینده شاهد استفاده از زیر ساخت هایی در زیر اقیانوس و حتی در فضا برای هوش مصنوعی باشیم.

شرکت Del Complex اولین قلمرو خود مختار هوش مصنوعی
شرکت Del Complex اولین قلمرو خود مختار هوش مصنوعی

تست فینال ملی دبیرستان مجارستان در آزمون ریاضی

گروک توسط زبان ساخته شده اختصاصی خودش شروع به کار کرد. اولین نسخه Grok-0 بود. نسخه بعدی زبان گروک ،‌ Grok-1 است. گروگ ۱ با توجه به داده های ارائه شده در سایت xAI ، در بسیاری از آزمون ها من جمله آزمون محاسبات عملکرد بهتری از چت GPT-3.5 داشته است. در حال حاضر قوی ترین چت بات هوش مصنوعی جهان چت GPT-4 است که عملکردش نسبت به گروک ۱ قابل توجه تر است.

شرکت xAI در مطلب معرفی هوش گروک اعلام کرد که عملکرد مناسبی در تست ریاضی داشته‌ایم. این شرکت مدعی شد هیچ پیش زمینه ای برای گروک ۱ ایجاد نکردیم تا در شرایطی مشابه زندگی واقعی این آزمون را پشت سر بگذارد.

مرتبط   هوش مصنوعی چیست؟ معرفی شگفت انگیز و کامل

جدول زیر مقایسه نمره این آزمون با دو هوش مصنوعی چت GPT و Claude است.

مقایسه گروک با سایر هوش های مصنوعی در آزمون ریاضی مجارستان
مقایسه گروک با سایر هوش های مصنوعی در آزمون ریاضی مجارستان

سخت افزار هوش مصنوعی Grok

استارتاپ xAI اعلام کرده است در زمینه سخت افزار هم استفاده شده دقت لازم را انجام داده ایم. هوش مصنوعی ایلان ماسک اهمیت سخت افزار را اینگونه اعلام کرده است که هوش مصنوعی ما مثل قطاری باری است  که چرخ های جلوی آن به شدت جرقه می‌زند. خارج شدن یک واگن از ریل برگرداندن آن را به مسیر بسیار دشوار می‌کند به همین دلیل تیم ما توجه بسیار زیادی به سخت افزار استفاده شده دارد.

نقص در کارت گرافیک های هوش مصنوعی (GPU) می‌تواند مراحل یادگیری هوش مصنوعی را با اختلال مواجه کند. مشکلاتی از قبیل: نقص تولید ، اتصالات شل ، تراشه حافظه تخریب شده ، پیکربندی نادرست کارت گرافیک‌ها و … می‌تواند فرایند یادگیری را با اختلال جدی مواجه کند.

شرکت گروک اعلام کرده برای جلوگیری از مشکلات زیر ساختی ، ده ها هزار GPU را با هم هماهنگ کرده‌ایم. هماهنگ کردن این تعداد کارت گرافیک (GPU) باعث می‌شود هرگونه اشکال در اطلاعات یا شکست در فرایند های وابسته به زیر ساخت سریعاً شناسایی و رفع شوند.

شرکت ایکس ای‌آی اهداف خود را اینگونه بیان کرده است:

دستیار هوش مصنوعی ما تلاش می‌کند تا در تحقیقات به محققان کمک کند تا با سرعت بالایی داده های خود را جمع آوری کنند. هوش مصنوعی گروک تلاش می‌کند تا با استفاده از توان پردازشی خود به سرعت داده ها را تحلیل کند. تحلیل داده ها به کمک این هوش مصنوعی این قابلیت را به ما می‌دهد تا بتوانیم به سرعت ایده های خلاقانه و جدید را کشف کنیم.

هوش مسنوعی ایلان ماسک قصد دارد توانمندی های کاربران را افزایش دهد البته قانونمندی هم برای این چت بات موضوعیت دارد.

قیمت اشتراک هوش مصنوعی Grok

هوش مصنوعی گروک در حال توسعه است و با آزمون و خطا سعی دارد مهارت ها و توانمندی هایش را توسعه دهد. هوش مصنوعی ایلان ماسک فعلا در مرحله بتا قرار دارد و قرار است. بعد از خارج شد هوش مصنوعی گروک از مرحله آزمایشی این چت بات برای کاربران پریمیوم پلاس ایکس قابل دسترس خواهد بود. اشتراک پریمیوم پلاس ایکس در حال حاضر به صورت ماهانه و به قیمت ۱۶دلار عرضه می‌شود. به نظر می‌رسد با توجه به رویکرد های ایلان ماسک در توییتر و پولی کردن هرچه بیشتر این پلتفرم نسبت به قبل ، بخش های ویژه و قابلیت های متعدد هوش مصنوعی گروک نیز با قیمت ها و اشتراک های متعدد و گران قیمتی عرضه شوند.

مرتبط   هوش مصنوعی Gemini (جمنای)؛ نحوه استفاده و معرفی قابلیت‌ها و امکانات

در صورت علاقه به هوش مصنوعی مطلب: هوش مصنوعی معرفی شگفت انگیز را ببینید.

رونق تولید سخت افزار برای هوش مصنوعی

زیر ساخت های هوش مصنوعی

در حال حاضر شرکت های بزرگ متعددی در حال ساخت و توسعه هوش مصنوعی خود برای اهداف گوناگون هستند. از سیستم های هوش مصنوعی توصیه گر مثل یوتیوب و نتفلیکس گرفته تا هوش مصنوعی های مولد مثل DAL-E3 که قدرت خلق تصاویر هنری بینظری را دارد. شرکت های بزرگی که در زمینه ساخت پردازنده نیز فعالیت می‌کنند ، در حال توسعه پردازنده هایی مبتنی بر هوش مصنوعی یا همان پردازنده های NPU هستند.

در حال حاضر سخت افزارهایی که برای استفاده پردازش های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی هستند هر روزه در حال فراگیر شدند. پلتفرم هایی که مبتنی بر هوش مصنوعی هستند نیازمند پردازش های ابری قوی نیز هستند. فراهم کردن زیر ساخت برای این پردازش ها نیز هزینه بر و گران قیمت است. این تجهیزات همچنین نگهداری دشوار و قابل توجهی دارند. همه اینها باعث به وجود آمدن گردش های مالی بالایی برای شرکت های ارائه دهنده زیر ساخت می‌شود.

باید ببینیم آیا ایلان ماسک مثل سایر بخش‌ها اقدام به ورود در حوزه سخت افزار نیز می‌کند؟

سرعت فراگیر شدن هوش مصنوعی به علت کاربرد های آن بسیار زیاد شده است. ایلان ماسک و شرکت های وابسته‌اش برای جا نماندن از این تکنولوژی جذاب دست به کار شده‌اند.حالا باید ببینیم هوش مصنوعی ایلان ماسک چه دستاورد ها و پیشرفت هایی را برای جامعه دارد و چه برتری نسبت به سایر هوش مصنوعی های دیگر خواهد داشت.

منابع:

سایت xAI

سایت Forbes

There is nothing to show here!
Slider with alias none not found.

جدیدترین مطالب

تبلیغات

بیشترین بازدید ها

لینک شبکه های اجتماعی

Instagram
Telegram

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up