آشنایی با Runway و Pika: ابزار قدرتمند هوش مصنوعی برای ویدئوسازی

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مدت کوتاهی از سروصدای هوش‌های مصنوعی مولد تصویر می‌گذرد حالا به سراغ ابزارهای ساخت ویدئو با هوش مصنوعی می‌رویم. برای ساخت فیلم با هوش مصنوعی و متحرک‌سازی تصاویر ابزار متعددی وجود دارد که ما قدرتمندترین و ساده‌ترین در استفاده را به شما معرفی می‌کنیم. این ابزار نیازی به استفاده از فیلترشکن نیز ندارند.

ویدئو قلب تپنده سرگرمی و دنیای مجازی امروز است. ساخت ویدئو‌های با کیفیت نیازمند دانش و ابزار‌های مناسب است. آیا هوش مصنوعی می‌تواند بدون هیچ‌گونه بررسی با جمله معروف صدا، تصویر، حرکت برای ما صرفا با یک کلیک و گفتن کلمه حرکت ویدئو بسازد؟

آیا هوش مصنوعی می‌تواند کلیپ‌های متحرک بسازد؟

هوش مصنوعی در حال حاضر توانایی محدودی در ساخت کلیپ‌های متحرک دارد. شرکت‌ها و استارتاپ‌های متعددی ابزارهای گوناگونی معرفی کرده‌اند. برای مثال شرکت گوگل سرویسی با نام VideoPoet معرفی کرده‌ است. گوگل قرار است این سرویس را به زودی عرضه کند. نمونه‌ای از ویدئو‌های هوش مصنوعی VideoPoet را می‌توانید از این لینک در سایت گوگل مشاهده کنید.

در حال حاضر هوش مصنوعی توانایی تولید کلیپ‌های کوتاه به وسیله دستورات متنی یا متحرک سازی تصاویر با هوش مصنوعی را دارد ولی نگران نباشید. در این مطلب باهم یاد می‌گیریم چگونه با استفاده از ابزار موجود هوش مصنوعی ویدئوی بلند بسازیم. شرکت‌ها و افراد بسیاری حتی اقدام به ساخت فیلم‌ها یا تریلرهایی با هوش مصنوعی کرده‌اند که در گذشته فقط توسط شرکت‌های بزرگ فیلم و انیمیش سازی این امر ممکن بود.

تیمی با نام Curious Refuge در زمینه آموزش ساخت فیلم با هوش مصنوعی فعالیت دارد. به تازگی این تیم یک فیلم جنگ ستارگان کوتاه تماماً با هوش مصنوعی ساخته است.

جنگ ستارگان ساخته شده کاملا با هوش مصنوعی

بهترین هوش های مصنوعی ساخت ویدئو کدامند؟

هوش‌های مصنوعی مولد زیادی برای ساخت ویدئو معرفی شده‌اند. ما برای ساخت ویدئو از دو ابزار بزرگ و کار‌آمد Runway و Pika استفاده می‌کنیم که عملکرد خیره‌کننده‌ای دارند و استفاده از بسیاری ابزارهای آنان نیز رایگان است و نیاز به تهیه اشتراک ندارد. هر دو روش معرفی شده قابلیت استفاده در همه دستگاه‌هایی از قبیل: اندروید، iOS و هر دستگاهی که به مرورگر دسترسی داشته باشد قابل اجراست.

در بخش زیر دو ویدئو کوتاه از قابلیت‌های Runwy و Pika را می‌توانید ببینید.

قابلیت‌های هوش مصنوعی Runway

 

 معرفی هوش مصنوعی Pika

 

چطور با هوش مصنوعی فیلم بسازم؟

برای ساخت کلیپ با هوش مصنوعی ابتدا لازم است از طریق یکی از سایت‌های Runway یا Pika اقدام به این کار کنیم. برای ثبت‌نام رایگان در این دو سایت از لینک‌های زیر وارد شوید.

آدرس سایت Runway برای ثبت‌نام رایگان: https://app.runwayml.com/signup

آدرس سایت Pika برای ثبت‌نام رایگان: https://pika.art/login

برای ثبت‌نام توصیه می‌شود از گزینه ثبت‌نام با حساب گوگل استفاده کنید که ساده‌تر است. با انتخاب این گزینه به‌راحتی و با استفاده از حساب گوگل بدون دردسر وارد فضای کار سایت می‌شوید.

سایت های هوش مصنوعی به علت مراجعه زیاد برای خدمات رایگان و محدودیت در سخت‌افزار و زیر ساخت عموماً برای ثبت‌نام محدودیت‌هایی ایجاد می‌کنند تا افراد به وسیله‌ی ایمیل‌های نامعتبر نتوانند در سایت ثبت‌نام و شبکه را با ترافیک اضافه مواجه کنند.
سایت‌ Pika و مخصوصاً Runway امکانات گسترده‌ای دارند که می‌توانید در صورت تمایل از بقیه آنها نیز استفاده کنید.

تبدیل متن به ویدئو با هوش مصنوعی

دو ابزار هوش مصنوعی Pika و Runway با استفاده از دستورات متنی برای شما ساخت فیلم با هوش مصنوعی را به سادگی آب خوردن می‌کنند. شما با استفاده از این ابزار هوش مصنوعی می‌توانید کلیپ‌های کوتاه تولید کنید.

آموزش استفاده از هوش مصنوعی Pika

بعد از ثبت‌‌نام در سایت Pika با صفحه‌ای مشابه تصویر زیر مواجه می‌شوید.

آموزش هوش مصنوعی Pika
آموزش کار با هوش مصنوعی Pika

در صفحه اصلی نمونه‌های زیاد و مختلفی از ویدئوهای هوش مصنوعی Pika را مشاهده می‌کنید. کادر پایین صفحه که در تصویر می‌بینید به شما کمک می‌کند به سادگی و با نوشتن اید‌ه‌ی ذهنی خود ویدئو تولید کنید. پیکا از زبان فارسی نیز برای ساختن کلیپ با هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کند.

قبل از نوشتن ایده‌ی خود می‌توانید از ویدئوهای همین صفحه کمک بگیرید تا نحوه نوشتن صحیح پرامپت برای این هوش مصنوعی را بهتر درک کنید. هرچه شما توصیف دقیق‌تر و صحیح‌تری داشته باشد، نتیجه بهتری از ویدئو کوتاه خود خواهید گرفت.

آموزش استفاده از هوش مصنوعی Runway

بعد از ثبت‌نام در سایت Runway وارد صفحه ماژول کاربری آن خواهید شد. در صفحه پیش رو گزینه Start with Text را کلیک کنید. در مرحله بعدی با صفحه زیر مواجه خواهید شد.

آموزش هوش مصنوعی Runway
آموزش هوش مصنوعی Runway

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید شما می‌توانید با استفاده از گزینه add Style مدل کلیپی که می‌خواهید ایجاد کنید را انتخاب کنید. Runway قابلیت‌های متعددی دارد که می‌توانید از آنها برای ساخت ویدئو‌های جذاب با هوش مصنوعی استفاده کنید. در بعضی موارد ممکن است شما یک عکس با هوش مصنوعی تولید کرده یا اینکه از قبل داشته باشید که با قابلیت Camera Motion می‌توانید آنرا حرکت‌دهید یا اینکه حالت حرکت دوربین در کلیپ خود را مشخص کنید و یک حس زنده‌بودن را با کلیپ خود همراه کنید.

بعد از نوشتن ایده خود برای تبدیل به کلیپ مدت زمان کوتاهی (معمولاً کمتر از ۲ دقیقه) برای رندر گیری ویدئو و ساخت آن باید منتظر بمانید.

پیشنهاد می‌شود در مدل هوش مصنوعی ران‌وی هم شما با استفاده از نمونه‌ کلیپ‌هایی که در صفحه اصلی قرار دارد با نحوه پرامپت نویسی برای آن آشنا شوید تا بتوانید فیلم‌های کوتاه بهتری بسازید.

آموزش ساخت ویدئو‌های طولانی جذاب با ابزار هوش مصنوعی به صورت رایگان

برای ساخت کلیپ‌های بلند باید تعدادی کلیپ کوتاه به وسیله‌ی دستورات متنی تولید کنید یا اینکه تصاویری را که با هوش مصنوعی تولید کرده یا از قبل داشته‌اید با استفاده از موشن براش که قابلیتی از Runway است متحرک کنید. در پایان کلیپ‌های کوتاه خود را به وسیله نرم‌افزارهای موبایل مثل اینشات یا کپ‌کات و یا در کامپیوتر با ابزار قدرتمندی مثل پریمیر به یکدیگر متصل می‌کنید. ویدئو شما آماده است و بدون داشتن هیچ دوربین، صحنه و کارگردانی شما یک کلیپ فوق‌العاده حرفه‌ای ساخته‌اید.

اگر دوست دارید به صورت حرفه‌ای با استفاده از هوش مصنوعی ویدئو‌های جذاب بسازید، بهتر است به اندازه کافی با این ابزار کار کنید. اگر پیج اینستاگرام دارید یا اینکه می‌‌خواهید به صورت حرفه‌ای برای یوتیوب یا حتی کسب و کارتان ویدئو بسازید بهتر است اشتراک سرویس Runwy یا Pika را تهیه کنید تا از آنها به صورت نامحدود و با همه امکانات استفاده کنید.

اهمیت پرامپت نویسی (بیان ایده) برای ساخت ویدئو

یکی از مهم‌ترین نکات برای استفاده هرچه بهتر از این ابزار قدرتمند کلیپ ساز، بیان تصورات خود به درستی برای آنهاست. مهارت پرامپت نویسی یا همان بیان مشکل یا ذهنیت برای هوش مصنوعی‌های مختلف، یکی از مهم‌ترین چیزها برای رسیدن سریع‌تر و دقیق‌تر به هدف است.

همانطور که در بالاتر هم گفته شد، برای افزایش مهارت خود در زمینه استفاده از Runway و Pika دو مورد را می‌توان بکار برد؛ اول استفاده از نمونه ویدئو‌ها و خواندن متن آنها برای آشنایی بهتر از مدل پرامپت نویسی این ابزار و دومی هم استفاده و آزمون خطا برای مسلط شدن به آنهاست.

یک راه پیشنهادی نیز از طرف سایت تک‌ریپورتر به شما آن هم این است که با استفاده از هوش مصنوعی‌ هایی نظیر Chat GPT برای Runway و Pika پرامپت بنویسید. این روش از دو روش بالا کامل‌تر نیست ولی اگر دوست ندارید مراحل بالا را استفاده کنید می‌توانید با توضیح به چت‌بات هایی نظیر GPT از آنها بخواهید ایده یا داستان شما را برایتان به پرامپت ساخت ویدئو یا تصویر تبدیل کنند. حالا می‌توانید برای مثال با استفاده از مراحل زیر تصویر خود را متحرک و به ویدئو تبدیل کنید.

متحرک سازی تصاویر با هوش مصنوعی 

یکی از قدرتمندترین ابزارهای هوش مصنوعی جهان که قابلیت متحرک سازی تصاویر به صورت پیشرفته و اعجاب انگیزی دارد، حالت Motion Brush هوش مصنوعی مولد Runway است. با این ابزار Runway می‌توانید به سادگی تصاویر را به وسیله براش زدن و انتخاب بخشی که می‌خواهید متحرک شود زنده کنید.

تبدیل تصویر به ویدئو با هوش مصنوعی

ابتدا طبق آموزش بالا  در سایت Runway ثبت‌نام کنید. با کلیک روی بخش Start with Text می‌توان با انتخاب گزینه Motion Brush، فایل خود را آپلود و قسمت مورد نظر که می‌خواهید متحرک شود را با رنگ کردن مشخص کنید.  بعد از آپلود فایل با تصویری مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد. از ابزار براش برای رنگ کردن سوژه مورد نظر و از پارامتر‌های زیر نیز برای تغییرات حرکت شئ استفاده کنید.

آموزش Motion Brush هوش مصنوعی Runway
آموزش Motion Brush هوش مصنوعی Runway

بعد از تمام شدن کار گزینه Save را بزنید و اندکی منتظر بمانید تا Runway با ابزار Motion Brush برای شما جادو کند.

ما در تصویر بالا شئ بنفش رنگ را برای حرکت به صورت افقی در راستای منفی محور x انتخاب کردیم که نتیجه فوق‌العاده زیر در کمتر از ۲ دقیقه حاصل شد.

 

اتفاق جالب این متحرک سازی متوجه شدن کدهای روی صفحه لپ‌تاپ و اقدام به حرکت دادن آنها در راستای عمودی است. هوش‌های مصنوعی مولد نظیر Runway هرروزه با یادگیری، اصلاح و آپدیت‌های مختلف توانایی‌های خود را توسعه می‌دهند.

متحرک سازی تصاویر با هوش مصنوعی به ما کمک می‌کند تا در هنگام ساختن فیلم با هوش مصنوعی از سایر ابزارهای هوش مصنوعی نیز کمک بگیریم. برای مثال شما یک داستان خیالی در ذهن خود دارید و با استفاده از توصیف آن برای هوش مصنوعی مولد، تصاویر زیبایی ساخته‌اید. این تصاویر برای ویدئو شدن زیبا هستند ولی شاید استفاده از آنها به صورت اسلایدی کمی غیرحرفه‌ای به نظر برسد. ابزار موشن براش به شما کمک می‌کند تا یک تصویر ثابت را به صورت اعجاب برانگیزی زنده کنید. این تصاویر زنده در ساخت کلیپ کمک زیادی به ما می‌کنند.

جمع‌بندی و منابع

ابزارهای هوش مصنوعی هرروزه با آپدیت‌های خیره‌کننده خود، توانمندی‌های جدیدی برای افراد بدون دانش و حتی شرکت‌‌های بزرگ ایجاد می‌کنند. بزودی مطمئناً شاهد رونمایی از مدل‌های هوش مصنوعی قدرتمند و آپدیت‌های برجسته‌ای برای ابزارهای موجود خواهیم بود. ابزار موجود فعلی نظیر Runway و Pika نیز هنوز راه زیادی دارند و ممکن است آنقدر آرمانی عمل نکنند ولی در حال حاضر از ابزار‌های توانمند دنیا در زمینه ساخت فیلم با هوش مصنوعی شناخته می‌شوند.

با تک‌ریپورتر همراه باشید تا ابزارهای جدید هوش مصنوعی را به زنجیر بکشید.

سایت Runway

سایت Pika

send_to_mobileاین نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up