چگونه بازی های سنگین را بدون داشتن سخت افزار اجرا کنیم ؟!! (بازی های ابری)

بازی ها بر بستر ابری

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که بازی هایی مثل GTA V که قابلیت اجرا روی اندروید یا هر دستگاه دیگری را که توان بازی های سنگین را ندارد اجرا کنید ؟! بازی ابری راه حل شماست.

اینترنت فضائی شده است که بسیاری از سودجویان از این فضا برای کسب درآمد استفاده می‌کنند؛ بعضا عناوینی را انتخاب می‌کنند که سوال برانگیز و وسوسه کننده باشند.

در این مطلب یک موضوع جذاب و بعضا ابهام انگیز را بررسی می‌کنیم؛ با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

شروع یک مسیر امیدوار کننده

سیستم های اولیه که برای اجرای بازی ها استفاده می‌شد بسیار ابتدایی و ساده بودند و بازی هایی را اجرا می‌کردند که از لحاظ بصری و بعضی پارامتر های دیگر بسیار ساده بودند.

با پیشرفت تکنولوژی و ساخت سخت افزار های قدرتمند این امکان برای سیستم های کامپیوتری فراهم شد تا سطح قابلیت های خود را ارتقا دهند.

امروزه شاهد کنسول هایی هستیم در بعضی موارد از تصویر های واقعی هم پیشی می‌گیرند. در این فضا آنقدر پیشرفت های برجسته‌ای صورت گرفته و شاهد این هستیم که نتوان تفاوتی میان بازی های کامپیوتری با فیلم های سینمایی قائل شد.

پیشرفت بازی ها صرفا به پیشرفت سخت افزار محدود نمی‌شود. گسترش اینترنت و همگانی شدن آن ، فضا را برای عرضه‌ی بازی های آنلاین گسترش داد.

بازی های آنلاین هر روز شما را با چالش هایی مواجه می‌کند که  ممکن است در تجربه قبلی شما از این بازی با آن مواجه نشده باشید. و برای شما تازگی داشته باشند؛ علت این تازگی را می‌توان استفاده از افراد واقعی به جای هوش مصنوعی و ربات ها در بازی است.

لازمه بازی های آنلاین پینگ (مدت زمان ارسال و دریافت واکنش از پلیر به سمت سرور) است. برای این کار به یک اینترنت قوی و پایدار نیازمند هستیم. امروزه شاهد ثبات و سرعت اینترنت در نقاط متعددی از کره زمین هستیم. سوا اینجاست که آیا اینترنت کمک دیگری به صنعت گیم به جز بازی های آنلاین می‌تواند بکند؟!!

مثالی از کیس ابری

تصور کنید یک کامپیوتر دارید، این کامپیوتر شما سیم بلندی دارد که می‌توانید نمایشگر آن را همه جا به واسطه سیم بلندش با خود جابه‌جا کنید؛ در این صورت شما نیازی به حمل کیس کامپیوتر با خود ندارید و فقط صفحه نمایش را جابه‌جا کنید.

بازی ها بر بستر ابری
بازی ها بر بستر ابری

امروزه به جای این سیم کشی شاهد ارتباط بی‌سیم هستیم که بعضا پر سرعت تر و پایدار تر از بخش زیادی از ارتباطات کابلی هستند. شاید برای شما هم پیش‌ آمده باشد که وقتی با لپ‌تاپ در حال انتقال فایل به یک فلش باشید، مدت زمان بیشتری از دانلود همان فایل از اینترنت زمان ‌می‌برد.

این پایداری و سرعت اینترنت کار همان کابل را به راحتی و حتی بهتر و سریع تر انجام ‌می‌دهد.

امروزه برای نصب بازی های قدرتمند و بروز نیاز به سخت افزار مناسب داریم، این سخت افزار ها گاها جابه‌جایی آنها مشکل است. فکر کنید می‌خواهید به یک مسافرت چند روزه بروید ، آیا بردن کیس کامپیوتر با خود ایده مناسبی است ؟

آیا راه حلی برای آن وجود ندارد ؟!

شما تمایل دارید جدید ترین بازی های روز دنیا را بازی کنید ولی هزینه لازم برای تهیه سخت افزار مناسب را ندارید ، حالا تکلیف شما چیست؟

در دوران بچگی یک بازی محبوب داشته‌اید و به تازگی نسخه Remake (باز سازی شده) از آن ساخته شده است. شما علاقه ای به خرید یک سخت افزار قدرتمند صرفا برای بازی کردن گیم نیستید.

یک راه حل برای همه اینها وجود دارد؛ شاید بپرسید چگونه ؟! با ادامه مطلب همراه باشید…

بازی ها بر بستر ابری

خدماتی که بر بستر ابری ارائه می‌شوند

درحال حاضر بیشمار سرور در سراسر جهان وجود دارد. بسیاری از سرور ها میزبانی وب انجام می‌دهند. تعدادی دیگر در زمینه پخش زنده مثل سرور هایی شکل توئیچ خدماتی را ارائه می‌دهند. هزاران هزار سرور دیگر در حال پشتیبانی از بازی های آنلاین و … هستند. اگر روی این سرور ها توانایی نصب بازی داشته باشیم ، سرور مد نظر تصویر بازی را به ما نشان دهد ، ما صرفا با یک نمایشگر بازی را مشاهده کنیم و دستورات حرکتی خود را برای سرور بفرستیم ؛ دقیقا مثل این است که کیس کامپیوتر خود را در خانه گذاشته‌ایم و با یک کایل بلند در صد ها و شاید هزاران کیلومتر دور‌تر با  نمایشگر هایی به آن متصل هستیم .

در حالت اجرای بازی ها به صورت ابری یا همان اجرا روی سرور ها دیگر نیاز به سخت افزار قوی نداریم و نمایشگر می‌تواند یک تبلت یا تلفن همراه باشد که به راحتی توسط انسان قابل حمل است.

اگر قرار است سرور بخریم چه فرقی با خرید سخت افزار دارد ؟

ارائه سرویس بازی های ابری

در اینجا گریزی به سایت های مختلف می‌زنیم. عموم سایت ها سرور های خود را به صورتی اشتراکی تهیه می‌کنند و با پرداخت هزینه به صورت دوره ای‌ متصل می‌مانند.

در بحث بازی با سخت افزار ابری می‌توان برای مثال به صورت ماهیانه اشتراک تهیه کرد و از بازی های دلخواه خود لذت ببرید.

در حال حاضر شرکت هایی وجود دارد که کانفیگ های مشخصی به صورت ماهانه ارائه می‌دهند.

تیزر یکی از این شرکت ها را برای معرفی خدمات خود در پایین می‌توانید مشاهده کنید.

معرفی یکی از شرکت های ارائه دهنده سرویس های ابری برای بازی و کار های گرافیکی
در حال حاضر یکی از شرکت های مطرح  در زمینه ارائه سرویس های ابری برای کار های سنگین از قبیل بازی و … ، شرکت Shadow PC است. این شرکت کانفیگ های مختلفی را بر بستر ابری ارائه می‌دهد. این سرویس ها قابلیت اجرا روی تمامی پلتفرم ها از جمله اندروید را دارند.
قیمت ماهانه دو کانفیگ مختلف شرکت Shadow PC
مشخصات دو کانفیگ مختلف شرکت Shadow PC

کانفیگ قوی تر این شرکت به قیمت ۵۰ دلار و کانفیگ ضعیف تری که در تصویر مشاهده می‌کنید به قیمت ماهانه ۳۰ دلار ارائه می‌شود. شما با خرید این سرویس یک کامپیوتر همیشه آنلاین با مشخصات فوق دارید که روی یکی ویندزو ۱۱ و روی دیگری ویندوز ۱۰ نصب شده است.

شما با خرید این سرویس و نصب برنامه شرکت روی دستگاه مورد نظر خود ،‌ به راحتی و وارد کردن اطلاعات حساب به سیستم خود دسترسی پیدا می‌کنید . حالا سیستم شما هر قابلیتی که بخواهید از بازی گرفته تا اجرای نرم افزار های گرافیکی را به شما ارائه می‌دهد.

شرکت های متعددی در این زمینه در سراسر دنیا فعالیت می‌کنند که به راحتی و با یک جست و جوی ساده می‌توان از آنها اشتراک تهیه کرد.

مزایا و معایب استفاده از سرویس های بازی ابری 

سرویس های ابری مزایای و معایبی دارند. یکی از مزایای این سرویس ها این است که ترافیک مصرفی اینترنت شما را می‌توانند کاهش دهند. بازی های امروزی بعضا بیش از ۱۰۰GB حجم دارند. وقتی شما از سرویس ابری استفاده می‌کنید و چیزی را دانلود می‌کنید در واقع از حجم اینترنت شما کاسته نمی‌شود و شما فقط در حال مشاهده تصویر آن کامپیوتر یا سرور هستید. علاوه بر این ممکن است برخی سرویس ها مثل یوتیوب در کشور شما قابل دسترس نباشد. اگر این سرویس دهندگان در کشور شما قرار نداشته باشند ،‌این امکان برای شما فراهم است تا از سرویس های فیلتر شده توسط دولت های مختلف عبور کنید .

با نگاهی به قیمت و کانفیگ های همین شرکت معرفی شده ، می‌بینیم که قیمت تمام شده یک سخت افزار قدرتمند با فرض اشتراک ماهانه ۵۰دلار برای ما نهایتا ۶۰۰ دلار می‌شود. اگر ما همین سیستم به صورت فیزیکی تهیه کنیم قیمت تمام شده آن احتمالا بیش از ۱۰۰۰دلاز می‌شود. فکر کنید فقط برای مدت کوتاهی مثل تمام کردن بازی مورد علاقه مان از آن استفاده کنیم یا وقتی که در سفر هستیم ؛ این مورد قطعا یک انتخاب به صرفه و برجسته است.

سرویس های ابری مثل همین با مشکلی مهمی مواجه هستند. اینترنت پایدار برای استفاده از این سرور ها الزامی است. فکر کنید بازی شما دائما قطع و وصل شود؛ مطمئنا برای شما آزار دهنده خواهد بود . پینگ این سرویس ها نکته مهم دیگری است که برای شما ممکن است چالش بر انگیز باشد. بازی های آنلاین در بیشتر موارد سرعت بالای شما در بازی باعث موفیت می‌شود. پینگ بالا موجب می‌شود استفاده از این سرویس ها برای بازی مناسب نباشد. پینگ شما بستگی به فاصله شما از سرویس دهنده دارد .

بازی ها بر بستر ابری

جمع بندی 

سرویس دهندگان بازی های ابری با توجه به استفاده های شخصی ما می‌توانند گزینه مناسبی باشند. با توجه به تحول های عصر حاضر به نظر می‌رسد این سرویس ها در آینده ای نه چندان دور جایگزین سخت افزار های فیزیکی می‌شوند. شرکت های سازنده کنسول های بازی و بعضی شرکت های موبایل سازی بزرگ مثل سامسونگ هم اعلام کرده اند که به سمت توسعه بازی های ابری می‌روند.

حال باید صبر کنیم تا ببینیم آیا سرویس های ابری موجب حذف کامل سخت افزار از دستگاه های مختلف مختلف می‌شوند یا خیر ؟

تک ریپورتر همراه تکنولوژی ، همگام آینده.

جدیدترین مطالب

تبلیغات

بیشترین بازدید ها

لینک شبکه های اجتماعی

Instagram
Telegram

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up