فضائی ها ؛ آیا در فضا تمدن هایی مثل زمین وجود دارد؟

بررسی حیات در دیگر سیاره ها و وجود موجودات فضائی

بررسی عظمت کیهان و وجود حیات (فضائی ها)

منظومه شمسی در لبه یکی از بازوهای کهکشان راه شیری قرار دارد . منظومه شمسی تخمین زده می‌شود حدود ۱۰۰ – ۴۰۰ میلیارد ستاره دارد . تخمین زده می‌شود تقریبا هر ستاره از کهکشان دست کم یک سیاره دارد . این یعنی دست کم به اندازه ستاره های کهکشان ما سیاره داریم . کهکشان راه شیری تخمین زده می‌شود حدود ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت دارد. این به این معنی است که بیگانگان یا به اصطلاح فضائی ها وجود دارند .

ویدئو نشان دهنده عظمت جهان هستی

کهکشان راه شیری تنها کهکشان جهان هستی نیست . دانشمندان معتقد هستند در طول عمر ۱۳.۸ میلیارد ساله جهان قابل مشاهده ، حدود ۲ تریلیون کهکشان به وجود آمده اند . بسیاری از کهکشان ها چندین برابر راه شیری هستند. اگر همان محاسبات را برای بقیه کهکشان ها انجام دهیم ، به نظر شما آیا سیاره ای دیگر مثل زمین با این حجم از وسعت جهان ممکن نیست؟ آیا وجود حیات در اینگونه سیارات غیر ممکن است ؟!!

در این مطلب از سایت تک ریپورتر همراه ما باشید تا با هم بررسی کنیم آیا فضائی ها  وجود دارند یا خیر ؟ آیا مطالبی که در مورد آنها گفته می‌شود حقیقت دارد ؟ چه کسانی اخبار این مطالب را سود مند می‌دانند؟

علاقه انسان به آسمان 

از زمان انسان های اولیه و ابتدایی شواهدی موجود است که علاقه‌ی زیادی به آسمان و ستاره ها داشته اند . آنها همیشه در فکر این بوده اند ، که در آن بالا که دست نیافتنی است چه چیزی وجود دارد ؟

در سنگ نوشته ها و همچنین حکاکی غار های باستانی ، اشکالی می‌بینیم که گواه بر علاقه زیاد انسان به آگاه شدن از دیگر ستاره ها و اجرام آسمانی بوده اند.

در ابتدای این مطلب به شکوه و بزرگی و عظمت کیهان پرداختیم؛ اگر کهکشان راه شیری ۲۰۰ میلیارد ستاره داشته باشد و هر ستاره دست کم ۱ سیاره داشته باشد؛ اگر در مجموع ۲ تریلیون کهکشان داشته باشیم تا اینجا یک تعداد غیر قابل شمارش سیاره داریم . فرض کنیم فقط یک درصد از کهکشان ها قابل سکونت باشند . به نظر شما در این پهنه بی کران گیتی چند میلیون میلیون تمدن وجود دارد ؟

سیاره EPIC ۲۰۱۲۳۸۱۱۰.۰۲ با شرایطی مشابه زمین برای حیات
سیاره EPIC ۲۰۱۲۳۸۱۱۰.۰۲ با شرایطی مشابه زمین برای حیات در فاصله ۵۲۲ سال نوری

به نظر شما این پهنه بی‌کران قابلیت سکونت تریلیون ها فضائی (بیگانگان) را ندارد ؟

جواب این سوال کاملا واضح است . جهانی با این همه وسعت ، امکان و جود هزاران هزار و حتی میلیون ها سیاره قابل حیات مثل زمین را دارد . این سیارات هم قابلیت سکونت میلیون ها میلیون موجود را دارند . این موجودات ممکن است حتی به تمدن رسیده باشند . تمدن هایی که هزاران سال و حتی شاید میلیارد ها سال قدمت دارند . این زمان طولانی می‌تواند بستر را برای پیشرفت این موجودات به قدری فراهم کرده باشد که خیلی از ما پیشرفته تر و مدرن تر باشند.

پیشرفت موجودات فضائی می‌تواند به حدی باشد که برای ساکنان زمینی حتی قابل تصور هم نباشد . انسانی که در حال حاضر در زمین ساکن است توانسته طی حدود چند هزار سال ، زندگی به سبکی پیش پا افتاده و استفاده از وسایل ابتدایی مثل سنگ و چوب ، به ابزار آلات مدرنی برسد که با آنها کرانه های آسمان را مورد کاوش قرار داده و حتی به کرات دیگر مثل ماه و مریخ برود و زادگاهش منظومه شمسی را ترک کند .

گفتیم عمر تقریبی جهان هستی ۱۳.۸ میلیارد سال تخمین زده شده. اگر تمدنی به وجود آمده باشد که به جای چند هزار سال ، چند میلیون سال یا حتی چند میلیارد سال قبل شکل گرفته باشد ، این تمدن چقدر مدرن و پیشرفته تر از انسان خواهد بود ؟ قطعا این پیشرفت اصلا قابل مقایسه با پیشرفت انسان ها نخواهد بود . چه بسا این پیشرفت آنها را به جایی رسانده باشد که فضاپیماهایی را تولید کرده که حتی از سریع ترین اتفاق هستی یعنی نور هم سریع تر حرکت کند .

یافته های علمی در مورد فضائی ها 

بیشتر دانشمندان معتقدند قطع به یقین ما تنها نیستیم . شاید با میلیار ها سکونت گاه مواجه هستیم که در آنها حیات وجود دارد و حتی ممکن است به تمدن رسیده باشند . این تفاسیر هیچ تناقضی با علم احتمال و همچنین داده های سایر علوم ندارد.

دانشمندان همچنین معتقدند حتی بعضی سیارات دارای حیات حتی نیازی به داشتن خورشید هم ندارند. یکی از قمر های سیاره مشتری ، قمری به نام اروپا است . اروپا به علت گرانش بالای مشتری هسته ای داغ دارد . سطح قمر اروپا پوشیده از لایه ای به ضخامت ۱۵ کیلومتر از یخ است . بعد از این لایه آب وجود دارد ؛ آب زیر سطح یخ به وسیله‌ی هسته‌ی گرم اروپا که ناشی از گرانش مشتری است به وجود آمده است. پیش بینی می‌شود در زیر سطح این یخ باکتری های وجود دارند و حیات در این قمر شکل گرفته است. در حال حاضر با فناوری موجود توانایی فهمیدن این موضوع برای بشر ممکن نیست . شاید در آینده ای نه چندان دور بتوان کاوشگری ساخت که توان سوراخ کردن این ۱۵ کیلومتر لایه یخی و کاوش زیر پوسته اروپا را داشته باشد .

مدل احتمالی اروپا (قمر مشتری)
مدل احتمالی اروپا (قمر مشتری)

در حال حاضر سیاراتی کشف شده اند که آب و هوایی مشابه زمین و همچنین هوا کره با درصد گاز های مشابه زمین دارند این سیارات را در مقاله ای جداگانه معرفی خواهیم کرد. برای بررسی وجود حیات در سایر کرات ، ابتدا به نحوه شکل گیری حیات در سیاره زمین می‌پردازیم :

شکل گیری حیات در سیاره زمین

برای شکل گیری گونه انسان در کره زمین چندی قبل انسان ها به این معتقد بودند ، که نظریه چارلز داروین سیر حیات را در این سیاره زیبا توجیه می‌کند . داروین در سال ۱۸۵۹ کتابی با نام خواستگاه گونه ها منتشر کرد . داروین در این کتاب بیان کرد که انسان ها و سایر موجودات دیگر در طی فرآیندی به نام انتخاب طبیعی (موجوداتی که سازگاری بیشتری با محیط خود دارند زنده می‌مانند و بقیه توسط اتفاقات و ویژگی های طبیعی محیط از بین می‌روند) . نظریه داروین بیان می‌کرد انسان ها نتیجه تکامل میمون ها هستند. این نظریه سالها و سالها مورد قبول عده زیادی از دانشمندان بود تا زمانی که مشکلاتی برای آن پدید آمد .

نظریه تکامل چارلز داروین
نظریه تکامل چارلز داروین

طبق کاوش های انجام شده و فسیل های به دست آمده در زمین ، دانشمندان وجود گونه انسان را در زمین حدود ۲.۴ میلیون سال تخمین می‌زنند انسان های یافته شده در ابتدا از جمجمه های کوچک تری برخوردار بودند . از سبک زندگی این انسان ها اینگونه برداشت می‌شود که تفاوت های زیادی با انسان حال حاظر دارند . بعد از کشف این گونه انسان ها ، دسته بندی هایی برای آنها انجام شد . طی این دسته بندی ها اولین انسان کشف شده ، انسان ماهر یا گاتنگی نامیده می‌شود که حدود ۲.۴میلیون سال پیش در زمین وجود داشته اند . انسان حال حاضر طبق نظریه داروین نسبت به نسل قبل یک زمان چند هزار ساله نیاز داشته تا تکامل پیدا کند ولی به نظر می‌رسد این زمان خیلی کم تر بوده و یک جهش بسیار بزرگ برای انسان در مدت کوتاهی رخ داده است .

سیر تکامل گونه های انسان
سیر تکامل گونه های انسان (ویکی پدیا)

 این تکامل چگونه به این سرعت رخ داده است ؟  

اتفاق نظر دانشمندان بر این است که این تکامل توسط هوشی برتر اتفاق افتاده است ؛ توسط هوشی که بسیار تکامل یافته تر از انسان بوده است .

عده ای معتقدند که تکامل توسط فضائی ها اتفاق افتاده است . این افراد همچنین وجود وجود بیگانگان را با آوردن دلایلی روی زمین سعی می‌کنند توجیه کنند  آنها می‌گویند بعضی سازه های بشری که از پیشینیان به جای مانده ، توسط فناوری های زمان آنها نمی‌توانسته ایجاد شده باشد. مثلا اهرام مصر با این همه عظمت و قطعات بزرگ را دلیلی برای ادعای خود می‌دانند. آنها معتقدند وجود بعضی اشکال و تصویر که توسط پیشینیان روی زمین به وجود آمده ، هیچ دلیلی جز استفاده برای فضائی ها نداشته است.

برای مثال ما اشکالی را می‌بینیم که گذشتگان با استفاده از ابزاری مثل سنگ هایی با رنگ سیاه ، آنها را به وجود آورده اند . این اشکال به علت اندازه‌ی بزرگ آنها توسط انسان های روی زمین قابل مشاهده نیستند. این اشکال فقط در صورتی دیده می‌شوند که شما از آسمان به آنها نگاه کنید .

فضائی ها و پاسخ به تمام پرسش های معنوی بشر 

فضائی ها و بشر امروزی
فضائی ها و بشر امروزی

افرادی که فضائی ها را به عنوان سازنده این اجرام می‌دانند ، معتقدند آنها روزگاری به زمین آمده و این اجرام را بنا کرده اند. این افراد همچنین می‌گویند این جهش یکباره که در ژنوم انسان رخ داده که انسان امروزی نتیجه آن است و منطقی نیست که یک بازه چند هزار ساله به سرعت رخ بدهد مگر با دخالت بیگانگان . آنها با ایجاد فرضیه وجود فضائی ها به بقیه سوالات بشر هم پاسخ می‌دهند .

برای مثال وقتی از آنها در مورد کتاب های مقدس پرسیده می‌شود ، آنها می‌گویند این کتب توسط فرا زمینی ها برای اجداد ما  آورده شده اند . آنها معتقدند پیامبران الهی و معجزه های آنان توسط فرا زمینی ها به علت پیشرفت چشمگیر آنها در علم و فناوری به وجود آمده اند.

این افراد همچنین بر این باورند که فرا زمینی ها خدایان مردم باستان بوده اند و  روزی به زمین بازمی‌گردند. آنها خدای ادیان ابراهیمی را قبول ندارند و فرا زمینی ها را خدای مردم می‌دانند.

سوال مهم در مورد این موضوع این است به فرض درست بودن فرضیه بیگانگان و به وجود آوردن انسان های امروزی توسط آنها ، خود بیگانگان را چه کسی خلق کرده است ؟!!!

پاسخ دین به پیدایش انسان امروزی 

در آیه ۳۰ سوره بقره داریم:

وَإِذْ قَالَ رَبُّکَ لِلْمَلَائِکَهِ إِنِّی جَاعِلٌ فِی الْأَرْضِ خَلِیفَهً ۖ قَالُوا أَتَجْعَلُ فِیهَا مَنْ یُفْسِدُ فِیهَا وَیَسْفِکُ الدِّمَاءَ وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِکَ وَنُقَدِّسُ لَکَ ۖ قَالَ إِنِّی أَعْلَمُ مَا لَا تَعْلَمُونَ  

و (به یاد آر) وقتی که پروردگارت فرشتگان را فرمود که من در زمین خلیفه‌ای خواهم گماشت، گفتند: آیا کسانی در زمین خواهی گماشت که در آن فساد کنند و خونها بریزند و حال آنکه ما خود تو را تسبیح و تقدیس می‌کنیم؟! خداوند فرمود: من چیزی (از اسرار خلقت بشر) می‌دانم که شما نمی‌دانید. 

برخی مفسران معتقدند فرشتگان انسان را از این جهت خون ریز می‌دانند که قبل از آدم و حوا در زمین انسان هایی وجود داشتند این یعنی انسان امروزی متفاوت از انسان های اولیه است که قرآن هم به این موضوع اشاره دارد و این پازل گمشده در جهش نسل انسان را کامل می‌کند.

اطلاعات انسان از آسمان ها محدود به داده های اندکی است برای بررسی بیشتر به سراغ کتب آسمانی می‌رویم تا این مطلب جامعیتی بیشتری پیدا کند.

کتاب آسمانی از موجودات فضائی حرفی زده است ؟!!!

خداوند متعال در آیه ۲۹ سوره‌ی شورا در مورد خلقت موجودات اینگونه بیان کرده است :

وَمِنْ آیَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَا بَثَّ فِیهِمَا مِنْ دَابَّهٍ ۚ وَهُوَ عَلَىٰ جَمْعِهِمْ إِذَا یَشَاءُ قَدِیرٌ    

و از نشانه های [ربوبیت و قدرت] او آفرینش آسمان ها و زمین است و [نیز] آنچه از جنبنده میان آن دو پراکنده است، و او هرگاه بخواهد بر جمع کردنشان تواناست.

در آیه بالا خداوند می‌گوید که آنچه از جنبدنگان که در میان آسمان و زمین پراکنده است . برخی معتقدند آنچه در آسمان  و زمین پراکنده است ممکن است پرندگان منظور از آسمان باشد. ولی سوال اینجاست که قیامت از حتمیات است و همه‌ی موجودات در قیامت گرد هم جمع می‌شوند همانگونه که در آیه ۵ سوره تکویر داریم :

وَإِذَا الْوُحُوشُ حُشِرَتْ 

و هنگامی که همه حیوانات وحشی محشور شوند 

پس چرا خدا باید از جمع میان دابه ( جنبده یا موجود زنده ) زمین و آسمان هر لحظه که بخواهد حرف می‌زند؟ این نشان می‌دهد جنبندگان آسمان پرندگان منظور نیست . سوال پیش می‌آید که آیا این جنبندگان آسمان منظور فرشتگان است ؟ این مورد هم با بررسی سایر آیات قرآن کریم ،‌ استنباط می‌شود که منظور فرشتگان هم نیست .

آیه‌ی ۴۹ سوره‌ی نحل اینگونه بیان می‌کند:

وَلِلَّهِ یَسْجُدُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ مِنْ دَابَّهٍ وَالْمَلَائِکَهُ وَهُمْ لَا یَسْتَکْبِرُونَ 

و آنچه در آسمان ها و زمین از جنبندگان و فرشتگان وجود دارد، فقط برای خدا سجده می کنند و تکبّر و سرکشی نمی ورزند. 

همانگونه که می‌بینید ، میان دابه یا همان جنبندگان و فرشتگان تمایز قائل شده است. این نشان می دهد جنبندگان آسمان با فرشتگان متفاوت بیان شده اند.  در تفسیر نمونه جلد بیست صفحه ۴۳۹ بیان شده است که این کلمه دابه در آیه ۲۹ سوره شورا دلالت بر وجود موجوداتی در کرات دیگر می‌تواند داشته باشد.  با وجود کرات متعدد جهان هستی از لحاظ علمی هم مانعی ندارد.

حیات و زندگی در گیتی
حیات و زندگی در گیتی

روایات متعددی هم در زمینه موجودات زنده در آسمانها نقل شده

روایتی از حضرت علی در کتاب سفینه البحار جلد ۲ صفحه ۵۷۴ و همچنین تفسیر المیزان جلد ۱۷ صفحه ۱۳۱ داریم که از آسمان ها سخن گفته است.

لهذا النجومُ التی فی السماءِ مدائنُ مثلُ المدائنُ التی فی الارضِ مربوطهً کلُّ مدینهٍ الی عمودٍ مِنْ نور. 
«این ستاره های آسمانی شهرهایی مانند شهرهای روی زمین می باشند، که هر شهری با شهر دیگر به وسیله ی ستونی از نور ارتباط دارند.»

نکته قابل توجه در این روایت اینجاست که از واژه مدائن استفاده شده است . مدائن در زبان عربی جمع کلمه مدینه یا شهر است . این اصطلاح می‌تواند این منظور را برساند که ساکنان آسمان به تمدن رسیده اند و پیشرفته هستند که صاحب شهر هایی مثل شهر های مردم زمین اند.

تصویری از جهان خلقت
تصویری از جهان خلقت

در روایتی از امام محمد باقر در بحارالانوار جلد ۲۷ صفحه ۵۴ داریم :

همانا پشت این خورشید چهل خورشید وجود دارد که ما بین هریک از آن خورشیدها چهل سال راه باشد ، در آن عوالم آفریدگاران بسیار ند که از آفرینش انسان بی اطلاع و بی خبرند .

در زبان عربی عدد ۴۰ نماد کثرت است ؛ مثل زبان فارسی وقتی که می‌گوییم هزار منظورمان دقیقا ممکن است عدد هزار نباشد و میخواهیم زیادی تعداد را  نشان دهیم .

چیز دیگری که در این روایت بسیار تامل برانگیز است استفاده از سال برای بیان فاصله است ؛ آن هم در زمان اعراب جاهلی که از زندگی بسیار ابتدایی برخور دار بودند . امروزه برای بیان فاصله های نجومی از واحد سال نوری استفاده می‌کنند . نکته جالب تری که از این روایت دیده می‌شوند ،‌ بیان بی اطلاع بودن مردم این سرزمین ها حتی از پیدایش انسان است !!!!!

روایات متعدد دیگری در زمینه انسان های قبل تر از ما روی زمین و همچنین موجودات در جهان های دیگر گفته شده که در این بحث به همین دو روایت اکتفا می‌کنیم.

یافته‌های علمی و نجومی از کرات دیگر چه برای ما دارند 

با پیشرفت علم و تکنولوژی ، انسان ها که شیفته آسمان بودند دست باز تری برای کاوش آن داشتند. امروزه تلسکوپ های لیزری قوی بر فراز کوه ها و تپه های مرتفعی قرار داده شده تا آسمان را کاوش کنند . آنها امیدوارند تا سوالات بشر امروزی را در مورد آفرینش در آسمان بیابند.

با پیشرفت بیشتر تکنولوژی علاوه بر تلسکوپ های روی زمین ، انسان ها تلسکوپ هایی را به فضا فرستادند که هزاران برابر قوی تر و پیشرفته تر از نمونه های زمینی بودند. جمیز وب آخرین و قوی ترین تلسکوپ فضائی ارسال شده توسط انسان به فضا است که قابلیت خیره کننده ای در نمایش اجرام آسمانی دارد . این تلسکوپ می‌تواند به راحتی سطح بسیاری از سیارات را نشان دهد .

تصویر MACS0647-JD در خوشه کهکشانی دورترین کهکشان ثبت شده در جهان به وسیله هابل

تصویر MACS0647-JD در خوشه کهکشانی دورترین کهکشان ثبت شده در جهان به وسیله هابل با فاصله  ۱۳/۳ میلیارد سال نوری از زمین

علاوه بر جیمز وب شرکت های بزرگی مثل ناسا کاوشگر های متعددی را به کراتی مثل ماه و مریخ فرستاده اند تا سطح این کرات را بهتر کاوش کنند . ماهواره هایی ارسال کردند مثل ویجر ۱ که حتی از منظومه شمسی خارج شده اند .

ادعای کنگره مکزیک مبنی بر پیدا کردن فضائی ها 

کنگره مکزیک چندی پیش با رونمایی از دو جسد شبیه به فیلم های سینمایی درون جعبه هایی مدعی شد که اجساد فرا زمینی ها را پیدا کرده است . در ویدئو زیر این اجساد نمایش داده شده کنگره مکزیک را می‌بینید . ادعا شده این اجساد بیش از هزار سال قدمت دارند .

نمایش اجساد کنگره مکزیک
این اقدام مکزیک باعث واکنش رئیس ناسا به این اتفاق طی سخنرانی شد .

رئیس ناسا بیل صریحا اعلام کرد که هیچ گونه شواهدی مبنی بر وجود فرا زمینی ها موجود نیست. او همچین اظهار داشت که موجودات عجیبی که گاها در زمین دیده می‌شوند منشا فرا زمینی ندارند. بیل نلسون گفت که وجود فرا زمینی ها قطعی است ولی شواهدی از آنها در دست نیست. در تلاشیم تا با استفاده از هوش مصنوعی و سایر ابزار های پیشرفته به وجود حیات در سایر سیارات سنگی پی ببریم.

ویدئو سخنرانی سالانه رئیس ناسا

چرا با وجود این همه شواهد و احتمال در سایر کرات چیزی نمی بینیم 

اگر انسان ها توانایی بالایی در زمینه رصد آسمان دارند و سیاره های زیادی با شرایط حیات پیدا شده اند ، چرا برای مثال داخل این سیارات دایناسور یا حتی موجودات زنده ای مثل انسان نمی‌بینیم؟!!

دانشمندان معتقدند یکی از علت هایی که ما چیزی در سیاره های دیگر نمی‌بینیم ممکن است فاصله زیاد ما با این سیارات باشد . رصدی که ما از سایر کرات و آسمان ها داریم ، نتیجه نور دریافت شده از این سیاره هاست که به ما می‌رسد. برای مثال سیاره‌ KOI-456.04 شباهت بسیار زیادی با زمین دارد و در فاصله ۳۰۰۰ سال نوری از زمین قرار گرفته است.  زمانی که به سطح آن نگاه می‌کنیم در واقع داریم ۳ هزار سال پیش آن سیاره را می‌بینیم . ممکن است در همین فاصله در آن سیاره حیات شکل گرفته باشد و ما به علت فاصله زیاد از آن آگاه نباشیم.

این اتفاق برای سایر سیارات هم صدق می‌کند برای مثال سیاره ای که در فاصله ۵ میلیارد سال نوری از زمین قرار گرفته باشد حتی نمی‌تواند از وجود سیاره زمین مطلع شود . علت آن هم این است که برای آنها هنوز سیاره زمین وجود ندارد و نوری که از زمین به سمت آنها حرکت کرده ۵۰۰ میلیون سال دیگر زمان نیاز دارد تا به آنها برسد .

ارتباط با سیاره های فضائی ها

ارتباط با فضائی ها
ارتباط با فضائی ها

اگر ما یک سیاره در فاصله ۲ میلیون سال نوری ببینیم و با فضا پیمایی معادل سرعت نور به سمت آن حرکت کنیم ؛ وقتی به آن سیاره برسیم و از موجودات آنجا تصویری ثبت کنیم و باز گردیم در زمین ۴ میلیون سال سپری شده و دیگر هیچ یک از مردم زمان ما و حتی فرزندان ، فرزندان ، فرزندان آنها نیز در قید حیات نیستند . حتی سیگنال هایی که به فضا می‌فرستیم چون امواج الکترومغناطیس هستند، سرعتی معادل نور دارند. اگر این امواج به دست فرا زمینی هایی در فاصله ۱ میلیون سال نوری از ما برسند و آنها به این پیام پاسخ دهند ، دیگر ما زنده نخواهیم بود تا این پیام را دریافت کنیم .

جمع بندی 

وجود فرا زمینی ها و بیگانگان هیچ منافاتی با علم و احتمال ندارد . و از لحاظ علمی هم رد نشده است . داده ها و شواهد موجود در دست بشر امروزی هنوز نتوانسته وجود فرا زمینی ها را تاییدکند. ممکن است با پیشرفت علم و فناوری بتوان روزگاری وجود فرا زمینی ها را اثبات کرد یا حتی با آنها ارتباط برقرار کرد .

امروزه با چالش بزرگی به نام زمان مواجه هستیم و انگار در دام زمان اسیر شده ایم . شاید اگر بتوان از سلطه زمان خارج شد با فرا زمینی ها ارتباط برقرار کرد .

در این مقاله تک ریپورتر سعی کردیم یکبار برای همیشه موضوع فرا زمینی ها را در ‌ذهن شما ببندیم. به علت علاقه مردم به این موضوعات و بازدید بالای این مطالب ، گاها شاهد این موضوع هستیم که عده ای این مطالب را صرفا برای جذب مخاطب و درآمد زایی مطرح می‌کنند و ذهن مخاطبین را به چالش می‌کشند .

امیدواریم این مطلب به سوالات شما پاسخ داده باشد . در بخش نظرات هم سوالات یا نظرات خود را برای ما مطرح کنید.

تک ریپورتر همراه تکنولوزی‌، همگام آینده .

منابع بارز

ویکی پدیا

ناسا

جدیدترین مطالب

تبلیغات

بیشترین بازدید ها

لینک شبکه های اجتماعی

Instagram
Telegram

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up